Miér kattogva sírnak a növények, ha mi folyamatos búgással sírunk. Miért kopognak?
#13 (16:33) sadam87 - akkor nézzük meg még egyszer, hogy mi volt a téma:
"A tudósok szerint a növények által kiadott hangok a kavitáció melléktermékei lehetnek: ez az a fizikai folyamat, amikor nagy intenzitású rezgés miatt egy folyadékban változó nyomásciklusok jönnek létre, és a nyomáskülönbség hatására buborékok keletkeznek."
Nyilvánvaló, hogy a növények testében nem lehetnek kavitációt okozó nyomáshullámok, mert az ilyenek azonnal pépet csinálnának a keményfából is. Világos hogy gázzal töltött üregek keletkezhetnek egy növényben, de azoknak semmi közük ahhoz, amit eredetileg "kavitáció"-nak nevezünk a műszaki gyakorlatban.
Persze az élőlényeket csak destruktívan bevizsgálni - de megalkotni nem - képes biológusok is szeretnének olyan okosnak látszani mint a jól működő gépeket alkotó mérnökök, ezért egyesek bevezetnek ilyen jól hangzó szakkifejezéseket a biológiába is!
#15
"Világos hogy gázzal töltött üregek keletkezhetnek egy növényben, de azoknak semmi közük ahhoz, amit eredetileg "kavitáció"-nak nevezünk a műszaki gyakorlatban."
Azt nem tudom, a műszaki gyakorlatban mit neveznek kavitációnak. Mondjuk gondolom ugyanazt, mint a fizikában: a nyomás a közegben a folyadék gőznyomása alá esik, és így buborékok jöhetnek létre. Mivel a növények vízszállító csöveiben elég komoly negatív nyomás (tenzió) alakulhat ki, így nem meglepő módon elég könnyen a víz gőznyomása alá csökkenhet a nyomás. Valójában a növények (főleg a nagyobbak, például a fák) rengeteg trükköt bevetnek arra, hogy lehetőleg minél kevésbé alakuljon ki ennek ellenére kavitáció.
Emellett a farész szerkezete miatt csak nagyon apró buborékok tudnak képződni, nyilván ezek összeomlása sem jár olyan nagy energiafelszabadulással. Egyébként sem szokott a vízszállító csövekben nagyon gyorsan változni a nyomás normál esetben.
Nem kell olyan sok utánajárás, hogy rájöhessen az ember, hogy nem a quibit szerzője találta ki, hogy kavitáció van a növényekben. Az eredeti cikben is ezt írják.
No meg onnan elérhetők további szakcikkek, amik kifejezetten a növényekben történő kavitációval foglalkoznak. Például:
De akit az ilyen szintű utánajárás is fáraszt, elég ha elslattyog az angol wikiprdiára.
(Mielőtt megint jönne a bárki írhat az internetre szöveg, ott vannak a bekezdésben a szakcikkekre vonatkozó hivatkozások. Azoknál már ez annyira nem jó érv (mondjuk önmagában amúgy sem)).
Szóval de, a növényekben is végbemehet kavitáció.
"Persze az élőlényeket csak destruktívan bevizsgálni - de megalkotni nem - képes biológusok is szeretnének olyan okosnak látszani mint a jól működő gépeket alkotó mérnökök, ezért egyesek bevezetnek ilyen jól hangzó szakkifejezéseket a biológiába is!"
Hát hát olyan "okosnak" nem szeretnék látszani, mint te. :D :D :D
[A fenti témától független, nem a 13. válaszolónak szóló megjegyzés: elég szomorú, hogy átrakták ezt a kérdést az ezotériába, amikor elég egyértelműen tudományos kutatásra vonatkozik.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!