Én miért pont én vagyok? Miért van tudatom, életem? Ha meghalok, teljesen meg fogok szűnni létezni?
Én nemrég inogtam meg a tudat és az énkép létezésében, mert történt , hogy vasat kellett szednem és előfordult, hogy a barátokon kívül nem ismertem meg a saját anyámat . Ahhogy abbahagytam minden visszaállt. Szóval ha egy nyomelem így hat a tudatra akkor mi a garancia, hogy én én vagyok és nem csak pillanatnyi hormonok és sejtek összjátéka, mi a garancia hogy az akaratom a sajátom és nem az adott testi állapot következménye? Nehéz dolgok ezek. A halál utáni állapotot nem lehet elképzelni csak hasonlítani lehet a születés előtti állapothoz hisz ugyanaz, de elképzelni és felfogni nem tudod.
A mai világgal az a baj, hogy nem fogják fel az emberek, hogy egyszer minden véget ér hisz a Nap is csillag és annak is lesz halála. Akkor pedig semmi nem marad a Földből. Így élnek tovább és egyre jobbab élhetetlenné teszik a világot.
"Meg hogy én miért pont én vagyok? "
Van egy olyan buddhista tudati gyakorlat, hogy kérdésben teszem fel magamnak: Ki vagyok én? Tkp. a kérdés ismételgetésből áll. És a válasz onnan jön, ahonnan kell. A csendből kell meghallani.
"Minden, amit kaptam, a csendből kaptam" Weöres Sándor
Azért vagy Te TE, mert az agyad strukturalitása másképp alakult ki, mint más embereknek. Van sokszázmilliárd agysejted, ezek soszázezertrillió-féle (és még lényegesen több) variációban kapcsolódhatnak egymáshoz. Ezt jelenti az agy strukturáltsága. Mivel ekkora óriási a lehetőségek száma, ezért iszonyú pici annak a valószínűsége, hogy két ember agyának teljesen azonos legyen a struktúrája. Ez az egyediség adja azt, hogy Te TE vagy, és nem más, valamint azt, hogy nincs még egy ember, aki pont ugyanolan legyen, mint Te. Mint ahogyan két egyforma ujjlenyomat vagy írisz sincs (elméletileg lehetséges, de annyira minimális a valószínűsége, hogy a gyakorlatban elhanyagolható).
Miért van tudatod? Ez jó kérdés. Így alakult ki az emberi faj az evolúció során. Valószínűleg sok állatnak is van tudata. Minél magasabb rendű az állat, annál fejlettebb tudattal, éntudattal rendelkezik. Egy kutyának, macskának, majomnak egyértelműen van éntudata, még ha egy kb. 70-es IQ-jú retardált ember szintjéhez is hasonlítható. A verébnek már alacsonyabb szintű, míg egy gilisztának már kérdéses (ámbár lehetséges). Hogy pontosan mi is a tudat, mi szükség rá és honnan ered, azt még a mai napig nem sikerült egyértelműen megállapítani, de folyamatban van a dolog.
Ha meghalsz, akkor az agy szövetei elhalnak, így a struktúrája is felbomlik, vagyis az a struktúra, amely a Te énedet adta, megszűnik a továbbiakban létezni. Az egyes agysejtek felbomlanak kisebb összetevőkre, molekulákra, és újra belekerülnek a természet körforgásába. Az egyik agysejted molekulái később mondjuk egy pondró egyik lábának, a másik egy giliszta egyik szelvényének alkotóelemévé válik, a harmadik egy rózsa szirmának darabkáját fogja képezni, a negyedik pedig sokáig a légkörben fog utazgatni mondjuk szén-dioxid vagy metán formájában. Apránként szétszóródik a biomasszád a természetben, és az leszel, ami jelenleg is körülvesz: a későbbi élővilág része.
Kedves LiNorina, nagyon fontos ezt átgondolni: Az én nem vagyok azonos a testemmel, a lelkemmel, a szellememmel.
Az Én kizárólag az énnel azonos. Utána lehet a buddhista "ki vagyok én" gyakorlattal próbálkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!