Mi a véleményetek a "Forer" hatásról?
"...nagy valószínűséggel bármely felületes, részletekbe nem bocsátkozó személyiség-jellemzést pontosnak, magára illőnek fog találni, ha azt a meggyőződést keltik benne, hogy az kifejezetten az ő számára készült."
Készítsünk egy általános jellemzést személyiség jellemzés helyett.
pl.: 'Önnek két lába két szeme két keze van. A feje maximum 200 fokban fordul körbe, szereti a finom ételeket.'
"Az alanyok értékelésének átlaga a szöveg pontosságáról (vagyis arról, mennyire illik rájuk) a 0-tól 5-ig terjedő skálán 4,26 volt."
Az emberek nagy része ezt igaznak fogja tartani, de ez nem zárja ki azt, hogy igaz is legyen a jellemzés a legtöbb emberre, hiszen a legtöbb embernek két lába két szeme és két keze van.
A megerősítési torzítás kimutatására ez a kísérlet ezen formája alkalmatlan.
Egy egyszavas jellemzés alkalmasabb lenne: Ön kiegyensúlyozott. tfh az emberek felére ez igaz(tesztekkel mérhető) másik felére nem. Ha a pontszám itt is 4 fölötti, akkor az utalhat megerősítési torzításra.
A tesztben minden új jellemvonás hozzáadásakor figyelembe kell venni, hogy egyre több emberre lesz igaz legalább az egyik és egyre többre legalább helytelen a másik(tehát most nem általános, hanem jól mérhető kijelentésekről beszélünk).
A kísérletben fontos lenne tudatni a tesztalanyokkal, hogy a róluk készült értékelésen szigorú értékelést végezzenek. Ennek hiányában egy általános hibatűrési torzítás is megjelenik.
Egyébként igen, létezik olyan torzítás, amit a kísérlet szeretne kimutatni. Az asztrológiát példának fel lehetne hozni a kísérlet elvégzésekor és helyesen tennénk, hiszen van párhuzam, de ez a kísérlet még nem letisztult és ugyancsak megerősítési torzítást indukál az asztrológiával kapcsolatban az kísérletet olvasókban.
Nekem ez a véleményem a bizonyos hivatkozásról a kérdésben.
Nem tudom hova akartál ezzel kilyukadni mert ez nem vezetett sehova csak hogy a horoszkóp egy sarlatán dolog általános dolgokkal aki bárkire igaz lehet vagyis csak egy blöff.
De ott van még Jamse Randi műsora is ahol felkért egy asztrológust hogy beszélgessen el 12 különböző horoszkópú emberrel és alapítsa meg a csillagjegyét.
Érdekes módon egyiknek se tudta eltalálni...
"Nem tudom hova akartál ezzel kilyukadni mert ez nem vezetett sehova csak hogy
a horoszkóp egy sarlatán dolog általános dolgokkal aki bárkire igaz lehet
vagyis csak egy blöff."
Látod? Pont ide. A kísérlet célja az asztrológia közvetett támadása annak bármilyen állításának
cáfolata nélkül és emellett majdnek sikerült kimutatnia a megerősítési torzítást.
Fontos, hogy ha egy kísérletet vagy egy statisztikát elolvasunk, akkor abból ne vonjunk le
hibás következtetéseket.
Pl. a kísérlet ereményéből arra következtetni, hogy az asztrológia csak blöff hibás lenne.
Ha valaki végrehajt egy olyan tesztet ami ténylegesen kimutatja a jelenséget anélkül, hogy más torzításokat belevisz (pl amiket írtam)
egy külön tanulmányban lehetne összefüggést keresni az asztrológia és a megerősítési torzítás között (ami nem lenne nehéz egy hetilap asztrológia számaival).
Egy jó példa magára a megerősítési hatásra, hogy elvárásból(önmagad, tanultak, stb..)
elutasítod a kísérlet ellen felhozott érveket anélkül, hogy átengednéd a bal agyféltekédnek az információt és ütköztetnéd korábbi tudásoddal.
Pedig engem nem izgat mit gondolsz az asztrológiáról, csak rámutattam, hogy a kísérlet ezen formája nem alkalmas önmagában az asztrológiával összefüggést mutatni.
"De ott van még Jamse Randi műsora is ahol felkért egy asztrológust hogy beszélgessen el 12 különböző horoszkópú emberrel és alapítsa meg a csillagjegyét.
Érdekes módon egyiknek se tudta eltalálni..."
Itt egy filozófiai példa:
A) állítás: Minden varjú fekete.
Ezt az állítást megcáfolhatjuk, ha találunk nem fekete varjút, de nem igazolhatjuk azzal, hogy megvizsgálunk vége számú varjat(tfh. mindet nem tudjuk megszámolni), mert attól még létezhet, hogy nem találkoztunk vele.
B) állítás: Létezik 80méteres tintahal.
Ezt az állítást könnyen alátámaszthatjuk, ha találunk egy krákent, de megcáfolni csak akkor tudnánk, ha találkoznánk az összes tintahallal és lemérésükkor azt látnánk, hogy egyik sem éri el a 80 métert.
Látod az összefüggést? Látod a confirmation bias-t itt:
"De ott van még Jamse Randi műsora is ahol felkért egy asztrológust hogy beszélgessen el 12 különböző horoszkópú emberrel és alapítsa meg a csillagjegyét.
Érdekes módon egyiknek se tudta eltalálni..."
Ellenőrizetlen kísérletről van szó. A tv műsorok szórakoztatásnak készülnek, nem tudományos célból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!