Milyen érvek szólhatnak a vegánság mellett és ellen?
"Viszont a múltat nem tudják megváltoztatni, azaz arra semmi befolyásuk, ami régebben történt, az ellen tiltakozni értelmetlen dolog lenne."
Oké, de ha a legeslegelejéről kellene elindulni, tehát szó szerint a nulláról, a civilizáció kezdetétől, úgy gondolnád, hogy semmi szín alatt nem szabad ilyesmihez folyamodni, és akkor vagy eljutnánk a tájékozottságunk jelenlegi fokára, vagy nem? Ez őszintén érdekel.
#10
Nekem is ez jutott eszembe.
Öszintén sszólva ezekre a kérdésekre nem tudok válaszolni, mert nem vagyok benne a témában, a "vegánságom" kizárólag az étrendre szorítkozik, és az is föleg egészségügyi okokból.
Az eddigi válaszaimat részben annak alapján írtam, amit a témáról olvasta, részben meg amit a vegán ismerösöktöl hallottam. Remélhetöleg jön majd valaki, aki tényleg otthon van a témában teljes mélységig, és tud ezekre is válaszolni.
Viszont egy megjegyzés: amióta lehagytam az állati termékek fogyasztását, azóta még semmiféle gyógyszert vagy gyógyszertári készítményt nem használtam, mert nem volt rá szükségem, még szimpla fejfájásom sem.
De már korábban is föleg gyógynövényeket használtam tea formájában, tehát nem kizárt, hogy ez lehetne a vegán alternatíva a gyógyszerek témakörre - de ez csak most jutott eszembe, erröl nem hallottam még.
Nyilván a gyógyszeriparban tesztelnek, teszteltek. Ez nem jelenti azt, hogy akkor már nyugodtan veszek olyan tusfurdot és smink terméket, amit teszteltek.
Vegànként sem tud minden állatot megmenteni az ember. De törekedik rá, hogy feleslegesen ne ártson az állatoknak. Egy vakcina vagy antibiotikum életmentő lehet és nincs belőle alternatíva.
De egy tusfurdo nem letszukseglet és van is belőle cruelty free is. Szerintem nem kell vérvegànnak lenni, elég, ha ahol tudsz választasz.
Egyébként szerintem mindenki maga érzi, hogy mennyire való neki. Én rosszul vagyok a hústòl, konkrétan hányok tőle. A tejtermékeket sem bírja a gyomrom.
A tojással sosem volt bajom, de igazából ezt meg 1-2 apróságot kellett csak elhagynom, az összes többi magától is ment.
Az állatokat mindig is szerettem, úgyhogy számomra jó ez az ètrend és életmód.
Nem egyszerű sajnos, főleg Magyarországon, vidéken nem.
Közös baráti éttermezésből, esküvőkről, családi összejövetelekből mindig éhesen jövök el. A kultúránkban gyakorlatilag az összes étel húsos. És a tejterméket sem vetjük meg.
Szóval szerintem nem egyszerű, fel kell rá készülni, hogy lemondàsokkal jár. (főleg ha szereted is a húst és a tejtermékeket)
De szerintem megéri, jobban érzed magad, ha tudod, hogy legalább az érkezéseddel nem ártasz. Szerintem vàltozatos ételek mellett a tested is jól reagál rá.
Nekem már nincs az a kajakòma, ami régen volt. Jól lakok, de valahogy más. Az emésztésem is hibátlan.
A bőröm is sokkal szebb a tejtermékek teljes elhagyàsa óta.
De ezt mindenkinek magának kell kitapasztalni. Szerintem ha a vegàn nem is megy, a vegetáriánusra érdemes àtàllni+a kevesebb tejtermékre.
A szervezetnek is jobb és az állatokat sem kell leölni egy jó ebéd miatt.
A 14-es nagyon jól összefoglalta a vegánság lényegét. Nem az a cél, hogy soha egyetlen állatnak se árts közvetetten sem, mert ezt a mai civilizációban senki nem tudja megtenni. Azzal, hogy az alapvető tevékenységeidet (lakás, fűtés, közlekedés, vásárlás, takarítás, stb.) elvégzed, valamennyit ártasz a környezetnek és az állatoknak. Ezt el kell fogadni.
A vegánság lényege az, hogy a lehetőségeidhez mérten a legkevesebbet árts. Mert ma már megtehetjük, hogy hús helyett növényi alapú ételeket fogyasszunk, hogy bőrülés helyett szövetet válasszunk a kocsinkba, hogy az állatokon nem tesztelt sampont vegyük le a polcról, stb. Így is rengeteg állat elpusztul az emberek miatt, de ennyivel is kevesebb.
Az, hogy képesek vagyunk uralkodni az állatok felett és a hasznunkra fordítani őket, egy ajándék kellene, hogy legyen, nem egy jog. Egy vegán is beveszi az állatokon tesztelt gyógyszert, ha szükség van rá, mert ezekre nincs hatékony alternatívánk. A probléma az állatok FELESLEGES kihasználása azért, hogy a megszokott ízeket ehessük, vagy büszkélkedhessünk az új cipővel/táskával. Egyszer szükséges volt erre használni az állatokat, de ma már nem az.
Persze a vegánok sem csinálnak mindent tökéletesen. Még a vérvegánok sem, hiába állítják. De ha mindenki csak egy kicsit jobban odafigyelne, és legalább alkalmanként lemondana a saját kényelméről/hagyományairól, már sokat tehetnénk a környezetért és az állatokért.
Nem kellene mindenkinek vegánná válni, csak belátni, hogy az állathasználat, olyan mértékben, ahogy most csináljuk nemcsak etikátlan, hanem fenntarthatatlan, és az emberiség saját maga alatt vágja a fát azzal (is), hogy napi 3-4 adag húst is elfogyaszt.
Igen, így is mondhatjuk. A különbség ott van, hogy ha szüksége van rá. Az esetek 99%-ában nincs valójában szükség az állathasználatra, mert van más alternatíva. A vegánok ezeket kerülik, és akik "prédikálnak", azok másokat is erre biztatnak.
100%-ig soha nem lehetünk biztosak benne, hogy egy terméket még összetevőiben sem teszteltek állatokon. De vannak egyértelműen elkerülhető állathasználattal járó termékek, pl. a hús, tej, tojás, szőrme, bőr, cirkusz, delfinárium, stb. Ha valaki csak ezeket kerüli, már rengeteget tett.
Egyébként sok kozmetikai termékről és tisztítószerről lehet tudni, ha állati összetevőket tartalmaz vagy tesztelték állatokon. Ha az egyértelműeket nem vesszük meg, már nagyobb eséllyel választunk cruelty free-t. Szerencsére sok adatbázis elérhető a neten, amiben fel vannak tüntetve a cf. termékek.
Aki akarja, az tudja jól csinálni. Nem dől össze a világ, ha hibázol. Van különbség aközött, hogy naponta több kiló húst, tejterméket és tojást elfogyasztasz, vagy egyszer-egyszer véletlenül állatokon tesztelt tusfürdőt, gyógyszert, akármit veszel. Erről a különbségről "prédikálnak" a vegánok.
hitvita.
a gazdasági állatokat nagyrészt a húsukért(tejükért, tojásukért, prémjükért/bőrükért) tartják. az a sorsuk, hogy megölik őket. lehet ezen eltartott kisujjal fanyalogni, de a hús, nem a hentesnél terem laticelen.
ha elfogy az igény, akkor rengetegen munka nélkül maradnak, az is egy szempont.
viszont a másik oldalról nézve az iparszerű állattartás a legtöbb esetben inkább rémálomi dolog. zsúfoltság, kosz, bűz, szabadság teljes hiánya, állandó gyógyszerezés, az állatok szempontjából kb. horror.
vagyis bár a húst is evés pártján vagyok, de nem mindegy mit és honnan. ahogyan az sem mindegy mennyit.
személyes meggyőződésem, hogy a változatos étrend a legmegfelelőbb, egyben a legkönnyebben kivitelezhető.
mindent, módjával.
a vegán étkezés nekem melósnak tűnik, mert mindenféle kiegészítő-bogyókat nem szednék, vitaminokat sem, esszenciális aminosavak bevitelét nagyon kellene figyelni, és a szóját is utálom (mellesleg férfiak hormonrendszerének nem tesz jót a szója hosszútávon).
sokkal-sokkal melósabbnak tűnik vegánnak lenni, ha az ember jól akarja csinálni. az, hogy valaki 20 éve nem evett húst büszkén, közben az arca szürke, teste mint egy slag, keze remeg, látása leromlott, bőre száraz, haja töredezett stb. szerintem dilettáns és önveszélyes balek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!