Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mit tudtok arról a szokásról, hogy a násznép/menyasszony nem mehet kétszer ugyanazon az úton?
Templomi esküvő és babonaság? Hogy jön ez össze? :)
Nem kell és nem is szabad hinni semmilyen babonában, mert csak megkeserítik az ember életét. A hagyományok, népszokások az más kérdés, azokat érdemes és kell is tartani, de a szerencsétlenségtől való rettegés miatt elvégzett rítusok kifejezetten pogány eredetűek, egy hívő embernek még annyira sem szabadna velük foglalkoznia, mint egy nem hívőnek.
A lényeg: arra sétál a menyasszony, amerre akar! :)
Igen felénk is ez a szokás, Az útvonal egy része megegyezhet, de amerre megy az esküvőre, onnét hazafelé már más útvonal van,még ha csak részben is.
Itt tartják is ezt a szokást:)))))))
Igen a vidéki esküvőre jellemző. Ha már gyalog mentek és egy másik útvonal nem túl hosszú és megterhelő, akkor inkább válasszátok azt. Lehet a babona miatt is, meg azért is, mert ilyenkor sokan állnak a kapuban nekik is élmény. Jókívánságokat kiabálnak nektek, aztán megbeszélik a szomszédokkal, hogy milyen szép menyasszony voltál. Én már csak ezért is másik útvonalon mennék!
Sok boldogságot!
Régebben praktikus oka is volt annak, hogy a násznép nem ment kétszer ugyanazon az úton.
Faluhelyen a lakodalom különleges látványosságnak számított -mint előttem is írták:) egyben a faluközösség legnagyobb szórakozása is volt, mert nemigen adódott vidámságra, tréfálkozásra más lehetőség, leszámítva a csekélyszámú farsangi vagy szüreti mulatságot.
Szokás volt a sihederek, legények között, hogy kis csoportokba verődve megtréfálják a nászmenetet, ami leginkább kocsin, szekéren ülő emberekből állt. Vaskosabb tréfákat is elkövettek, pl. hamuval teli cserépfazekat vágtak a kocsikerékhez, a feketepor mindenkit összekormolt, ennek visítozás, sivalkodás lett a vége. Szalmaakadályokat helyeztek az útra, vagy farkashájjal kenték be a lovak útjába eső dolgokat, mitől azok megbokrosodtak és megugrasztották a kocsikat, ami a szemlélők számára szintén nagy mulatság volt, és az "elszenvedők" is sokáig beszélhettek róla. Nem volt ritka az ilyen esetekben a kisebb-nagyobb baleset sem.
Minderre számítani lehetett, és ezért a kocsis, aki megbízható, tapasztalt ember volt, előre megtervezte az utat, gyakran kacskaringós útvonalat választva, amit senkinek sem árult el, hogy ezzel is nehezítse a tréfacsinálók dolgát.
Később, mikor ez már kevésbé volt szokásban vagy eleve gyalogosan haladt a nászmenet, a látványosság, a "minél nagyobb körben történő megmutatás" játszott szerepet, egyben jó alkalmat nyújtott a vagyoni hovatartozás bemutatására, annak megerősítésére, -gondolok én itt az ágyvitelre, vagy a közösség összetartozásának erősítésére, jószándékának elnyerésére, mikoris a bámészkodókat, kapuban állókat is kínálták pálinkával, apró kalácsdarabokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!