Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Egyéb kérdések » Az Odüsszeia tényleg a kor...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Az Odüsszeia tényleg a kor valós viszonyait tükrözi a férfi-nő kapcsolatolban, vagy az is csak mese?

Figyelt kérdés

Penelopé 20 évig várt a férjére, miközben elözönlötték a házát a kérők. Bármelyik pasit megkaphatta volna, de mégis kitartott Odüsszeusz mellett. Nem tudta, hogy életben van-e vagy sem, de rendületlenül kitartott.


A mai nők többség ezzel szemben már akkor elkezdi a cirkuszt, ha a pasi ki akar menni 1 évig külföldre dolgozni. Ha meg esetleg meg is várja biztos, lesz egy kis "barátság extrákkal" kapcsolata.


Egyébként szakítás esetében is 1-2 hónap után már ismét komoly kapcsolatban van, és ez igaz, még akkor is, ha évekig volt együtt az exével.


Tudom, hogy ezt a kérdést mosr a feministák el fogják özönleni, hogy milyen szemét vagyok, hogy ilyet feltettem. Meg hogy ők akár 30 évig is várnának, szóval hallgassak el.


Nem ezek a válaszok érdekelnek, szóval ezek ne is írjanak.


Az érdekelne, hogy az Odüsszeia keletkezése idején a görögöknél tényleg létezetett egy ilyen erős hűség, vagy ez csak mese?


2019. szept. 7. 07:40
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már írták Penelopé az akkori kor eszménye. A hűség szinte minden korban téma nem csak párkapcsolati szinten hanem a házához a királyhoz vagy egyéb eszméhez. A hűség egy olyan erény ami a "minta ember" jellemének szerves része.

A görögöknél amúgy elég változó volt a kapcsolati rendszer de alapvetően igaz hogy az ókorban a nő dolga kimerült abban hogy a férj igényeit kielégítse. Gyakorlatilag akit taníttattak (kizárólag otthon mert az iskola bármilyen formája csak a fiúknak járt) azt is csak azért hogy jobban segithesse a férjét a jövőben. Voltak nők akik hallgatólagosan (amíg a férj távol volt vagy a halála esetén ha nem volt más alkalmas férfi rokon) irányíthatták a gazdaságot de jellemzően a nő szerepe a másodhegedűs volt.

Nem emlékszem az Odüsszeiában ez hogy is volt leírva. Mostanra sajnos nem sok maradt meg de lehet rászánok egy kis időt és végig olvasom egyszer mert szerettem. Arra emlékszem hogy a nőnek valami szőnyeget vagy mit kellett csinálni amit folyton vissza bontott mert ha végez vele férjhez kell mennie újra. De hogy mit ír a férfi-női viszonyokról azt nem tudom. Már azon túl hogy várja vissza a férjét. Bár halovány emlékeim szerint anyagilag ez egy elég rossz döntés volt mert a kérők szó szerint ki ették a vagyonából.

2019. szept. 7. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

#11


Nem egészen látom a különbséget a "kor eszménye" és a "kor gondolkodása" között. Ez alapján azt akarod mondani, hogy a "kor eszménye" egy olyan dolog volt, amit sokan jó dolognak tartottak, de senki sem tartotta be, vagy legalábbis nagyon kevesen? Ez elég képmutató dolog volt. Amúgy köszönöm a választ, nem hittem volna, hogy ilyen jól összeszedett választ fogok kapni, ebben az esetben elnézést, ha kissé provokatívra sikerült a kérdés alatti magyarázatot megfogalmaznom.


Még valami: Igen, az Odüsszeia mese. De azért ne hasonlítsuk a Hófehérke és a hét törpéhez, mert nincsenek egy szinten. Hófehérke szintjén pl. a kis gyufaárus lány van.

2019. szept. 7. 13:18
 13/14 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom az eszmény mindig egy olyan szint amit csak kevesen érhetnek el és ők is csak bizonyos tulajdonságok terén.

Az ember szerintem egy rém tökéletlen lény és igencsak igaznak tartom az isten ad és elvesz mondást. Jellemzően ha egy ember x dologban kiemelkedő egy másik résztől átlagos vagy inkább az alatti. Van aki szinte mindenben átlagos vagy akár az alatti míg más több szempontból is jobban teljesít. De nem hiszem hogy van ember aki minden téren magasan fejlett ahogy az egy eszményi embernél lenni szokott a művekben.

Gondolhatod hogy a többi társadalmi kapcsolat se volt olyan vidám mint a történetben. Ha komolyan vesszük a történet ezen szálát akkor azt feltételezhetjük hogy akkoriban a gazdagok minden jött mentet megvendégeltek és segítettek. Az emberek ugrottak ha valami igazsàgtalanságot látták és (amennyiben penelope a minta nő úgy Odüsszeusz a minta férfi) minden férfi a végtelen égig küzdene hogy haza jusson bármilyen kecsegtető is az amit a másik út kínál. Ahogy Odüsszeusz vagy Hercules nem valós jellemmel lett megírva úgy a nők és az emberi kapcsolatok sem. Inkább azt láthatjuk milyennek kellett volna lennie szerintük a világnak

2019. szept. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

“Nem egészen látom a különbséget a "kor eszménye" és a "kor gondolkodása" között. ”


Akkor ne több mint 2000 éves (Eratoszthenész szerint kb ie1100-ban volt, a történészek szerint valahol ie 12-13. század) sztorikat olvass, ha ezt nem érted, elég, ha 50-60 ebet ugrasz vissza a múltba, és a témától máris tudsz beszélgetni a (nagy)szüleiddel.


Szerinted az ária náci és a szocialista ember eszménye mennyiben fedte a kor átlag állampolgárát? Pedig kb 100%-ban erről szólt akkor minden csatorna, az újságok, az iskolai rendszer, a propaganda minden szinten ezt hajtogatta, és minden ember szóban vallotta is.


De szerinted. Valóságban hány igazi, az árja vagy a kommunista eszmény által lefestett ember létezett? Mennyire volt ez egy idealizált kép a propagandából, és mennyire a valóság?

2019. szept. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!