Mi a karma?

Figyelt kérdés
2009. márc. 21. 14:26
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a hinduista felfogás, miszerint az élőlények sorsát a megelőző életeikben elkövetett tetteik határozzák meg. Ennek alapfeltétele a világ lényegének megismerése. A karma a buddhizmusban a szenvedés voltaképpeni alapja, és ezért kerülendő.

Egy kicsit érthetőbben: biztosan hallottad már, hogy valakire azt mondták, hogy negatív a karmája. Ez olyan mint valami rossz kisugárzás, vagy mintha pl. meg lenne átkozva. Mint ahogy a definíciója is kimondja, sorsunkat befolyásolja előző cselekedeteink. Tehát, ha előző életünkben valakinek ártottunk, készüljünk fel rá, hogy megkapjuk méltó büntetésünket jelen életünkben, szerencsétlen élet is várhat ránk akár.

2009. márc. 21. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2009. márc. 21. 16:07
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
általában ha valakinek a karmájáról beszélünk, akkor a sorsáról van szó, azokról a dolgokról, amiket nem kerülhet ki az életében,mert meg kell tapasztalnia vagy tanulnia valamit...pl egy fukar ember karmája lehet az, hogy megtanuljon tiszta szívéből adakozni,és amíg ezt nem tanulja meg, addig olyan dolgok történnek vele életében, amik erre próbálják rávezetni....
2009. márc. 21. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
91%
Ajánlom a Nevem Earl sorozatot kiegészítésül :)
2009. márc. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A kármára vonatkozó tanítás szintén azok közé a fontos alaptanítások közé tartozik, amelyek befolyásolják a hinduk etikáját és magatartását. Ezen tanítás szerint minden tettnek megvan a maga kedvező vagy kedvezőtlen következménye; a kárma határozza meg a vándorló, vagyis reinkarnálódott lélek jellegét. A Garuda-puráná-ban a következő magyarázat áll:

„Az ember teremti meg a saját sorsát, s már magzatként is a korábbi életében véghezvitt cselekedeteinek lendülete befolyásolja. Legyen bár egy sziklavár szorításában vagy pihenjék a tenger öblében, legyen bár biztonságban anyjának ölében vagy magasan annak feje fölött, az ember nem menekülhet a saját korábbi cselekedeteinek következményei elől . . . Aminek egy bizonyos korban vagy egy meghatározott időben meg kell az emberrel történnie, az akkor és abban az órában be is fog következni.”

A továbbiakban a Garuda-purána így folytatódik:

„Az az ismeret, amit az ember korábbi életében megszerzett, az a vagyon, amit előző létében a szegényeknek adott, és azok a cselekedetek, amiket előbbi megtestesülésében véghezvitt, megelőzik lelkét az úton.”

22 Mi e felfogás alapja? A halhatatlan lélek a kármára vonatkozó tanítás elengedhetetlen összetevője, és a kárma az, ami megkülönbözteti a hinduk lélekről alkotott elképzelését a kereszténységétől. A hinduk úgy hiszik, hogy minden egyes lélek, jíva vagy**, sok reinkarnáción vándorol át, talán még a „poklon” is. A léleknek arra kell törekednie, hogy egyesüljön Brahmannal, vagyis a „legfőbb létező”-vel (ne tévesszük össze a hindu istennel, Brahmával). A kereszténység tantételei viszont — vallási meggyőződéstől függően — azt állítják, hogy a lélek az égbe, a pokolba, a purgatóriumba vagy a limbusba kerül (Prédikátor 9:5, 6, 10 [9:7, 8, 12, Károli]; Zsoltárok 146:4).

23 A hinduk a kárma egyik következményeként hajlamosak a fatalizmusra. Hiszik, hogy valakinek a jelenlegi állapota a korábbi létezésének eredménye, tehát rászolgált erre az állapotra, legyen az akár jó, akár rossz. Fáradozhat azon, hogy helyeselt életmódot folytasson, s akkor a következő léte valószínűleg elviselhetőbb lesz. Ezért egy hindu ember könnyebben megelégszik a sorsával, mint egy nyugati. A hindu mindent az előző életéhez kapcsolódó ok-okozati törvény következményének tekint. Alapelve, hogy az ember azt aratja le, amit állítólagos korábbi életében elvetett. Mindez természetesen azon a feltevésen alapszik, miszerint az embernek halhatatlan lelke van, amely ember, állat vagy növény formájában újra megtestesülhet.

24 Vajon akkor mi a végső cél a hindu hitben? Elérni a moksát, azaz az újraszületések és különböző létezések szenvedéssel teli körforgásából való kiszabadulást. Ez tehát a fizikai létből való kiszabadulás, nem a test, hanem a „lélek” számára. „Mivel minden hindu célja a moksa, vagyis a kiszabadulás az újraszületések hosszú sorából, az ő életükben a legnagyobb esemény a halál” — írja egy szerző. A moksa különböző márgákon vagy utakon érhető el



** A védjegy jogtulajdonosa nem járult hozzá a szó használatához.
2010. szept. 15. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
pld a macska karma
2011. márc. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A karma ok-okozat, pontosabban az ok és okozat viszonya, kölcsönhatása; a cselekedetek következményeinek törvénye, amely a szanszára körfogását mozgatja a keleti vallások szerint: a jó szándék és a jó cselekedetek hozzájárulnak a jó karmához és a boldogabb újjászületéshez, míg a rossz szándék és a rossz cselekedetek a rossz karmához és a hátrányosabb újjászületéshez járulnak hozzá.
máj. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!