Ti gondolkodtatok már ezen? Vannak civilizációk, ahol mindenki jól érzi magát, és van ahol őskor szinten lehetnek, milyen szar, hogy mi középen vagyunk nem?
:D
Mennyivel jobb lenne, ha fejlettebbek lennénk!
Nem kéne gürcölni sok embernek, az emberiség közösen a fejlődésért dolgozna!
Persze, jobb mint a középkor, meg az őskor nem azt mondom :D
Főként a nyitott gondolkodású emberekhez szólók, aki élvezi az ilyen témákról való beszélgetést
A fejlettséggel az ellentét lesz a nagyobb.
Nézd meg a legfejlettebb helyeket. Felhőkarcoló mellett ott a sikátor.
Őskorban mindenkinek ugyanannyi volt.. Akkor volt egyenrangúság.
Akik az őskor szintjén élnek, azok sokkal jobban érzik magukat, mint mi, civilizáltak! Gondold el, hogy az őskori népeknek nem kell kötelezően elmenni dolgozni. Viszont kötelező vadászni a közösség érdekében. Tehát közösen dolgoznak, a közös életükért. Nincsenek számláik, amit be kell fizetniük, és ha nem fizetik be, akkor kikapcsolják például a villanyt, vagy a gázt. Az őskori népeknél igaz, nincs villany, de pénz sincs, amivel kihasználhatják egymást, vagy amiért ölhetnék egymást. Az őskori népek sokkal boldogabbak, mert nem terheli őket a stressz, mint a pénzért a belüket kidolgozó civilizált embereket. Igaz, nincs náluk se villany, se számítógép, de az érzés, amit ők a közösségükben megélnek, az sokkal boldogabbá teszi őket, mint az egyénekre szakadt, boldogtalan, stresszes, pénzes emberek, akik nem tudják megoldani érzelmi problémájukat, mert nincs valódi szakrális (isteni, szent) közösségük, mint az őskori népeknek van, vagy volt! A mai ember, ha nem látja a kiutat a problémáiból, mert nincs, aki segítsen neki érzelmileg, mentálisan, öngyilkosságot követ el, míg az ősi népeknél ilyen nem létezett, mert a közösség közösen oldotta meg az egyének érzelmi problémáit, ha volt egyáltalán ilyen.
Természetesen mi, civilizáltak, már nem tudnánk visszatérni abba az ősi világba, de meg lehetne próbálni egy élhetőbb világot felépíteni saját magunknak. Csak ehhez legalább 4 milliárd ember közös akarata kellene, ami ugye kivitelezhetetlen, mert amíg családon belül is van két ember, aki összevesz, addig 4 milliárd sem fog összefogni egy jobb világ megteremtéséért, mert erre teljességgel képtelen.
3-as neked valami elképesztően naiv elképzelésed van a múltról. Vagy zseniálisan trollkodsz.
Valóban nem kapcsolták ki náluk a villanyt meg a gázt, mivel akkor még nem volt ilyen, ha szerinted ezek téged hátráltatnak a boldogságban akkor ne fizess értük, köttesd ki őket. De most komolyan, el kell hogy magyarázzam neked hogy a villany és a gáz milyen előnyökkel és kényelemmel jár?
Az múltban élt emberek meg valószínűleg sokkal többet ölték egymást mint a modern civilizált emberek. Akkoriban sokkal könnyebb volt megúszni egy gyilkosságot, mivel bűnügyi felderítés nem létezett, azonkívül egyes esetekben társadalmi elvárás volt a másik megölése, ha másképp nem akkor párbaj útján.
Azon kívül volt pénz is, de a javakért is éppúgy megölték egymást. Ráadásul javakból akkoriban sokkal kevesebb volt, ma szinte minden a tömegtermelés eredménye, akkoriban meg kézi erővel állították elő a javakat. Az élelemről nem is beszélve, rossz termés esetén éheztek. Te mikor éheztél utoljára mert nem volt vásárolható élelem?
Közösségben meg ma is élhetsz, család, barátok, de bármilyen vallásos szekta is szívesen vár, ha nincs más.
Egyébként meg ha mai példát akarsz a múltra akkor nyugodtan nézz meg bármilyen harmadik világi országot, a nyomorával, a betegségeivel, a mészárlásaival és éhezésével, ami nyilván egy boldog világ részei...
1es. Nem tartom kizártnak, hogy minden egyes civilizációban ez egy általános jelenség, hogy átverik a másikat, vagy a másikkal nemtörődve csak magukkal foglalkoznak, bár kitudja, az állatvilágban is így van, hogy inkább magukkal és kevésbé másokkal foglalkoznak..oké, akkor csak képzeljük el, hogy jön egy vezető aki tud valamit ami miatt ő nem élvezkedik ennyire mint a gazdag emberek...vagy akármi most csak ez jutott eszembe
3mas
Ugye az a helyzet, hogy az őskorba a "főnök" aki mindenek felett állt, az maga a természet volt, ahogyan te is mondod, kisebb közösségek voltak összefogtak és közösen tették a dolgukat, persze biztosan ott is volt civakodás mivel kialakultak egységek, nem mindenki mindenkivel volt..
Én azt gondolom, hogy ha létre lehetne hozni valamit, ami uralkodna önzőség nélkül, és maximumot húzna az emberi kapzsiság felett, akár elképzelhető lenne, hogy egy jobb jövőt csináljunk magunknak..de a vezetők nagyon kis százaléka nem él vissza a helyzetével sajna :\
https://www.youtube.com/watch?v=VBFvzRRwJCw (angol)
A srác pont arról beszél, hogy ha belegondolunk milyen marha fura az a tény, hogy egyre jobb technológia van és mégis egyre több a szegény ember :O
Azt hiszem Kérdező, magukat jól érző civilizációk alatt te a post-scarcity economy-ra gondolsz, ami egy olyan ideális állapot amikor mindenkinek (ingyen) jut a javakból és kielégíti az emberi kívánalmakat. Persze kérdés hogy mi az emberek elvárása, más egy ókori embernek és más egy mai fogyasztói társadalomban élőnek.
No ez még nekem is új, ezt olvasom:
Fenébe hogy nincs erre valami értelmes magyar fogalom, ilyen pl. hogy hiánycikk-nélküli gazdaság nagyon hülyén hangzik.
Mindegy, én két könyvet olvastam ami ilyen társadalomról szól. Érdekesnek érdekesek, szárnyal bennük a képzelet.
Az egyik Iain M. Banks Kultúra sorozata, ahol hatalmas űrhajóként létező mesterséges intelligenciák felügyelik az egyébként vezetés nélküli, anarchikus galaktikus civilizációt, az emberek és egyéb fajok gyakorlatilag boldogan és gazdagon élnek, mindent robotok csinálnak, csak az dolgozik aki akar.
Mivel egy vágyait kiélő, gyakorlatilag halhatatlan, különféle testi módosítással a szexet is jobban élvező hedonista közösségről nem lehet túl sokat írni, a könyvek leginkább más, nem post-scarcity fajokkal való összetűzésekről szól, ahol a Kultúra mint alapvetően pacifista "hiperhatalom" megpróbálja megoldani békésen helyzetet, és vagy vmi (többnyire ember) ügynök csap szét a nála sokkal kevésbé fejlettebb bajkeverők között vagy a gigantikus űrhajók vágják nyakon a kötözködő civilizációt. A mesterséges mennyországtól kezdve a testcserén át minden van ezekben a regényekben.
A másik regény Greg Egan-től a Diaszpóra, ebben a poszthumanizmust elért emberiség egy része feltöltötte magát bővebben nem tárgyalt számítógépekre (úgy nevezett poliszokba) ahol csak a képzelet szab határt az élményeknek. A könyv kitér arra hogy a poliszok érdeklődési körök szerint vannak megalkotva és közöttük szabad az átjárás. Van olyan polisz ahol mesterséges univerzumokat készítenek, van amelyikben a valódi univerzum megismerésére törekednek stb. A könyv arról szól hogy hogyan birkózik meg egy ilyen civilizáció azzal ha olyan (csillagászati) problémával szembesül amit elpusztíthatja de nem sikerül megértenie (ezért diaszpóra a címe, mert szétszóródnak választ keresni), milyen más post-scarcity civilizációkkal találkozni (békés mert nincs ok a harcra) és hogy mennyire nagy különbségek lehetnek közöttük létezés (biológiai vagy gépi) és a fejlettség tekintetében (egy idegen "üdvözlő" szoftver betör a poliszba és az üdvözlés mellett mellékesen elmagyarázza nekik a csillagászati probléma okát).
Végül még kitér arra hogy milyen nehéz örökké létezni (az egyik akarata ellenére feltöltött szereplőnek komoly probléma elfogadni a fejlődést és más többdimenziós univerzumokban létezést, ahova átköltöznek), megtartani a józan észt (erre külön őrprogramok vannak amik nem engedik a szélsőséges kilengéseket) illetve hogy az örökké létezésnek is megvan a saját problémája (követik egy jóval fejlett civilizáció nyomait amíg végül rájönnek hogy a civilizáció elpusztította magát vagy örökre elzárkózott a valóságtól, mert nem maradt számára kihívás).
A könyv egyébként tele van fizikai és csillagászati fogalmakkal, sok dimenziós univerzumok fizikai leírásával (gravitáció, atomok szerkezete), csak néztem ki a fejemből.
Azt hiszem még a Star Trek-ben a Föderáció majdnem post-scarcity civilizáció, legalább is a nagy része az.
Megnéztem a videót Kérdező, a srác okos, a technológiai fejlődés növeli a termelést, tehát kevesebb a munka és több a munkanélküli. És erre elvileg jó lenne a munkaórák csökkentése, de ezzel csak feltalálta a spanyolviaszt.
A franciák már rég bevezették a 35 órás munkahetet hogy növeljék a dolgozók számát.
Én a következő ötleteket hallottam eddig a munkanélküliség csökkentésére:
Az egyik a fent említett csökkentett munkaórák száma, ami alapján több embernek kell dolgoznia ugyanannyi termék előállításához és az embereknek több szabadideje is marad. A francia példáról írt wikibejegyzés szerint a munkanélküliség csökkenés nem a várt mértékben történt, mivel a munkáltatók egyszerűen megkövetelték hogy a dolgozók a csökkentett munkaidőben dolgozzanak ugyanannyit mint előtte. Illetve egyszerűen túlóráztatták őket. Sajnos a wikibejegyzés nem tartalmaz forrásokat, illetve ami van az franciául van és azt nem beszélem. :)
Asszem a németeknél elég nagy divatja van annak hogy egyes munkákat többen végeznek részmunkaidőben. Ezzel több ember jut pénzhez, még ha nem is kapnak annyit mint ami a teljes munkaidőért járna.
És persze van az hogy segély jár azoknak akiknek az állam nem tud munkát adni.
Legvégül meg van olyan hogy közmunkát kell végeznie az illetőnek, függetlenül a képesítésétől és a munka szükségességétől...
A reklámügynökökkel kapcsolatban a srác téved, az emberi természet miatt van rájuk szükség, ők érdekképviselők akik felhívják a figyelmet egyes termékekre. Ez csak látszólag haszontalan, de amíg verseny van egyes cégek között addig az győz amelyik jobban tudja népszerűsíteni a termékét, nem az amelyik a jobb. A politikusok meg a mi érdekképviselőink, bármennyire is utáljuk őket. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!