Honnan tudatom hogy valami idegen van jelen?
Gondolok itt a szellemekre ( Persze aki hisz ebben )
Őszintén én is nehezen hiszek benne, de mik a biztos jelek hogy nem csak mi vagyunk?
Mit lehet tenni ellene?
Megérzed.
Például arra ébredsz, hogy figyelnek.
Rossz érzésed lesz/van és tudod, hogy nem vagy egyedül.
Lehet kellemetlen szag indokolatlanul vagy szokatlan hűvösség, fura hangok/zajok.
Hirtelen megijed a macska/kutya, kiszalad a szobából vagy furán mered a semmire.
Fellibben a függöny magától (nyílászárók zárva) vagy tárgyak elmozdulnak a helyükről.
Idegenek esetén regressziós hipnózissal feltárhatók a tudat alatti események.
Szellemek esetén felszólíthatod őket a távozásra Isten és Jézus Krisztus nevében, kérheted Mihály arkangyal segítségét illetve segíthetnek a megszentelt tárgyak, feszületek, fehér zsálya vagy tömjén füstölők, Szent Benedek ördögűző érme, rendszeres és hangos ima, gyertya, házszentelés stb. végső esetben a költözés.
Ez nem hit kérdése, múltkor megkérdeztem a mesterséges intelligenciát is (nem magam miatt, csak ha már nekem – és a fizikának – nem hisznek egyesek):
- What percentage of adults believe in ghosts?
A választ rövidítem, egyik felmérés az USA lakosság 40 %-a, másik szerint 60 % hisz a szellemekben. Ha átlagolva kb. 50 %-ra kerekítjük és tekintetbe vesszük, hogy az átlag amerikai nem túl okos, hajlamos például a konspirációs elméletekre is (idegen lények, gyilkos vakcinák stb.), akkor még inkább vesztésre is állnak a hívők elvileg. Meg amúgy semmi bizonyíték nincs is, csak mendemondák vannak.
----------------
Ha viszont így kérdezzük a mesterséges intelligenciát:
- Do ghosts exist?
Ezt a választ lefordítottam, szívesen rövidíteném, de talán mégis érdekesebb egészben látni, a gépi fordítás is egész jó minőségű:
----------------
Léteznek szellemek?
A szellemek létezésének kérdése évszázadok óta megosztó és vita tárgya, amely magában foglalja a folklórt, a kulturális hiedelmeket és a tudományos kutatásokat. A kérdés átfogó megválaszolásához több kulcsterületre bonthatjuk: meghatározások, történelmi kontextus, kulturális hiedelmek, tudományos perspektívák és pszichológiai magyarázatok.
A szellemek definíciói
A folklórban a szellem általában egy elhunyt személy vagy nem emberi állat lelke vagy szelleme, amelyről úgy tartják, hogy képes megjelenni az élők előtt. A szellemeket gyakran különféle formákban írják le, a láthatatlan jelenléttől az áttetsző formákig vagy a valósághű emberszerű formákig. A szellemekbe vetett hit szorosan kötődik a túlvilági élet fogalmaihoz és ahhoz az elképzeléshez, hogy az ember bizonyos lényege a halál után is fennmarad.
Történelmi kontextus
Történelmileg a szellemekbe vetett hit az ősi civilizációkig nyúlik vissza. Sok kultúra dokumentálta a szellemekben vagy a lelkekben fennálló hiedelmeket, amelyek a halál után megmaradnak. Például az ókori egyiptomiak kidolgozott rituálékkal rendelkeztek a halál és a túlvilág körül, azt hitték, hogy a halottak bizonyos körülmények között kapcsolatba léphetnek az élőkkel. Hasonlóképpen, a mezopotámiai vallások magukban foglalták a halálkor létrejött szellemekről szóló hiedelmeket, akik befolyásolni tudják az élőket.
Kulturális hiedelmek
A különböző kultúrákban eltérő értelmezések vannak arról, hogy mi minősül szellemnek. Sok hagyomány szerint a szellemeket nyugtalan szellemeknek tekintik, akik bezárkózást vagy bosszút keresnek az életük során elkövetett sérelmekért. Például a nyugati folklórban a bosszúálló szellemek gyakran kísértenek a halálukkal kapcsolatos helyszíneken. Ezzel szemben egyes kultúrák az ősök imádatát gyakorolják, ahol az elhunyt rokonokat tisztelik, és úgy gondolják, hogy útmutatást adnak a túlvilágról.
--------------------------------
Tudományos perspektívák
Tudományos szempontból nincs empirikus bizonyíték a szellemek létezésére. A tudósok elsöprő konszenzusa az, hogy a kísértetek észlelése gyakran természetfeletti jelenségek helyett természeti jelenségeknek vagy pszichológiai tényezőknek tulajdonítható. Tanulmányok kimutatták, hogy a környezeti tényezők, például az elektromágneses mezők vagy az infrahang olyan érzeteket kelthetnek, amelyek általában kísérteties élményekhez kapcsolódnak.
Ezenkívül a kutatások azt mutatják, hogy hallucinációk különböző egészségügyi állapotok vagy az észlelést befolyásoló anyagok miatt fordulhatnak elő. Például:
Bizonyos gyógyszerek hallucinációkat okozhatnak.
Az alvási bénulás arra késztetheti az egyéneket, hogy kísérteties alakokat észleljenek.
Az olyan neurológiai állapotok, mint az Alzheimer-kór, szintén hozzájárulhatnak a szellemlátásként értelmezett élményekhez.
Pszichológiai magyarázatok
Pszichológiai szempontból a szellemekben való hit olyan veleszületett emberi hajlamokból fakadhat, mint például a pareidolia (az a tendencia, hogy mintákat lássunk ott, ahol nincsenek) és olyan kognitív torzítások, amelyek arra késztetik az embereket, hogy a kétértelmű ingereket ismerős formákként (például arcokként) értelmezzék. Ezenkívül a gyász és a veszteség arra késztetheti az egyéneket, hogy kapcsolatot keressenek elhunyt szeretteikkel a szellemekben vagy a szellemekben való hiedelmek révén.
--------------------------
Ahhoz hasonló érzés, mint amikor megérzed, hogy figyelnek, odafordulsz és tényleg rádnézett valaki. Azzal a különbséggel, hogy odanézel, és ugye itt nincs senki. De az érzés, meg az élmény ugyanaz. Akár a megérzés nélkül, automatikusan odafordul a fejed valahova, és mintha várnál valamit, hogy ott legyen (és azért fordultál volna oda), de nincs ott semmi.
Nem tudom jobban leírni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!