Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nekünk aug. -ban lesz az esküvőnk, de nekem csak az édesapám lesz jelen, mert az édesanyám már csak lélekben lehet majd velünk. Nagyon szeretnék neki szülőköszöntőt mondani és valami ajándékot adni, de nem italt. Ismertek szülőköszöntő szöveget?
szöveget az anyakönyvvezető fog mondani, lesz több, amiből választhattok. biztosan lesz olyan is, amiben az egyik szülőt csak lélekben említi.
apukádnak adhatsz virágot, vagy esetleg egy képet magatokról szép keretben, ha szereti az ilyesmit.
anyukádnak pedig hagyjatok üresen egy széket, és tegyél le neki is egy szál virágot (ha szeretnél megemlékezni róla is)
Szia!
Bocsi, hogy nem a kérdésre válaszolok, de sajnos nálam is hasonló a helyzet. Szeptemberben lesz az esküvőnk, és nekem csak édesanyám lesz jelen, mert édesapám sajnos meghalt. Én arra gondoltam, hogy megkérem az anyakönyvvezetőt, hogy egy szál gyertyát had gyújtsak meg a szertartás elején és az végig égjen egészen, ameddig tart.....Így emlékezünk rá, hogy Ő már sajnos nem lehet velünk. :(
"Ha az ifjú pár valamelyik szülõje már nem él, az a szokás, hogy az esküvõ másnapján a pár kiviszi a csokrot a sírjukra."
Új, régi, kölcsön és kék
Sokan úgy érzik ahhoz, hogy a nagy napon minden tökéletes legyen, nem elég a több hónapos elõkészület. Ezért inkább hallgatnak a régi, fõleg népi eredetû hagyományokra és babonákra, ezzel egy kis "égi" segítséget is kérve erre az alkalomra.
Mindenki ismer legalább 1-2 babonát - kéményseprõt látni szerencse; a négylevelû lóhere is szerencsét hoz, péntek 13-a szerencsétlenség stb. -- ,van amelyikben hiszünk, de vannak olyanok is melyeket fenntartássál kezelünk, mégis "szükség esetén" alkalmazzuk õket. Ebbe a kategóriába tartoznak az esküvõi babonák is, melyek mára a nagy nap szerves részeivé váltak. Nem úgy kezeljük ezeket már, mint babonákat, hanem egyiket-másikat ugyanolyan természetesnek tartjuk, mint az "Igen" kimondását.
Az elsõ ilyen babona, amit már minden menyasszony, sõt minden kislány jól ismer, hogy az esküvõ elõtt a võlegény nem láthatja a menyasszonyi ruhát, mert ez balszerencsét hoz.
A ruha után a kiegészítõk babonáin van a sor. Legyen a menyasszonyon valami új - ami általában a ruha, vagy a fehérnemû - ami a sikeres életet jelképezi. Legyen valami régi - antik családi ékszer, vagy a nagymama fátyla - ez a menyasszony lányságát szimbolizálja. Valami kék, ami a tisztaságra utal - harisnyakötõ, vagy kék virág a hajban. És végül valami kölcsön, ami arra emlékezteti a menyasszonyt, hogy mindig lesznek barátai és ott lesz a családja, aki segít bármiben.
A kiegészítõkön túl, fontos szerepe van a menyasszonyi csokornak, mely a boldogságot jelképezi. Mivel a szertartás után a boldogság megérkezett, a párnak már nincs szüksége tovább a csokorra. Ilyenkor a vendégsereg hajadon nõtagjain a sor, aki elkapja az csokrot, az megy férjhez legközelebb. De a nõtlen férfiak sem maradhatnak ki a sorból, az õ sorsukat a võlegény által eldobott harisnyakötõ dönti el.
Jó ötlet, ha a menyasszony külön dobócsokrot készítettet, így meg tudja õrizni az eredetit. Ha az ifjú pár valamelyik szülõje már nem él, az a szokás, hogy az esküvõ másnapján a pár kiviszi a csokrot a sírjukra.
A templomba vezetõ úton a házasulandók elé rózsaszirmot szórnak, míg a házasságkötõ terembõl kifelé rizs- vagy gabonaesõ fogadja az újdonsült házaspárt, mindkét esetben a termékenységet akarják segíteni ezekkel a babonákkal.
A templomból kifelé vezetõ úton a vendégek többféleképpen is megpróbálhatják megakadályozni a fiatalok útját:
- a sorfalból páran megpróbálják megakadályozni az útjukat;
- a templom elé egy farönköt tesznek, ezt együtt kell elfûrészelniük;
- a rokon gyerekek szalagokat feszítenek ki a fák között, csak akkor engedik tovább õket, ha cukrot, vagy aprópénzt kapnak;
Ha sikerül ezeken átjutniuk, akkor az élet akadályait is könnyen fogják átvészelni. Ha az új házasoknak sikerült elérnie a lagziba, akkor szokás, hogy a feleség ölébe egy kisfiút ültetnek, hogy biztosan legyen a gyermekeik között fiú, aki majd tovább viszi a család nevét.
Régen nagyon komolyan vették, hogy ha a lagzi alatt valakinek sikerül a menyasszonyt elrabolnia, akkor az új férj nem érdemelte meg feleségét. Ha a feleségére nem tudott vigyázni, legalább a csokorra próbáljon meg vigyázni, ha ez sem sikerül, akkor az elrablás alatt felmerülõ költségeket neki kell állnia.
Nemcsak a menyasszonyt, de a cipõjét is el szokták lopni, majd kezdõdik az árverés, melynek végén a võlegénynek kell licitálnia, hogy visszaszerezze arája cipõjét és az így összegyûlt pénzt. A fiatalok pénzzel segítésének másik módja a menyasszonytánc, ilyenkor "Eladó a menyasszony!", a vendégek egy kosárba, vagy fazékba pénzt dobálnak, és utána táncolhatnak a menyasszonnyal.
Hogy a szegénységet és a rossz szellemeket elûzzék, minél nagyobb zajt kell csapni. Ezt Amerikában a kocsi mögé kötött konzervdobozokkal, míg Európában a tányértöréssel érik el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!