Kedves kérdező!
Ateista vagyok: nem hiszek Istenben vagy istenekben. Ez nem azt jelenti, hogy ha volna bizonyíték bármelyikük létezésére, akkor azt ne fogadnám el. Ha létezik, semmiképpen nem úgy képzelem el, mint ahogyan a keresztények teszik (diktátor, aki életünkben és utána is leselkedik utánunk, mit csinálunk az ágyban, kivel és hogyan, folyamatosan dicsőítenünk kell, stb). Inkább olyannak képzelném el, mint amilyennek egy számítógépes játék képzelné el a programozóit.
#11: az eredeti gondolat még a britektől származik, a háború idejéből, ahol azt mondták, hogy a lövészárokban nincsenek ateisták. Akkoriban még éltek azok, akik tudtak rá válaszolni és elég hangosan kifejezték a tiltakozásukat, ettől abbamaradt a gőgös vallás-propaganda, mert szánalmassá, izzadságszagúvá vált.
A kijelentésed sértés azok felé az ateisták felé, akik szörnyet haltak, gyakran nagyon fiatalon, a hazájukért harcolva.
Ha igaz lenne ez a régóta ismert hazugság, akkor sem lenne érv a vallás mellett, mert egy vastag érvelési hibát tartalmaz. Próbáld megvédeni a hited valami kevésbé lejáratott dologgal.
12
Ugyan már, "ateista"... Az is Istenhit, csak negatív. Abban HISZ, hogy nincs.
Persze, az ateisták abban hisznek, hogy nincs a zsidók istene, aki bosszúálló, és számonkérő.
1
A Freund RÉGI lovassys.
Amikor még volt magyar erkölcsi nevelés -az ott tanító kommunista tanárok ellenére is- a volt piarista suliban.
Köszönöm a további válaszokat.
Valóban, minden ember hisz valamiben vagy valakiben. Most ebben a kérdésben a hit kérdése Istennel kapcsolatos volt, hogy aki hisz benne hogyan képzeli vagy hogyan gondol rá.
#13
Ez butaság. Az ateizmus nem hit. Az ateizmus a hit ellentéte, per definitio. Az ateizmus nem hinni egyik istenben sem, nem hinni el egyik vallás által kikiáltott istenségről sem, hogy létezne.
Vannak olyan ateisták, akik azt vallják, hogy nem létezik Isten vagy istenek. Ők az antiteisták. Van aki erős-ateistáknak hívja őket. Ha olyanokkal beszélsz, akkor ezt nekik elmondhatod.
Megjegyzem, némi gőgösséget érzek a mondatodban, mikor azt képzeled, hogy isten csak az ábrahámi Isten lehet.
Kedves kérdező, nem igaz, hogy minden ember hinne valamiben vagy valakiben. Én sem hiszek semmiben és senkiben. Ahogy már sokszor elmondták: az ateizmus az úgy hit, mint ahogyan a kopaszság hajviselet, vagy ahogy a cölibátus szex pozíció.
Kedves 16-os válaszadó.
Azt hogy mindenki hisz valamiben vagy valakiben azt nem csak vallásra értettem hanem teljesen általános dolgokra. Például hiszel abban hogy bizonyos feladatokat jól el tudsz végezni, vagy abban hogy lesz családod, munkád, vagy hogy megéred az öregkort, vagy hogy képes vagy bármilyen sikert elérni az életben. Nem tudom elképzelni azt hogy létezne olyan ember aki ne hinne valamiben, még önmagában sem semmilyen mértékben. Esetleg talán 2 kivétel lehet az aki valóban teljesen reményvesztett hogy nem hisz semmiben de az azt jelentené hogy ő az ég világon nem akar semmit az élettől, a halálra megváltásként tekint, talán a depresszió, letargia legmélyebb állapota lehet ez. A másik véglet pedig az lehet ha az ember tudatszintje olyan magas szintre jutott hogy túllépett a hiten, tudatossága messze túlhaladt azon hogy higgyen bármiben is. Lehetséges hogy rosszul gondolom de szerintem az átlagos emberekben van valamilyen mértékű és irányultságú hit.
De amúgy érdekes kérdés lehet az is hogy ki miben hisz.
Értem mire gondolsz, de azok a jelenségek valójában nem hitet jelentenek, csak a hétköznapi életben (a magyar nyelvben) így fogalmazunk. A magyar nyelv egyénisége és gazdagsága miatt nem lehet ezeket pontosan leírni, de más nyelveken, mint például az angolban, ezek jól elkülönülnek: belief, trust, hope.
A hit arról szól, hogy valamit, bizonyíték hiányában, nem tudunk, de azért hiszünk benne. Aki túl sok dolgot hisz el bemondásra, hiszékeny embernek nevezik.
Hinni: vallás, hit
A bizalom arról szól, hogy valamit nem tudunk biztosra, mégis olyan sokszor tapasztaltuk meg a megbízható működését, hogy bízunk benne, hogy továbbra is úgy lesz, ahogyan eddig volt. Ilyen például a kocsiban a fék. Vagy amikor (ön/bizalommal) tudjuk, hogy egy adott feladatot el tudunk végezni, mert jól megy nekünk mindig. Azt is mondjuk, hogy magabiztosság, ami szintén erről szól.
Bízni:
"hiszel abban hogy bizonyos feladatokat jól el tudsz végezni"
"lesz családod, munkád"
A remény pedig az, amikor nincs kellő bizalmunk valamiben, de érezzük, hogy van esély annak teljesülésére.
Remélni:
"megéred az öregkort"
"képes vagy bármilyen sikert elérni az életben"
Aki szkeptikus gondolkozású, az kerüli a hitet ("tudatossága ... túlhaladt azon hogy higgyen"). Korántsem egy ritka és magasztos állapot. A szkeptikus emberek emiatt gyakran válnak ateistává.
A 17-es válaszoló írta ezt a csacsiságot: "az ateista a saját mindentudásában hisz". Természetesen ez nem igaz, ha egy picit is utánajárt volna, akkor tudná, hogy pont fordítva van: az ateista ember tudja, hogy nem tud mindent.
Ezért mikor egy hívő ember nekiesik, pl. azt állítva, hogy ő ismeri a világot létrehozó lényt, tudja hogy mit akar tőlünk, ismeri a parancsait, akkor jogosan kérdez vissza: te ezt honnan tudod? De a válasz soha nem egy bizonyíték, csak a dogma, miszerint hinni kell benne. A vallás érdemmé emelte a hitet. A tudás felé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!