Vajon miért nem működik az emberekkel az a kommunikációs mód, hogy amit kigondolok és mondani akarok azt átküldöm, ahogy én gondolom és azt megértsék?
Én akadok el mikor ő nem érti?
Rendben vagy belül?
Minden oké?
Ha a kacsa azért fullad a vízbe, mert nem tud úszni, nem a víz a hibás!
.
Ha szavakkal nem tudod úgy kifejezni magad, hogy más megértse, akkor a gondolataidban van nagy hiba.
Hibásan megfogalmazott gondolatokat gondolatátvitel esetén sem értenek meg mások.
Olyan szókinccsel és szófordulatokkal kell kifejezni magad, hogy akivel éppen beszélsz, neki érthető legyen.
A beszélő hibája, ha azt kell mondania "nem úgy gondoltam", mert nem azt mondja, amit gondolt.
Sztálin elvtárs mondotta volt: "Szavak csak azért vannak, hogy elrejtsék a gondolatot!". (Ennek mai átirata: "Ne azt figyeljék, amit mondok, hanem amit csinálok!")
.
"amit aztán MINDEN KÜZDÉSEM ELLENÉRE IS FÉLREÉRTENEK"
Tehát nem felel meg mondandód az
'egyértelmű, szükséges és elégséges' infóközlés követelményének.
A félreérthetetlent még akarattal sem érti félre senki...
A kommunikáció egy elég összetett dolog, kérdező, és a megértés számtalan helyen elcsúszhat.
Az, hogy nem értenek meg gyakran, rengeteg mindentől lehet. Nem akarok itt távdiagnózisba bocsátkozni, de abból, hogy a kérdésedet 3 részletben írod be, egy részét szándékosan nagybetűvel nyomatékosítod (majd aztán visszatérsz ugyanarra), az nekem látatlanban arra utal, hogy:
- nagyon sok minden akarsz egyszerre elmondani
- a saját álláspontodhoz erősen (talán túl erősen is) ragaszkodsz
- régóta küzdesz ezzel a problémával, ez frusztrál téged
- egyes kérdésekkel rengeteget foglalkozol, de amikor ezekről beszélsz, nem veszed figyelembe, hogy másoknak ez idegen terület, tehát idő kell a megértéshez, és a következtetéseknek logikus láncban kellene következni, lehetőleg apró lépésekben
- nagyon periczen fogalmazol, talán már túlságosan is, és ez bizony körülményes. Elsőre paradoxon, de minél inkább törekszel a pontos megfogalmazásra, annál könnyebb félreérteni valamit - de érthetővé válik, ha belegondolsz, hogy az egzakt fogalmazás egyre hosszabb mondatokat és egyre körülményesebb szókapcsolatokat igényel, aminél élőszóban könnyű elveszíteni a fonalat.
Amit tehetsz:
- dolgozol azon, hogy átgondoltabb legyen amit mondasz. Gondold végig, mielőtt elkezded, vedd végig, hogy miről akarsz beszélni
- írj haiku-t! Ez egy japán versforma, 3 sor, 5-7-5 szótaggal, ettől eltérni nem szabad. Nagyon szűk keret, ahol kevéssel kell sokat mondani. Bármiről szólhat.
Gyakori kérdés
a kommunikáció
miért megy félre
Valahogy így.
- te biztos vagy abban, hogy jól megérted, amit neked mondanak? Nem gondolod túl, amit hallasz, és esetleg ne ma továbbgondolt tartalomra válaszolsz?
- élvezed a vicceket? Könnyen megérted az átvitt értelmű beszédet? Vagy gyakran érthetetlen, hogy mit mondanak neked? Ha rákeresel asperger-szindrómások írásaira, akkor ismerős problémákat feszegetnek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!