Az ókori egyiptomiak tökéletesen szimmetrikus arcot voltak képesek faragni kőből vésőkkel ami annyira pontos hogy az emberi szem helyett csak a gép tudja kimutatni. Hát nem egyértelmű?
Persze, biztosan kőkorszaki szerszámokkal készült, végülis ma is simán reprodukálható, egy véővel meg egy kődarabbal. :)
mondd csak kedves kérdező, mégis mennyi energiádba tellett volna, ha kerestél volna egy képet a szoborról és megnyitod képszerkesztőben?
Nagyítgattam, tükrözgettem neked, és ez bizony nem tizedmm pontosság. Preciz munka, de pár mm a pontossága, és több helyen látszik rajta a kézzel való kidolgozás (szakálldísz, nyakék, orrlyuk, szem alsó íve, szemöldökív, stb.).
Egyébként a mai szobrászoknak sem ultramodern eszközöket használnak (legfeljebb a durva munkához), ez a szobor pedig a bronzkorszak végén készült. A bronz egy kemény fém, jó tulajdonságokkal, tehát elég preciz eszközöket lehetett belőle készíteni. És képzeld, kemény kőből (gránit, bazalt, amijük volt) is lehetett hatékony eszközöket készíteni, az a gömbölyű kő amit mutatnak csak a durva faragáshoz volt szükséges.
És igen, egy jó portrénak enbyire preciznek kell lennie. Nagyon érzékenyek vagyunk az arc szimmetriájára és arányaira, ki is szabták volna azt a szobrászt egy életre, ha valami málé képű szobrot farag egy feljebb valóról. Szerintem ez elvárás, nem űrtechnológia.
+1: Ez a szobor Wiki szerint II. Ramszesz idejében, ~isz. e. 1270-es években készült, azaz lényegében összevethető az egyiptomi művészet az antik görög művészettel, mivel hasonló eszközök álltak rendelkezésre, időben közel vannak egymáshoz.
A film egyébként nem rossz a hívő műfajon belül, de vannak benne érdekességek. Például:
-a narrátor mindig kételkedik ahelyett, hogy a gondolkodás akár látszatát keltené
-néha úgy tűnik, hogy szegény vendégek nem is tudják, hogy hogyan, milyen témához használják fel a válaszukat
-egyiptológusokat és művészettörténeti szakértőket valamiért nem kérdeztek
-olyan "egyiptológus" tabukat emleget folyton, amit kb. bármelyik középiskolában, egyetemen elmondanak, mint érdekesség. Például az egyiptomiak geometriai ismereteit senki nem veszi kérdőre. Ma kissé kezdetlegesnek tűnik, de akkor az volt a rakétatudomány, és bizony egyszerű terület, vagy hossz számításokkal már viszonylag bonyolult feladatokat is meg lehet oldani.
Például 1000 évvel később ugyan, de a maihoz képest sokkal elmaradottabb technológiával és tudással már kísérleteket tettek a Föld átmérőjének meghatározására:
Egy ilyen feladat ad hoc megoldása még a mai átlag ember számára is nagyon nehéz feladat lenne. Hiába van összességében sokkal több tudásunk, ennyit számít, ha valaki specialista.
Nyilván a szobrot nemcsak vésték, hanem csiszolták is. Csiszolássál nem gond a tized-milliméteres pontosság.
Sok amatőr csillagász ma is kézzel csiszol homorú tükröt a távcsövéhez. Kellő gyakorlattal, csiszolás, és polírozás után a kézzel előállított tükör pontossága a milliméter száz-ezred része, azaz 10 nanométer.
"milliméter száz-ezred része"
"milliméter száz-ezred része" Na :D idegesítő?
#10 Válaszadó! Valószínűleg védett helyen pihent a szobor pár ezer évet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!