Milyen tudományos háttere van ezeknek az ezoterikus izéknek? Pl. Az álmoknak? Vagy a jóslásnak?
Voltak pszichológiai kísérletek amik pl. a pszivel foglalkoztak. Valamilyen szinten elismerték, hogy vannak akik képesek olyan dolgok érzékelésére, amikre az átlag ember nem, de mivel ezeket nehezen lehet ugyebár érzékelni, így nyilván kutatni is. Még.
Az álmokkal pl Freud is foglalkozott, így nem mondanám, hogy nincsenek tudományosan megvizsgálva, illetve rengeteg féle tudományos elmélet létezik ezekkel kapcsolatban, nézz utána.
Mindettől függetlenül azért mert valamire nincs tudományos bizonyíték, az nem azt jelenti, hogy olyan nincs is. Pl ott vannak a mikroorganizmusok. Évezredekig nem tudott róluk senki, mindenkit hülyének néztek aki felvetette a "láthatatlan" élet lehetőségét, egészen addig amíg fel nem találták a mikroszkópot. A tudomány pont azért fejlődik, mert mindig van valami amire nem talál magyarázatot. Ha nem foglalkozna ezekkel senki, akkor most nem tartanánk itt.
De én nem meggyőzni akarlak, csak rávilágítani arra, hogy a paranormális jelenségekből lesz a következő tudományos tény, különben valahol ott leragadtunk volna, hogy 1+1 az 2, a többi meg hülyeség, mert tudományosan nem (volt) bizonyított...
"SEMMILYEN tuodmányos háttere sincs ezeknek, ezért nem is érdemes ilyenekkel foglalkozni."
Ez igaz, EGYELŐRE NINCSEN rá tudományos bizonyíték. De ha nem foglalkoznánk semmivel, amire még nincs tudományos bizonyíték, soha többé nem bővülne a tudomány semmivel.
Vannak érdekes kísérletek, mint ahogy azt az előző is írta, bár jómagam csak Gary Schwartz nevét tudom felhozni, aki úttörő ilyen téren. Bár tudtommal ő nem az álmokkal és nem a jóslással foglalkozik elsősorban, de az ő kutatási területe is a jelenleg "ezoterikus izé" besorolású témakörben zajlik. :)
"Tényleg foglalkoznék ilyenekkel, ha nem lennék ennyire szkeptikus"
A kettő nem zárja ki egymást! Aki nem szkeptikus, az miért járjon utána? Elhiszi, és kész. Ha érdekel (márpedig úgy veszem ki, hogy igen), ne az tartson vissza, hogy a mainstream tudományos világ MA MÉG nem fogadja el tényként (sőt, sajnos sokszor lehetőségként sem) ezen dolgok létezését, és akkor előbb-utóbb nem leszel szkeptikus bizonyos dolgokban.
Nincs tudományos háttere, mivel nincs egységes, művelői által társadalommal elfogadtatott rendszere.
Pl. a teológiát sem érdemes komolyabban venni, de az mégis tudománynak számít, mert rendelkezik a tudomány műveléséhez szükséges háttérrel (tudományos akadémiák által elismert tudomány, egyetemeken tanítják egyetemi tanárok, tudományos publikációk, konferenciák...), társadalommal el tudta fogadtatni magát tudományként akkor, amikor tudomány lett.
Az álmok értelmezésének van tudományos háttere. Freud kezdett el vele foglalkozni, de én Jungtól is olvastam a témával kapcsolatban.
A tudattalan egy olyan terület amit a pszichológia tudománya megpróbált tudományosan feltárni.
Én nem akarok neked bizonyítani, ha tényleg érdekel a dolog olvass utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!