Ihatok forrásvizet? Jobb mint a palackozott? Biztonságos?
A Balaton felvidéken lakom. Most először mentem le a vászolyi Szent Jakab forráshoz vízért. A vízgyűjtő területen nincsenek épületek, csak erdők és hegyek, a forrástól felfelé már kezdődnek az erdők.
Vittem 2 db 5 literes palackot és hoztam belőle vízet, az a tervem, hogy az ásványvizek (főleg csapvíz) helyett átszokom erre, és rendszeresen hozok vizet a forrásról.
Viszont nem vagyok benne biztos, hogy egészségesebb és biztonságosabb mint az ásványvíz, bármilyen szemetet lerakhatnak az erdőben, bármilyen ipari üzem füstjével összeállt eső lecsapódhat ott, vagy elhullott állat befertőzheti. De lehet, hogy így is egészségesebb mint a palackozott víz, és persze, ingyen van. Ráadásul a vízért való zarándoklat egy rituálé is lehet egyben, ami hozzáadódik a napjaimhoz.
Ihatsz. Ugyan olyan mint a palackozott, csak a palackozott be van csomagolva, palackozva.
Mivel az ásványvíz is forrásvíz.
Gondolom ha valami probléma lenne vele, akkor le lenne zárva a terület.
Balatonon a csapvíz is nagyon jó minőségű, az is forrásvíz.
Egyébként az ásványvíz más, sokkal mélyebb, konzervált rétegekből kerül elő. Több oldott ásványi anyagot tartalmaz. Főleg szervetleneket.
A forrásvíz meg valamilyen szinten "élő víz" több benne az oldott szerves anyag. Például a fenyves alatti forrásban még a fenyős ízt is érezni lehet.
Szerintem nyugodtan ihatod.
Mi is forrásvizet iszunk és kutyának macskának is azt adunk. Csak sajnos nem olyan gyönyörű helyen, mint Vászoly.:(
Ezek a forrásvizek rendre be vannak vizsgálva, millió természetes tisztító rétegen keresztülfurakodnak mélyen a felszín alatt, mire a csaphoz érnek.
Ha az erdőben elpusztul egy vad, annak a maradványa le sem ér a forrásig.
A szennyezett eső meg minden vízre, különösen a vezetékesre veszélyt jelent, de nincs mit tenni, ez legkevésbé a forrásvizet veszélyezteti a sok-sok réteg miatt.
Egész Budapest a Duna vizét issza, amibe kontrollálhatatlanul ömölhet az ilyen eső, a beleömlő csatornákról nem is beszélve.
Jó alternatíva az ilyen befoglalt forrás. A karsztforrások ugyan érzékenyebbek a szennyeződésre, vagyis a felszínről a karsztos repedéseken, üregeken át könnyebben bemosódhat szennyezés, de jobban is védik emiatt a karsztos területeket. Annyi, hogy nagy nyári zivatar után azért várj 2-4 napot, amíg biztosan kitisztul a vize.
(Egyébként a Duna vizét sem a Dunából nyerik, hanem meghatározott távolságra lévő mélyre fúrt kutakból, így a földtani közeg ugyanúgy alaposan megszűri a vizet.)
Még egy szubjektív észrevétel, hogy szerintem értelmetlen az "egészséges" fogalom abban a kontextusban, hogy valami számunkra egészséges, de a környezetünk számára meg kifejezetten káros - mint ez esetben a palackozott víz. Hiszen ha a környezetünket károsítjuk, azzal magunkat is masszívan, vagyis kisarkítva az életünket áldozzuk az egészségünkért. ;)
Ki szokták írni, ha nem iható.
A természet legjobb szűrője a talaj, a forrásvíz több talajrétegen áthatolva válik teljesen tisztává.
A foglalt (kiépített) forrásokat rendszeresen ellenőrzik, nyilván belefuthatsz abba, hogy már baj van a vízzel, de még nem vették észre, de ennek kicsi a valószínűsége. Szóval ha ettől jól érzed magad, nyugodtan ihatod.
A vezetékes víz annyival biztonságosabb, hogy a vízmű fertőtleníti. A minősége gyakran az ásványvízzel vagy a forrásvízzel megegyező. Persze a klórt érdemes hagyni kipárologni, mielőtt megiszod.
A palackozott ásványvizeket is fertőtlenítik. A szénsavasat a szénsav elég jól fertőtleníti, és ez a hatás fennmarad akkor is, amíg a víz a palackban áll. A mentes víz esetében atomos oxigént használnak, ami nem egy emberbarát anyag, csak jól hangzik és lehet vele a vizet reklámozni. Viszont itt már a fertőtlenítő hatás nem marad fenn tárolás közben (az atomos oxigén veszélytelen kétatomos molekulává alakul), ezért rövidebb a mentes vizek eltarthatósága. Abból a szempontból kockázatosabb is, mint a csapvíz, hogy ha később valami mégis elkezdene szaporodni benne, azt már senki nem fogja észrevenni.
A palackodban álló forrásvizet viszont senki nem fertőtlenítette, és ha valami elkezd benne szaporodni, akkor így jártál. Nagy bajod valószínűleg nem lesz, és pár hasmenés átvészelése után immunis leszel a helyi baktériumflórára. Mindenesetre lehetőleg minél rövidebb ideig tárold a vizet a palackban otthon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!