Léteznek-e véletlenek?! Szerintetek van véletlen? Aki azt mondja, hogy igen v. nem az pls. indokolja meg.
Van véletlen.
Példa kell? Számítástechnika, "random" utasítás.
Persze, szerintem gyakorlatilag szinte minden véletlen. A saját döntéseinket mi hozzuk meg, de ezen kívül, minden rajtunk kívül álló tényező ránk hatása csak a véletlenen múlik.
Mondok egy egyszerű példát. Bent vagyok valahol egy város közepén, és el akarok jutni néhány utcával arrébb. Választhatom azt, hogy gyalogolok, vagy lehetek lusta, és buszozhatok két megállót. Tegyük fel, hogy amikor gyalogosan megyek, pont jön egy ámokfutó kocsival, és a zebrán elüt. Ez az eshetőség nyilván csak akkor lép fel, ha gyalogosan megyek, de ha a buszt választom, az ámokfutó nem fog kitörlődni ettől a tér-idő kontinuumból, ugyanúgy száguldozni fog, csak én nem fogok már összetalálkozni vele, és nem történik meg a baleset. Lehet, hogy mást üt majd el, vagy épp senkit se.
Ez a véletlen. Én dönthetek akárhogy, legfeljebb a célt ismerem meg ezáltal, azt nem, hogy az odavezető úton milyen hatások érnek majd. És minden döntés más-más külső hatásokkal jár együtt, amiket nem lehet előre tudni, mert ezek a hatások csak a pillanatnyi helyzettől függenek (pl ott vagyok-e egy adott helyen, adott pillanatban, ahol az ámokfutó száguldozik, vagy sem), tehát véletlenek.
"Példa kell? Számítástechnika, "random" utasítás."
Az nem jó példa, mert amit ott véletlennek tartunk, az lehet hogy egy olyan folyamat eredménye, amit még nem értünk.
Mivel eddig "úgy tűnik", hogy nincs benne valami rendezettség, szabályszerűség, ezért ráfogjuk, hogy véletlen.
"Az nem jó példa, mert amit ott véletlennek tartunk, az lehet hogy egy olyan folyamat eredménye, amit még nem értünk.
Mivel eddig "úgy tűnik", hogy nincs benne valami rendezettség, szabályszerűség, ezért ráfogjuk, hogy véletlen."
Na ne már! Azért nem kell mindenbe belemagyarázni valamit, mindenhol a mögöttes tartalmat keresi. A számítástechnikában a random, a véletlen különösen nyilvánvalóan rendezettség nélkül működik. Épp az a lényege ennek a véletlen választásnak, hogy azonos valószínűséggel bármit választhat a gép! És ha elég sokszor lefuttatjuk, az arányokat megnézve is azt az eredményt kapjuk, hogy a választások véletlenszerűen zajlottak. Ez olyan, mint pl a Kenó-sorsolás. Benyúl az ember a golyók közé, és kivesz egyet, amiről fogalma sincs, melyik golyó, csak amikor már kivette. Itt sincs semmi titkos rendszer, csak a véletlen, mert x számú golyó közül mindegyik azonos valószínűséggel húzható ki.
Meg mi az, hogy nem értjük a működését? Emberek programozták úgy, hogy a gép tudjon véletlen választani :D
Kérdező, nem is az a lényeg, hogy végül hogy döntök. Hisz nem azért döntök a busz mellett, mert tudom, hogy gyalog elütnének, csak mert lusta vagyok adott esetben. Az a lényeg, hogy a döntésemnek nem csak az lesz a következménye, hogy eljutok egyik helyről a másikra, hanem útközben találkozom egyéb hatásokkal, egyéb emberekkel, akikről nem tudom előre, hogy találkozni fogok. Másokkal pedig azért nem találkozok, mert az ő útjaik akkor keresztezték volna az enyémet, ha gyalog megyek. De persze a döntésem meghozatalakor ezt sem tudhatom, hogy kikkel nem fogok találkozni, mert a másik utat választottam.
hat figy..elore bocsi az ekezet hianya miatt.Nos...mivel a gepet ember csinalta ezert csak lehet tudni mikent,hogyan sorsolja ki a gep de azt ahogy kivalassza hogy melyik legyen a kivalasztott szam vagy vmi az sztem tenleg veletlen
Sztem az ember nem tud veletlenul cselekedni es valasztani>>>>>mondtad keno sorsolas
Az a hulye oreg aki veszi ki a gojoit az is okkal donti el melyiket mert babonas illetve mindenkeppen AZ ESETBEN EREZTE AZT JONAK VALASZTANI..oka van neki...de a szamitogep az tenleg jo pelda mert az nem olyan mint az ember igaz gondolkodik meg minden de nincsen neki RANDOM sorsolasnal szelsoseges,befolyasos gondolata.
Az mar jo kerdes hogy valaszt ki
Véletlen nem létezik.
A véletlen egy szélsőségként megfogalmazott információhiány.
Szélsőségek ugyebár önmagukban nem léteznek, és mivel nem ismerjük a történés okát, egy olyan szót használunk rá (véletlen), amivel nagyjából be tudjuk határolni a lényegét, így a következményeket bután leegyszerűsítjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!