A tudatos álom mit takar pontosan?
Most, ha sikerül elérni ezt az állapotot, akkor ugyan így lesz egy másik világ, csak az álomban és beülhetek az autóba, majd lemehetek a Balatonra vagy ki Mogyoródra és vezethetek egy F1 gépet?
Vagy hogy van ez?
Elérhető, bár nehéz. Annyit jelent, amit a neve is takar, azaz az álmok tudatos irányítása és befolyásolása.
Kezdetnek mondjuk érdemes azt megtanulni, hogy emlékezzünk az álmainkra. Egy éjszaka több alkalommal álmodik az ember, de alig 1-re emlékszik, de a nap folyamán azt is elfelejti. Az alvási ciklusnak több fázisa van, a REM fázis az, amikor álmodsz. Ebben a fázisban megnő az agyi tevékenység, és gyors szemmozgás jellemzi (igen, álmodban mozog a szemed, mintha kapkodnád a tekinteted ide-oda). Külön érdekesség hogy az agy által kibocsájtott elektromos jelek a REM fázisnál és az ébrenléti fázisnál szinte teljesen megegyeznek. De, ebben a fázisban a legnehezebb felébreszteni valakit.
Az éjszaka folyamán az alvási fázisok ismétlődnek, és sorba váltogatják egymást. Célszerű kiszámolni hogy mikor fejeződik be a REM fázis, majd az ismét kezdődő szendergési fázisban felébreszteni magad. Ébredés után pár percig maradj mozdulatlan, az agynak fel kell dolgoznia a látott álomképeket. Egyébként azok, akik több alkalommal felébrednek az éjszaka folyamán mindig jobban emlékeznek az álmaikra.
Azt nem tudom hogy tudatosan mennyire vagy képes befolyásolni a látott álomképet, de ennek is vannak határai. Lesznek dolgok amiket nem tudsz majd befolyásolni, attól független hogy más helyzetekben pedig igen. Álmodás közben az agy a nap közben tapasztalt élményeket, érzelmeket és benyomásokat dolgozza fel, és ez nagyon fontos (illetve ez megindítja a testben a regenerációs folyamatokat is).
Már többször is bizonyították, ráadásul igen egyszerű módszerekkel. [link]
A lényege abban áll, hogy megbeszélnek az alannyal egy jelet. Egy speciális szemmozgást. Az alany tudatára ébred és az álmában reprodukálja a megbeszélt szemmozgást, ami ugye a REM fázis során kívül is látszik. Ezt szemmozgás figyelő berendezésekkel pontosan követni tudják. Pofonegyszerű.
Hogy a kérdésre is válaszoljak:
Nekem már elég sok tudatos álmom volt. Elméletben tényleg bármit megtehetnél, akár a fent említett balettozást is, de a gyakorlatban azért ez nem ilyen egyszerű. Mint mindent, ezt is fejleszteni kell. Nekem a legelső tudatos álmom nagyon rövid volt. Ráparáztam, hogy a több hétnyi gyakorlás után valóban összejött a tudatosság az álomban. Olyan izgatottá váltam, hogy szinte azonnal kiébredtem az álomból.
Aztán tovább gyakoroltam és voltak hosszabbak is, de elég könnyű visszazuhanni a normál, öntudatlan álomba. Kezdetben az a legnagyobb kihívás, hogy az ember fenntartsa a tudatosságot. De voltak elég bulis álmok. Én például azonnal repülni akartam. Először azt is meg kellett tanulni, hogy hogyan kell. Először csak nagyobb ugrások voltak belőle, de néhány alkalommal sikerült ténylegesen repülni. A másik, amit állandóan meg akartam, hogy lefeküdni az éppen aktuálisan tetsző csajjal. :) De számos más dolgot lehet csinálni. Számomra az önismeretnek egy remek eszköze. Például beszélgethetsz álomalakokkal, akik ugye nyilván minden esetben a saját tudatod ilyen-olyan kivetülései, aspektusai. Tehát olyan, mintha a közvetlenül a tudatalattidhoz intézhetnél kérdéseket.
Na mindegy, rengeteg álmot le tudnék még írni, de felesleges, ezt neked kell kipróbálnod. Ha olvasni akarsz a témában, ajánlom Tholey könyvét: Alkotó álom. Abban benne van minden. Technikák, álomleírások, mire használható és hogyan, stb. Ha érdekel a téma, tuti, hogy letehetetlen olvasmánynak fogod találni.
Nem számítok értelmes válaszra, de megkérdezhetem, hogy aki mínuszt nyomott a tudományos bizonyítékra, annak milyen ellenvetése van pontosan? Ez már egy tudományosan elfogadott tény. Megismételhető kísérletről van szó, amit már többször sikerrel reprodukáltak.
"In 1980, Stephen LaBerge at Stanford University developed such techniques as part of his doctoral dissertation. In 1985, LaBerge performed a pilot study that showed that time perception while counting during a lucid dream is about the same as during waking life. Lucid dreamers counted out ten seconds while dreaming, signaling the start and the end of the count with a pre-arranged eye signal measured with electrooculogram recording. LaBerge's results were confirmed by German researchers D. Erlacher and M. Schredl in 2004."
Ez innentől nem hit kérdés, hanem ténykérdés. Az, hogy XY nem akarja ezt elfogadni, csak annyit jelent, hogy észérvekkel nem megközelíthető és a megerősítési torzításai által vezérelt. (Akárcsak egy vallási fanatikus: eldöntötte, hogy miben hisz, és abból semmiképp sem enged.)
Ha ez nem lenne elegendő még az agyi aktivitás is különbözik mind az éber, mind az REM állapotban, mind pedig a tudatos álmodás során.
Én nem pontoztam le senkit, tisztában vagyok a dolog tudományos voltával, viszont a kérdésre senki nem válaszolt.
Tehát, lehetséges, hogy lemenjek Mogyoródra?
Egyébként köszönöm a választ mindenkinek, ment a plusz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!