Melyik a drágább? a felpucolt tyúk, vagy a felpucolt kakas kilója? kb,4kg felpucolva mind a kettő.
Szerintem a kakas drágább, mert kevesebb van belőle. Ritkán hagyják megnőni a kakast addig, hogy ténylegesen kaka legyen, inkább elpusztítják még csibeként vagy levágják csirkeként. A felnőtt, ivarérett kakas ritkaság, mert egy kakas ha úgy van, tíz tyúkhoz is elég, hogy megtermékenyítse őket, viszont csak görbét tojik, ezért nem jövedelmező megtartani.
Pedig isteni pörkölt van belőle.
Kakasból kevesebb van, de az árképzésnél nem feltétlenül a kilók számítanak.
A kakasokat praktikus okokból ritkitják ki az állományból, a rendelkezésre álló terület függvényében is.
A kakasok ugyanis verekednek, ütik egymást, és a kelleténél több kakas a tyúkokat is zaklatják.
Az, hogy a kérdéses tyúk, és kakas is ugyanolyan tömegű, azt is jelenti, hogy azok nem ugyanolyan korban vannak.
A kakasok lényegesen nagyobbak a tyúkoknál, és étkezési szempontból is van jelentősége, hogy egy növendék kakas, vagy egy 2 éves tyúk kerül az asztalra.
Az utóbbinak is megvan a helye, de általában más az elkészítés technológiája.
Pl az idősebb tyúkból levest főznek, és a főtt húst sütik meg, ami tradicionális lakodalmi étel is.
A fiatqlabbqkból készül a pörkölt, ez független attól, hogy kakas volt-e, vagy tyúk, az öreg kakas is inkább a levesből sütőbe kerül, a fiatal tyúkból is lehet pörkölt.
A fiatalabb kakas ára a minőség miatt lehet magasabb, mint egy hasonló tömegű, de már lényegesen idősebb tyúké.
Ugyanolyan korban lévőknél nem a kg/árban van az eltérés, hanem a tömegben. A tyúk jelentősen kisebb, mint egy "rendes" kakas
kappant szoktak csinálni a kakasokból, kiherélik őket ha nem termékenyítésre, hanem vágásra szánják
". A beavatkozás következtében bőrük fehér, gyöngyházfényű lesz, a kakasokra jellemző külső nemi jegyek (taraj, toroklebenyek, sarkantyú) nem, vagy csupán csökevényesen fejlődnek ki. A kappanok húsa a kakasokénál zsírosabb, gazdagabb, a szárnyasok mérete is nagyobb.[2] Ezen változások oka a kasztráció miatt bekövetkező hím nemi hormon hiány, amelyből következően a kappanok a kakasoknál jóval kevésbé agresszívek, könnyebben kezelhetőek."
#6#
Már nagyon régen nem szoktak.
Valóban volt, létezett a technika, de azt nem volt olyan egyszerű kivitelezni, pláne nem tömegesen.
Kappant utoljára valamikor a '70-es években láttam, ami nem azt jelenti, hogy az volt az utolsó az országban, de abban biztos vagyok, hogy gazdasági jelentősége nincs, ha valaki mostanság kappant akarna vásárolni, nem is tudom, hol találna, melyik piacra, vásárba kellene elmenni érte (talán Ónod?)
A kappan is egy letűnt világ része, régen, amikor a hús hosszú időre be kellett osztani, és a tárolására az volt a legjobb módszer, hogy éljen az állat, ne sóban, füstben aszalódjon, és a kakaskodással se legyen gondja a gazdának, a fiatal kakasokból kappant csináltak, amelyeket esetenként még a csibék nevelésére is rávettek, de az eredeti szempont a friss hús "tárolása" volt, ami nem mellesleg finom csemegének is számított a régi világban, ami azért jelzés is, hogy régen sem volt kappan-özön.
Mostanság egyrészt az állatvédők leszednék a fejét annak, aki kappanokat "termel", másrészt a termelőnek sem éri meg. A húst ma már viszonylag sokáig frissen lehet tartani, a baromfi ivartalanítás meg nem az a művelet, amit tömegesen, nagy biztonsággal végre lehet hajtani.
Írtam, én még láttam kappanokat, és meg is kérdeztem akkoriban, hogy ezt hogy, meg minek... voltak akik megtanulták, de a többség nem, és nem tömegesen estek neki a kakasoknak, mert bizony előfordult, hogy a műtét következtében gyorsan le kellett vágni szerencsétlen állatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!