Küldenétek nekem Pataki tálhoz recepteket?
Mindenféle érdekelne: húsok, zöldségek, minden fincsi recept!
Köszi
Máj pataki tálban
Hozzávalók:
# 50 dkg sertésmáj
# 6 db közepes krumpli
# 2 fej vöröshagyma
# bors
# kevés só
# majoránna
# pirospaprika
# oregánó
# fehérbors
# fokhagyma
# sertés zsír vagy olaj
Elkészítés: A Pataki-tálat beáztatjuk 10 percre, utána kikenjük a
zsíradékkal. A krumplit, májat, hagymát, fokhagymát felszeleteljük, és a
következő sorrendben kezdjük el berakni a tálba: 1 sor krumpli, 1 sor máj, hagyma, fűszerek. Ezt annyiszor ismételjük, amíg van alapanyag (úgy, hogy a tetejére krumpli kerüljön). Az utolsó krumpliréteg minden darabját megkenjük zsírral, és megfűszerezzük. 2 dl hideg vizet öntünk alá az edény belső falán lecsurgatva. Hideg sütőbe tesszük, megsütjük.
Megjegyzés:
Ha teszünk bele kolbászkarikákat, és 3-4 bazsalikomlevelet, illetve a vizet száraz vörösborral pótoljuk, még finomabb az étel. Remélem mindenkinek izleni fog:)
Házi fonott kalács - cserépedényben
Nagyítás!
Hozzávalók:
# 1 kg liszt
# 1 csapott evőkanál só
# 150 g porcukor
# 180 g olvasztott vaj
# 2 tojássárgája
# reszelt citromhéj
# 150 g mazsola
# 40 g élesztő
# tej szükség szerint
# tojássárga a megkenéshez
Elkészítés:
1.) Az élesztőt kevés forró tejben egy csipet cukorral megfuttatjuk.
2.) Kissé megmelegítjük a lisztet, és összekeverjük a megkelt élesztővel, majd hozzáadjuk a sót, a porcukrot, a meglangyosított vajat, a tojássárgát, a reszelt citromhéjat + annyi langyos tejet, amennyit felvesz. Fontos, hogy a tészta inkább kemény legyen, ne lágy!
3.) Jól összegyúrjuk a tésztát, és hozzáadjuk a forrázott, rumba áztatott mazsolát, majd meleg helyre tesszük, és duplájára kelesztjük.
4.) A megkelt tésztát lisztezett deszkára tesszük, és 3 egyforma részre vágjuk. Minden egyes részből rudakat sodrunk, majd mindhárom rudat összefonjuk. (Épp úgy, mint a hajunkat! :o))
5.) A megfont kalácsot kivajazott Pataki tálba tesszük, és kelni hagyjuk.
6.) Megkenjük tojássárgával, megszórjuk durva kristálycukorral, és a hideg sütőbe tesszük. Begyújtjuk a sütőt. Így a Pataki tál a sütővel együtt melegszik fel, benne a kaláccsal. (A Pataki tálat a sütés előtt egy órával célszerű vízbe áztatni, hogy jól megszívja magát.)
7.) A kalácsot rövid idő alatt, kezdetben forró, majd mérsékelt lángon készre sütjük. Ha a kalács teteje túl korán barnulni kezd, takarjuk le sütőpapírral!
8.) A kész kalácsot a tálban hagyjuk kihűlni, majd felszeletelve vajjal, kakaóval tálaljuk.
Almás csirke
Hozzávalók: 1 csinos, gyenge csirke, 1 kg krumpli, 1 kg alma (nem birs, szabolcsi édes), 15 dkg vaj, őrölt majoránna, kevés só, esetleg ételízesítő.
Az étel elkészítésének titka a római cseréptál, elterjedtebb nevén Pataki tál. A legjobb tálakat még ma is Sárospatakon készítik, ügyeljünk rá, hogy ha lehet, máz nélküli tálat vegyünk (ha még esetleg nincs). Ez ugyan több gondoskodást igényel, mint a mázas, nehezebb elmosni, az étel azonban puhább lesz benne, mert sütés közben a tál pórusaiból kiáramló gőz nem hagyja az ételt kiszáradni.
A munkát azzal kezdjük, hogy a tálat 10-15 percig langyos vízbe áztatjuk. Ügyeljünk rá, hogy a tál minden porcikája víz alatt legyen. Amíg ázik, meghámozzuk a krumplit és az almát. Az almák magházát eltávolítjuk, majd negyedeljük. A krumplikat ugyancsak hosszában negyedeljük. Ha letelt az áztatási idő, a tálat kiemeljük, tál alját vajjal bőven kikenjük, majd elhelyezzük benne a csirkét. A csirke belsejébe majoránnát teszünk, majd alma- és krumpligerezdeket helyezünk el benne (több almát, mint krumplit, mivel a csirke belsejében már nehezebben sül át a krumpli). Esetleg a csirke belsejébe rakott krumplik vékonyabb gerezdekre legyenek vágva. Ezután a csirkét körberakjuk a többi krumplival és almával. A csirkére is rakhatunk egy kevés vajat. Az étel csak enyhe fűszerezést igényel, mivel a zamatot a vaj, az almából kisült lé és a csirke természetes ízének keveréke fogja megadni. A tálra ráhelyezzük a tetejét, és HIDEG sütőbe tesszük. Erre azért van szükség, mert a cseréptálnak lassan kell felmelegednie, ha forró sütőbe helyezzük, esetleg elrepedhet. Közepesnél nagyobb lángon minimum 40 percig sütjük, a csirke általában addigra megpuhul.
Sütés közben 10-15 percenként a csirkét a tál alján képződő ízletes szafttal meglocsoljuk. Az étel akkor van kész, amikor a csirke belsejében lévő krumplik is megpuhultak (kb. 1 óra). A sütés utolsó fázisa a pirítás, az utolsó 5 percben fedő nélkül sütjük az ételt. Miután a csirkét elfogyasztottuk, az időközben megszilárdult szaftból általában még marad. Ne dobjuk el, kenyérre kenve igen finom.
Káposzta Pataki tálban
A töltött káposzta elkészítésének menetét szerintem minden magyar háziasszony ismeri, így erre nem fecsérelnék szót.
Káposzta Pataki tálban
Az utóbbi időben több alkalommal is Pataki tálban készítettem el e laktató finomságot, az eredmény magáért beszélt. Miután megtöltöttem 20-25 közepes méretű káposztát, a cseréptál aljára aprított káposztamaradékot tettem, amit füstölt borda követett.
Erre pakoltam rá a csinos kis káposztákat, majd újabb füstölt bordával és káposztamaradvánnyal zártam. A füstölt kolbászkarikák és szalonnacsíkok sem maradhattak ki. Végül annyi vízben higított konzervparadicsommal öntöttem fel, hogy ellepje az ételt, lefedtem és készre sütöttem.
Fontos, hogy használat előtt áztassuk vízbe a cseréptálat, így a forró sütőben elsősorban a magába szívott nedvesség párolog el, nem lesz száraz, nyögve nyelős a töltött káposzta!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!