Milyen történelmi alapjai vannak a vérfarkasoknak?
Ferenc gyakran hosszú gyalogutakat tett Assisi környékén, ekként jutott egy napon, 1219. július második napján, a kedves kis Gubbio városkába, mely Assisitől nem messze, a hegyekbe zártan állt. Sok más umbriai településhez hasonlóan Gubbiót is zegzúgos sikátorok tagolták, házain a bejárat mellett befalazott ajtók álltak - a halottak titokzatos kapuja -, és Ferenc korában mindössze egyetlen kútja volt a városnak. Oda jártak vízért az asszonynépek, fiatal lányok, mert a vízhordás az ő dolguk volt. Egyszer azonban, kevéssel Ferenc Gubbioba érkezése előtt, egy vad és nagyon éhes farkas lebódorgott a hegyekből, megjelent a városban, és letelepedett a kútnál. Ott feküdt szótlan egykedvűséggel és csak napszállta után indult útnak, hogy ennivaló zsákmányt szerezzen Gubbio éléskamráiból. Jóllakván visszafeküdt a kúthoz: mondani sem érdemes, hogy az asszonyok és lányok nem mertek többé a kúthoz menni; a hosszú és bizonytalan utat választották inkább, vagyis hogy San Niccoló kútjáról hordták a vizet. Úttalan erdei utakon, három fertály órát kellett megtenniük, aztán vissza ugyanúgy, de most még a víz terhe alatt görnyedezve.
Nincs mit csodálkozni hát, hogy amikor Ferenc a városkába érkezett, Gubbio hangos volt az átkoktól, szidalmaktól, melyeket a farkas fejére szórtak.
Ferenc útbaigazíttatta magát a kút és az ott tanyázó farkas ügyében, aztán ment egyenest oda.
A bestia rávicsorított, ám amikor ez a különös ember egyenest pofája elé a földre telepedett, a farkas figyelni kezdett: figyelt, de közben résen volt, résen ám, hogy bármelyik pillanatban rávesse magát a néki halkan duruzsoló furcsa kis emberre! Ó, csak egy rossz mozdulat holmi fejsze vagy szekerce után, és a vadállat szétmarcangolja Ferencet.
Ám nem történt ilyen mozdulat.A szürkésbarna gúnyában földön ülő ember továbbra is halkan, lágyan prédikált a bestiának: elismerte, hogy tán csak a szörnyű éhség vezette rosszra, de azt is elmagyarázta, hogy ehhez nem kell ijesztgetnie a városka lakóit, nem kell az éj leple alatt lopnia az élelmiszert.
"Légy szelíd testvérkém, légy olyan, mint házőrző testvéreid; lám az emberek azoknak önként adnak. Önként adnának néked is testvérkém, csak légy szelíd, jó és engedelmes!"
Kicsit még duruzsolt az állatnak, aztán ment Gubbio főterére, elújságolni a hírt: a gubbiói farkas megjavult, már bátran mehetnek vízért, csak vigyenek holmi élelmet is annak a szegény jószágnak.
Caterina - Biondo uram Caterina lánya - volt az első, aki odamerészkedett, és ím! Visszafelé már úgy jött, hogy a farkas oldalára voltak kötözve korsói, és a szörnyű bestia engedelmesen bandukolt a lány mellett, vitte neki a vizet.
És így volt aztán mind egészen ama farkas haláláig; amikor pedig elérkezett halála napja, sírt ástak az állatnak, abba temették a városlakók, aztán sírja fölé még kis kápolnát is szenteltek.
A gubbiói farkas nyughelyét rejtő parányi kápolna, a sír, melyben az állat nyugszik aztán valóságos zarándokhely lett, és az mindmáig: a megszelídített vadállat még haló poraiban is Szent Ferenc áldott emlékét őrzi.
Mendemondák, középkorban sok ilyen volt.
Pl kutyafejű emberek, egylábúak, fej nélküli emberek, akiknek a mellkasán van az arcuk, stb.
Mendemonda ami folklórban fennmaradt mai napig.
"csak néhány hülye tini hisz bennük."
Vissza köszön a "hülye aki nem én vagyok" paradoxon.
Pl kutyafejű emberek, egylábúak, fej nélküli emberek, akiknek a mellkasán van az arcuk, stb.
A kutyafejű emberek, azok két lábon álló farkasok, akinek a feje farkas a teste viszont emberszerű. Ezek a lények Lycanoknak hívják magukat( nem az elmebajosokra gondolok ) és mindenhol megtalálhatóak a földön. Lásd a leghíresebb Bray road beast, vagy a michigani dogman. Külföldit már sikerült találnom de belföldit még nem :S.
Első történet nem értem hogy jön ide. Nem válasz a kérdésre.
Történelmi feljegyzéseket elvétve találni vérfarkasokról, bár a szó így sehol sem szerepel. A francia a loup-garou, a magyar a koldusfarkas szót használja. Akad pár feljegyzés magukat alakváltónak valló elmebetegekről, meg farkastámadásokról. Jobbára az ilyen feljegyzések, és történetek képezik a mítosz alapját.
Régen is ugyanúgy voltak elmeorvosi ápolásra szoruló emberek,csak őket nem kezelték,hanem meztelenül rohangásztak teliholdkor.
Meg a gévaudani rém is rájátszott a legendára.
Ez elég híres eset volt.
Az a szörny egy idomított hiéna volt amit 2-300 éve még nem ismertek Európában ezért vérfarkasnak lett kikiáltva.
Megölt vagy 100-150 embert.
Aztán persze kiderült,hogy nem volt szó vérfarkasról,csak egy sorozatgyilkos idomított állatáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!