Ha vegetáriánus leszek, pontosabban milyen ételeket nem ehetek?
Amihez állatot el kell pusztítani:
hús (baromfi, hal, tenger gyümölcsei is)
zsír és zsírral készült ételek
zselatin illetve ennek felhasználásával készített élelmiszerek
levesek leve, amiben hús fött vagy zsírral készült
A legtöbb bolti étel problematikus lehet, de attól is függ, hogy mennyire veszed komolyan.
Például a kristálycukor sem feltétlenül vegetáriánus, hiszen némely üzemben állati csontokból készült szürövel szürik. Ez azt jelenti, hogy ha igazan komolyan veszed, akkor lényegében semmilyen csomagolt élelmiszert nem veszel, amiben cukor van, kivéve, ha a gyártó garanciát vállal arra, hogy vegetáriánus cukrot használnak.
Viszont a cukor technikailag elöállítható vegán módon is, ezért sok olyan vegetáriánus sem tartózkodik töle, aki etikai okokból nem fogyaszt húst, hiszen ezzel alapvetöen nem sarkallod arra a gyártót, hogy állatokat öljön.
"Miért akarod tönkretenni az egészségedet egy divat kedvéért?"
Miert akarod a sajat idodet arra pazarolni, hogy hulyesegrol gyozz meg olyanokat, akik nem vevok ra?
A legtöbb vegetáriánus csak húst nem eszik (beleértve a halat és minden más állatot, és a kaviárt is, hiszen megölik érte a halakat).
A kört persze lehet még tágítani, kerülni a zselatinnal készült ételeket is, és az oltógyomorral készült sajtokat, mézet, elhagyni a bőrt, szőrmét, tollat, selymet, gyapjút stb. A vegánok (más néven szigorú vegetáriánusok) nem vesz semmilyen dolgot, amiben állati eredetű anyagok vannak, többségük állatkísérletekkel készült termékeket sem vásárol. Tőled függ, hogy mennyire vagy elkötelezett az elveid iránt.
Vegetáriánusnak csak akkor nevezd magad, ha soha nem eszel semmilyen húst. Ha néha kivételt teszel, akkor olyan ember vagy, aki kevés húst eszik, de már nem vagy vega.
Ha valamibe belefőtt fús, az sem vegetáriánus már. Tehát ha direkt vesztek húst a levesbe (amivel támogatjátok az állat leölését), akkor hiába nem eszel belőle, az már nem vega.
Ott van még a kármin nevű ételszínezék is, más nevén E120, ami nem más mint kifacsart bíbortetű.
Főleg pirosas édességekben találkozhatsz vele, pl. puncsos-epres pudingporban, gyümölcsjoghurtban, joghurtitalokban.
gyakran használnak tortadíszekhez színezék gyanánt kármint, amit fentebbi válaszoló is említett, de emellett fényezőanyagként sellakot, ami pedig egy állati eredetű gyanta.
egész pontosa wikipédiáról kopizom:
"A sellak egy természetes gyanta, a legtöbb természetes gyantaféleségtől eltérően nem növényi, hanem állati eredetű. [...] a Laccifer lacca nevű, fákon tenyésző növényélősködő rovar, a lakktetű váladékából készül [...] testéből vöröses színű, sűrűn folyó nedvet választ ki [...] ez a megtermékenyített nőstény rovar váladéka, mely az ivadékgondozást segíti elő [...]A sellak ehető, emészthető, az egészségre nem ártalmas (bár arra érzékenyeknél allergiát okozhat), ezért az élelmiszeriparban és gyógyszeriparban is használatos élelmiszerek és gyógyszerek bevonóanyagaként."
a teljes szócikk: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!