Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Miért főznek a mai középkategó...

Miért főznek a mai középkategóriás éttermek jó részében csapnivalóan rosszul?

Figyelt kérdés
Szakemberek szerint az "átkosban" nem volt gasztronómia, ami igaz, ha a Michellin-csillagos helyek számát nézzük, bár akkor is voltak első osztályú vagy osztályon-felüli besorolású éttermek, amik megállták volna a helyüket e tekintetben. Ezek számomra akkor és most is megfizethetetlenek, de az alacsonyabb osztályú éttermekben akkor sokkal jobban föztek, mint sok helyen ma. Talán a szakácsoktatás volt jobb, jobb szakemberektől tanulhattak, vagy nagyobb volt a szakmaszeretet?

2021. nov. 2. 09:41
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
#9: Nem jól értelmeztem a középkategóriát. Valóban, ott már pankó morzsát illik használni a panírozáshoz.
2021. nov. 2. 14:36
 12/17 anonim ***** válasza:
93%

"jércemell japán zsemlemorzsában sütve céklamártással"


Jó, a menün persze hogy flancosnak hangzik, de attól még rántott hús az... 😏



10/kérdező:

Pont erre értem a praktikai tudást. Lehet, hogy otthon meg a képzésen csinált pizzát, de amikor áll a bál szombat este, elfogyott a sonka, nincs elég tészta és a kemence túl erős és megég a calzone, na akkor már a legtöbb tulaj nincs igazán képben.

2021. nov. 2. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
48%

"Sógorom ebben a szellemben nyit most pizzériát, nem szakmabeli csak van rá pénze, lányát teszi meg üzletvezetőnek, aki szintén nem szakmabeli (de már elvégzett egy gyorstalpaló pizzakészítő "akadémiát", mondván, hogy legyen rálátása a folyamatokra, üzletvezetői "tanfolyamra" ezután megy majd), ráadásul a hely a Dunántúlon van, sógorom meg 300 km-re, Kelet-Magyarországon él."



Ez mind becsülendő, de egy jó főnök be tud állni bármelyik beosztott helyére és átvenni a szerepet ha valami baj van.


Ennek a nagy része pedig rutin, és izommemória.


Az, hogy valaki tud-e pár másodperc alatt hagymát arányos apróra szelni, vagy hogy tud-e tökéletes mintát önteni a kávéra tejből, nem sajátítjató el képzésen.



Ezt akkor tudja valaki ezt tényleg becsületesen megcsinálni, ha kb 5-10 év szakmai gyakorlata van, és sajnos a legtöbb ember ez alatt kiég, vagy nincs pénze éttermet nyitni.

2021. nov. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
97%
skacok, mikor engem besorozott a munkaügyi központ egy kötelező tanfolyamra olyan '16-'17 tájékán hogy vagy vállalod, vagy törlünk, úgy lett egy okj-s szakmám 3 hónap alatt Zöldség és Gyümölcsfeldolgozó hogy igazából az egész társaság semmit sem értett hozzá, elméletei alapjait szórták el, látszat volt az egész. akkor emlékszem hogy egy épületbe jártunk egy másik csoporttal akik szintén hasonló körülmények között szakácsképzésben vettek részt, az övék asszem 6 hónap volt, néha összevontak minket, de én ott egy épkézláb normális embert nem láttam, elnézést. senki sem önszántából akart szakács lenni... de fél év múlva papírt kézbe kapták róla. azóta nem csodálkozom semmi vendéglátós rafkóságon, sosem tudod ki üti össze a kajádat
2021. nov. 3. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

"6 hónap képzés"

Eszembe jut, hogy a katonaságnál (80-as évek közepén) a szakácsok civilben hentesek voltak, akiket 1-2 hónap alatt képeztek ki nagyüzemi módon főzni.

El lehet képzelni, hogy főztek. A tiszti étkezdében, polgári alkalmazott szakácsnő viszont úgy főzött, hogy tanítani lehetett volna.

2021. nov. 3. 10:23
 16/17 anonim ***** válasza:
81%

jércemell japán zsemlemorzsában sütve céklamártással"


Felső kategóriás étteremben ettem ilyet, a hús mócsingos volt és száraz, ehetetlen volt.

2021. nov. 4. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
95%

Szakács vagyok. Leírom mi a személyes tapasztalatom ezzel kapcsolatban. Óriási munkaerőhiány van évek óta a vendéglátásban, amit a járvány miatt hozott intézkedések és az ezek miatti bizonytalanság csak fokoz. Amíg régen válogathattunk kiket veszünk fel, most örülünk ha odaáll valaki főzni, ez pedig sok esetben a minőség rovására megy. Rengeteg jó szakács helyezkedett el más szektorban és nem is szándékoznak visszatérni. Miért is szándékoznának? Még mindig ugyanott tartunk, hogy bármelyik pillanatban megálmodhatják hogy újra bezárnak mindent és volt állásuk, nincs állásuk. Kevesen merik most megkockáztatni hogy a vendéglátásban helyezkedjenek el és abból a kevésből is nagyon kevés a valóban jó, tapasztalt szakember. A "megoldás" erre hogy 1-2 ember végzi 10 ember munkáját. A szakma pedig ennek köszönhetően egyre kevésbé vonzó, mivel a szakács szó hallatán mindenkinek a napi12-16 óra eszeveszett hajtás jut eszébe. Összegezve: akármilyen szakácsot is nehéz találni, nem még jó szakácsot.

Erre jön még rá amit egy előző válaszadó említett: sok üzletvezető hozzá nem értése. Akik azt gondolják hogy egy étterem nyereségessé tételének egyetlen módja az árak egekbe emelése, az alapanyagokon való spórolás, az alkalmazottakon való spórolás és az alkalmazottak ostorral való hajtása. Ezek közül egyik sem az étterem minőségének javulását eredményezi.

2021. nov. 16. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!