Vegetáriánus étrend ( lakto-ovo tól a nyers vegánig bármelyik) vagy paleo? Miért?
"A természetben az ember beavatkozása nélkül ez nem igen fordul elő."
De igen, elég gyakran ráadásul.
Az is hülyeség, hogy az anyjuk nem engedi. Minden állat más, vannak jobban és kevésbé törődő anyaállatok, vannak odaadóbbak, önzőbbek, lustábbak. Láttam már fél éves "kölyköt" szoptató macskát bőven eleget, hogy tudjam - és erre csak azt ne mond, hogy az is emberi beavatkozás...
De mindezt félretéve, most hogy belekötöttél minden mondatba, és még mindig hülyeségeket írsz: írnál egy indoklást arra is, hogy miért egészségtelen a tej? Mert állatok nem vagyunk, tehát azon igazából felesleges vitázni, hogy melyik állat hogy iszik tejet és hogy nem.
Nem azt írtam, hogy az anyjuk nem engedi őket sokáig szopni, hanem azt, hogy nem engedi nagyon sokáig szopni. Direkt leírtam, hogy pl. a szarvasmarha akár 1,5 éves koráig is szoptatná a borját, ha a gazda hagyná. DE aztán az anyja lassan egyre kevesebbszer hagyja neki. Hiszen egy anyaállat nem "tejcsárda". A tej elsődleges célja, hogy az utódot táplálja, míg az szilárd táplálékon is képes megélni. Egy bizonyos ponton túl egyetlen emlősállat sem szoptat, hiszen teljesen kimerülne; és azért sem, mert újra megtermékenyül, és a teste már az új jövevény táplálására készül fel.
Azt sem vitattam, hogy a macskák nem szopnának relatív sokáig, de nyilván nem évekig, vagy egész életükben, mert az már természetellenes lenne. Ezt az emberrel való összehasonlításként mondtam.
Azt írod, mi nem vagyunk állatok. Akkor elmondom, hogy az ember is az állatfajok egyike, talán nem emlékszel a biológiaórákra. Emlősállat méghozzá. Emlőiből szoptatja "kicsinyeit". És ahogy az ember sem szoptat 5-8-10 évig, vagy évtizedekig, úgy más állatok sem. Hisz biológiailag nagyon megterhelő lenne, a tejelő tehenek is 4-5 év múlva mennek a vágóhídra, annyira kimerülnek a folyamatos fejésben. Ráadásul (ez is biológiaóra) egy emlősállatnak CSAK nem sokkal ellés (vagy embernél szülés) előtt indul be a tejtermelése, hogy az utód érkezésekor már azonnal legyen táplálék. A tej összetétele a kezdetekben a legtáplálóbb, de az idővel egyre kevésbé az, a mennyisége is egyre kevesebb lesz, majd végül elapad. Ezért kell (sajnos) a teheneket minden évben újra megtermékenyíteni a telepeken, hogy az ellés után újra sok teje legyen.
Minden állatfajnak a teje csak rá jellemző, és a saját faja kicsinyének a tápanyagigényére van kitalálva. A tehén teje a borjú táplálására van, annak megfelelően nagy a zsír és fehérjetartalma, és nem arra van, hogy emberek ellopják, és miatta a borjú azonnal, vagy pár hónap múlva a vágóhídra kerüljön; vagy ha nőstény, akkor élete végéig tejautomata legyen. Csak mert az ember élete végéig akar tejet inni.
Úristen. Most szinte megdöbbentem, hogy ennyi butaságot hogy lehet összehordani. Javítanám:
"Akkor elmondom, hogy az ember is az állatfajok egyike, talán nem emlékszel a biológiaórákra. Emlősállat méghozzá."
Vagy az is lehet, hogy te nem emlékszel a biológiaórákra. Az ember nem állat, hanem ember. Emlős állatfajból továbbfejlődött törzs. A te logikáddal élve akár baktériumok vagy egysejtűek is lehetnénk, hiszen abból fejlődtünk ki egyszer. Annyiban van igazad, hogy biológiailag az állat királyság besorolása alatt áll az ember, de ezen belül különböző rendek, osztályok, törzsek, fajok léteznek, amelyeket hiába hasonlítasz egymáshoz bizonyos dolgokban, mert 2 külön fajba tartozó egyed különállóan is fog viselkedni és táplálkozni, mert mások a szükségletei. Az ember egyedülálló a kategóriájában, maximum hozzá közel álló, de más besorolású egyedekhez hasonlíthatod, de szintén eredmény nélkül sok téren.
"Emlőiből szoptatja "kicsinyeit". És ahogy az ember sem szoptat 5-8-10 évig, vagy évtizedekig, úgy más állatok sem."
Szoptatós dadákról ugye már hallottál? 20 éven át is szoptatnak akár.
"Ezért kell (sajnos) a teheneket minden évben újra megtermékenyíteni a telepeken, hogy az ellés után újra sok teje legyen."
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ
Egyetlen emlősállatnak sem szükséges mesterséges vagy bármiféle megtermékenyítés a tejtermelés fenntartásához. Egyetlen tényező szükséges, az pedig a folyamatos és rendszeres fejés/szoptatás. A fentebb említett szoptatós dadák pl. sokszor csak egyszer szültek életükben, viszont éveken át volt tejük, mert ha az utód szopik, akkor a tejtermelődés is fennmarad.
A logikádban a legnagyobb buktató az, hogy a mesterséges megtermékenyítéssel a tejelő állatot jópár hónapra kivonnák a forgalomból, ami szinte veszteségesebb lenne, mint rögtön levágni. Ilyen hülyeség a világon nincs. A tejtermelés pedig magától a megtermékenyüléstől nem indul be egy fajnál sem, az utód világrahozatala után 1-2 órával/nappal keződik csak meg.
"annak megfelelően nagy a zsír és fehérjetartalma, és nem arra van, hogy emberek ellopják, és miatta a borjú azonnal, vagy pár hónap múlva a vágóhídra kerüljön"
1. A tejelő tehenek, mint említettem, nem ellő/szaporítóállatok. A teóriád alapjaiban megbukott. A szaporításra jellemzően külön, válogatott állományt alkalmaznak, és egyáltalán nem cél, hogy ezek a válogatott egyedek tejeljenek.
2. Ha ismernéd a tej fehérje/zsírösszetételét, nem beszélnél ilyen baromságokat. A tejnek ugyanis viszonylag nem túl magas a fehérjetartalma, kb. 3-4%-a összességében...(30g/1l)
14-esnek:
Látom nem sikerült értelmezni amit linkeltem. Semmi baj, ami a suliban kimaradt, azt most pótoljuk.
Ahelyett, hogy hadoválsz itt törzsekről, olvass inkább:
Továbbá ha képtelen vagy releváns információkat közölni az állattartás alapjairól, akkor ne akard megmondani a tutit jó? Látszik, hogy lövésed sincs róla.
Látszik hogy halvány gőzöd sincs az állattenyésztésről és tartásról, különben nem írnál ekkora butaságokat. De ezzel csak azt tudod meggyőzni, aki szintén csak képen látott eddig "haszonállatot", mást nem.
Amit akartam, már leírtam; a te meggyőzésedre pedig nem vagyok hajlandó több energiát fecsérelni.
Látszik, hogy nem értesz a témához - ha így lenne, válaszolnál az általam felhozott tényekre, de helyette óvodás módon csak mutogatni tudsz.
A vitát a részemről én is lezártam, olyannal felesleges beszélgetni erről, aki abban a dajkamesében él, hogy a tejelő teheneket elletik évente..
17-es:
Akkor én válaszolok neked, csak röviden elhordva azt a sitthalmot, amit összehordtál:
A szoptatós dadák teje is elapadt anno 4-5 év után. Gyerekvállalás után vállaltak szoptatást. Mivel a tej tápértéke folyamatosan csökkent, ezért olyan gyermekekhez választották őket, akik már szilárd táplálékot is fogyasztottak.
Tehenekhez kapcsolódóan Dr. Bene Szabolcs adjunktus munkájából kopizom ki csak neked jó?
"A tejelő tehénállományok termékenysége, szaporasága mind a tejtermelés, mind az utánpótlási hányad szempontjából fontos. Rendszeres elletés nélkül nemcsak a tenyész-utánpótlás és hízó alapanyag lesz kevesebb, hanem a tejtermelés sem tartható magas színvonalon. A szaporítás szervezése során arra kell törekedni, hogy ellés után a teheneket 80-100 napon belül újra termékenyítsük 12-14 hónapon belül újra elljenek."
Ez azért fontos, kapaszkodj:
"A tehén a borjazást követően adja a legtöbb tejet, a laktáció előrehaladtával ez folyamatosan csökken"
Tehát:
"Ha a két ellés közti idő rövid, akkor a tehén nagyobb arányban van a laktáció magasabb szakaszában, ezért több lesz a teje."
(ma 20:29-nek!) [link]
Az oldal közepét a Tejelőtehén tartása alatti részt olvasd el. Vagy gyere le hozzánk Bólyba körbevezetlek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!