Mennyi az a minimum életkor, amikortól célszerű vegán étkezésre szoktatni a gyermeket?
#74
Nyílván és mellé csakis kókusz tej :D
Először is tisztában vagy, hogy a vegán étrend mit jelent? Vagy vegetáriánusra gondoltál? Ha vegánra akkor a raw vegánra vagy a "simára"? Tudod milyen hiánybetegségeket okozhat, ha nem figyelsz oda?
Ha ezekre tudod a választ akkor van egy pár dolog, amit figyelembe kell még venni:
- Ő akarja-e, van-e kedve hozzá? Tudna vagy szeretne-e hús nélkül, vagy sajt, tejtermékek nélkül étkezni? Erőltetni nem szabad, mert azzal pont az ellenkezőjét váltod ki! Egyébként meg 18 éves kor alatt én nem ajánlanám, mert eszméletlen nagy fokú mindennapi odafigyelést igényel, ha jól akarod csinálni!
- Az átállás nem megy az egyik napról a másikra. A bélflórának, bél baktériumoknak hozzá kell szoknia. Vagyis legalább is érdemesebb így csinálni. Azaz ha nagyon nem evett eddig zöldségeket, vagy keveset, akkor el kell kezdeni többet adni neki. A fokozatos átállás a fontos!
- Fontos, hogy ha vegnáságról beszélünk, akkor beszélnünk kell a fehérje komplettálásról is. Erre gyerekeknél vagy 40 év felett fokozottan kell figyelni.
- Ugyanígy fontos pl.: a hormonrendszer miatt az esszenciális zsírsavak teljes tárának biztosítása. Mert ha pl. lány gyerekről beszélünk, akkor a rosszul kivitelezett vegánság a ciklusát szétbarmolhatja.
- Ugyanilyen fontos a B12 megfelelő pótlása...
- fontos tudni, hogy van-e valamilyen betegsége? Pl vérszegény-e, mert azoknak a vegánság nagy kockázatokkal jár. A megfelelő vasbevitel növényekből nagyon nehezen jön össze a rossz felszívódás miatt.
és még sorolhatnám tovább. Tehát divatból nem szabad vegánnak lenni, csak full tudatosan lehet csinálni. Azt a gyerekkel pedig még inkább, mert tönkre vághatod az egészségét.
Nem tudom a szituációt, de szerintem érdemesebb először az egészséges ételekre és sportra nevelni őket. A csipsz, finomított szénhidrátos dolgok, feldolgozott élelmiszerek elhagyása. A többi meg majd úgy is jön magától.
Remélem segítettem!
A célszerűség megválaszolásához meg kell határozni a célt is.
Azt lehet tudni, hogy a génekben meghatározott testi jellemzők bizonyos határok közt mozognak, amelyeket a táplálkozással maximálisan, vagy minimálisan lehet kihasználni. A sportolóknál mindkettőre van példa, ugyanis sportágtól függően törekednek bizonyos testi jellemzők maximális elérésére (pl.: testmagasság a kézi-, vagy kosárlabdázóknál), vagy a lehető legkisebb méretre való csökkentésére (pl.:testmagasság, lányoknál mellméret a tornászoknál). A fejlődő szervezetbe bevitt táplálék mennyisége és minősége tudja befolyásolni a testmagasság, a vázrendszer, az izomzat végleges fejlettségét. A speciális táplálkozással csak roppant nagy felkészültséggel és odafigyeléssel biztosítható a szervezet fejlődése számára legoptimálisabb tápanyagok bevitele, ami magyarra lefordítva annyit jelent, hogy ha azt akarod, hogy a gyermeked ne fejlődjön rendesen, akkor mihamarabb térítsd át a vegán étrendre, mert az iskola edzés és egyéb kötelezettségek teljesítése során szinte lehetetlen a speciális étrend magas szintű biztosítása, és így szinte biztosan alulfejlett lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!