Mivel lehet helyettesíteni a húst?
Olyan nincs, ami teljes mértékben helyettesítheti a húst!
Fehérje pedig sok mindenben van.
magas fehérje tartalmú élelmiszerek még:
spenót, gomba, hüvelyesek (bab, csicseriborsó, lencse, sárgaborsó...), tejtermékek (túró, tej), tojásfehérje, szója, diófélék és magvak
Első ne beszélj már hülyeségeket!
Minden tejtermék és a tojás is teljes értékű fehérjéket tartalmaz.
" A fehérjéket lebontva aminosavakra, ezekből az aminosavakból szintetizálja (állítja elő) a szervezet a saját fehérjéit. Ezért állnak értetlenül a kutató orvosok, tudósok, hogy miért ijesztgetik a vegetáriánusokat, a növényi étrenden élőket azzal, hogy a növényi fehérje nem teljes értékű.
A természettudomány az a fehérjét hívja teljesértékűnek, mely mind a nyolc esszenciális aminosavat tartalmazza. Növények közül ilyen: a kelbimbó, sárgarépa, kukorica, karfiol, uborka, tök, krumpli, zöldborsó, az összes dióféle, szezám-, napraforgómag, valamint a paradicsom fehérjéi.
Hangsúlyozni kell, hogy nem kell minden étkezésnél bevinni a teljesértékű fehérjéket, de még naponta sem! "
Komplex fehérje nem az a fehérje, amiben megvan mind a 9 esszenciális aminosav. Itt a tévedés. A rizsben is megvan mind a 9 esszenciális aminosav, mégsem minősül komplex fehérjének, mert az egyik aminosav, a lysine csökkent mennyiségben van jelen, s éppen a lysine ún. limitáló aminosav, azaz ennek hiányában (vagy csökkent jelenlétében) az összes többi aminosav kevésbé hasznosul. Tehát felfoghatod a leggyengébb láncszemnek, ami a többi társát is "lehúzza". Ezért csak rizsfogyasztással (ha más nincs mellette) nem lehet befedezni normálisan a fehérjeszükségletet, hiába jó egyébként a rizs aminosavprofilja, hiába szívódik fel gyorsan a fehérjéje és magas a biológiai értéke, mégsem komplex fehérje. Ugyanez vonatkozik minden növényre, kivéve a szóját. A szója ugyanakkor számos nem kellemes hatással is bír. pl. férfiaknál rontja a tesztoszteron-termelést, belebuzerál a pajzsmirigybe és alapvetően rettentő lassan szívódik fel a proteinje. Létezik egyébként a fehérje komplettálás, a növényi fehérjék összerakosgatása, hogy pl. a lencsét eszed együtt a rizzsel. A rizsben hiányik a lysine, míg a lencséből a methionine és cysteine, ami a rizsben sok van, így kiegészítik egymást.
Mi a bibi ezzel is? A rosttartalom. A hüvelyeseknek nagyon magas a rosttartalma (bab, borsó, lencse, sárgaborsó). Ez önmagában tök jó, de a sok rost gátolja a fehérjék felszívódását és az ásványi anyagokét is. Ha az ásványi anyagok és vitaminok nem tudnak kellően felszívódni, akkor az rontja a fehérje biológiai értékét is. Ráadásul a lencsék, gabonák fitát savat is tartalmaznak, ami tovább rontja a fehérje hasznosulását.
A rossz hír tehát a vegáknak, hogy pusztán növényeket mixelgetve rendes kihívás a fehérjét befedezni, mert annyi hátráltató tényező adódik. Javaslom a nem hús-jellegű komplex fehérjék fogyasztását, mint a tojás, tej, túró és a cottage cheese.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!