Vegetáriánusok: van egyáltalán olyan zöldség vagy gyümölcs, ami elfogadható mértékben tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat?
répában A vitamin van sok, pl.
vastartalmú növények: búzacsíra, zabpehely, napraforgómag, bab, borsó, lencse, spenót, köles, petrezselyem.
c vitamin: citrusfélék
olajos magok, pl. e vitamin.
Rendkívül magas a C-vitamin tartalma a homoktövisnek (10-szerese a citroménak) pl.
A dióról ezt írják:
Fehérjetartalma jelentősebb, bár nem fehérjeforrásként fogyasztjuk, a dióbél 15-25%-a fehérje. Ezen belül a magasabb fehérjetartalmú fajták olajtartalma alacsonyabb, és viszont. Külön figyelmet érdemel magas vitamintartalma. A-vitaminból mintegy 70 NE, tiaminból (B1 vitamin) 480, riboflavinból (B2 vitamin) 130, niacinból (B5 vitamin) 120 mikrogramm, C-vitaminból 3 mg található 100 g dióbélben, hogy magas ásványi anyag tartalmát (foszfor, kalcium, kálium, vas) ne is említsük.
A dió olajának olajsav-összetétele:
Kaliforniai adatok szerint a dióolaj 76%-a többszörösen telítetlen zsírsav (ebből 61 % linolsav, 15 % linolénsav), 14%-a egyszeresen telítetlen zsírsav (szinte kizárólag olajsav), és csak 10 %-a telített zsírsav (ebből 7 % palmitinsav, 3 % sztearinsav).
A cékláról ezt lehet tudni:
Magas az A-, B-, C, E-vitamin, kálium, kalcium, magnézium, nátrium, pektin, folsav és vas tartalma. Vízhajtó, méregtelenítő, stresszűző és fiatalító hatású.
Édesburgonya:
C- és B-vitamin forrásként is jelentős, illóolaj tartalma pedig sajátos ízt kölcsönöz, amely azonban nem kellemetlen. Magas a karotin tartalma, főleg a sárgahúsú fajtának.
Hajdina:
Tartalmaz: Ca, Cl, Cu, K, Na, S, Zn, B1-6, P vitaminokat…
Kalcium és fluor tartalma magasabb, mint a tönkölyé, ezért áldott állapotban lévőknek is hasznos, fogromlás megelőzésére.
Magnéziumban a leggazdagabb az összes gabona közül.
Köles:
Magnéziumban, szilíciumban, foszforban, fluorban gazdag, a gabonák közül a leggazdagabb foszforban és vasban. Tartalmaz jódot, A-vitamint, B1-6 vitaminokat, E-vitamint.
Quinoa:
A quinoa az egyik legtöbb ásványi anyagot és tápanyagot tartalmazó, legtáplálóbb gabona, nem hiába tartották az inkák a „Magok Anyjának”. Rengeteg fontos vitamint tartalmaz: B-vitaminokat (B1, B2, B3), C-, E-vitamint és ß–karotint. (Ez utóbbi három fontos antioxidáns, tehát jelentősen hozzájárul a káros szabadgyökök hatástalanításához, ezért sportolók számára különösen ajánlható, valamint a daganatmegelőző étrendnek is hasznos összetevője lehet.) Az ásványi anyagok közül különösen gazdag magnéziumban, kalciumban, vasban, káliumban illetve foszforban, és cinket is tartalmaz. Ezzel a magas ásványi anyag tartalmával jónéhány gabonafélét túlszárnyal (búza, árpa, zab, rizs).
Mungóbab:
B-vitaminokat és C vitamint is tartalmaz. Magas az ásványi anyag tartalma, vastartalma pedig kiemelkedő. Jó fehérjeforrás, mint a legtöbb hüvelyes növény. A kis babszemek csíráztatásra alkalmasak, felhasználása babcsíraként is sokrétű.
Acai berry:
Az acai (ejtsd: ászáj vagy ászái) bogyó vagy acai gyümölcs hatalmas pálmán nő az amazóniai esőerdőben, és olyan, mint egy lila üveggolyó vagy szőlő. Nagyon finom trópusi íze van. Észak-Brazíliában, az Amazonas vidékén élő emberek már több száz éve fogyasztják, gyógyító hatása legendás. Az amazóniai acai bogyót (melyben 10-szer annyi antioxidáns van, mint a szőlőben és 2x annyi, mint a kékáfonyában) tartják a legjobb tápértékkel rendelkező gyümölcsnek a világon.
Lehet, hogy ez a legtökéletesebb étel a világon, mivel tele van tápanyagokkal, beleértve vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, étkezési rostot, ami a kutatások szerint elősegíti az emésztési rendszer egészséges működését, csökkenti a koleszterin-szintet és segít megállítani az idő előtti öregedést. Ugyanezt teszi a bogyóban nagy mennyiségben található E-vitamin is. Az emészthetetlen rostok csökkentik egyes rákfajták kialakulásának a veszélyét is.
További szupergyümölcsök:
100g csirkemájban 6,5 mg vas vn, aminek a 15%a szívódik fel, vagyis kb 1 mg, 14mg a felnőtt napi szükséglet, vagyis ha csak ebből akarnánk fedezni, napi 1,4 kilót kellene enni belőle!!! gyereknél kb fele a szükséglet.
ezt elmondtam a védőnőnek, amikor mondta, hogy adjak hetente egyszer 1 adag, vagyis kb 50g csirkemájat a gyerekemnek.... nem értette, miért nem adok.....
kókuszreszelékben, lenmagban, szezámmagban, tökmagban is sok hasznos anyag van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!