Tudnátok mondani néhány finom ázsiai receptet?
Kedves Kérdező!
Melyik konyhára gondoltál? Az ázsiai nagyon tág fogalom.
Ha szeretnéd, tudok néhány indiai vegetáriánus receptet, azokat leírhatom.
Mongol bóc:
fél kilo lisztből, egy deci vízből, megsózva tésztát gyúrsz, ebb○l hengert formálsz, azt 1,5 cm karikákra vágod, ezeket ellapítod 10 cm átmérőjű korongokra, a közepe legyen egy kicsit vastagabb mint a széle.
Erre teszel egy kanál hústölteléket, amit így csinálsz:
egy kilo birkahúst (lehet más is) és 10 deka fagyút (lehet zsír is), 3 fej vöröshagymát, ezt mindent nagyon apróra vágsz (darálhatod is durvábbra), ízesíted borsal, sóval, fokhagymával, összegyúrod.
A megtöltött tésztalapocskát összezárod, tetszés szerinti formára, de úgy csomagold össze a (gom)bócot, hogy a tetején legyen egy kis nyílás ahol elmegy a gőz, ne tépje szét. Ezeket gözölős fazékban, pároló rácson, esetleg vízel félig töltött edényt vászonnal fedel be, ezt leszorítod és erre teszed a bócokat, ráborítva egy másik edényt 30-40 percig gőzölöd. Kézel kell enni, nagyokat szürcsölve. Egy adag kb. 10 darab, ebből lesz 50. A mongolok nem esznek hozzáí semmit, de adhatsz hozzá bármit ami tetszik, még le is öntheted szószal.
én kaporszószal szoktam enni.
KACSORI
(kb. 20 db kacsorihoz)
1/2 kg liszt
2 dl feles sárgaborsó
3 evőkanál ghí
asafoetidapor
joghurt,
őrölt csípős pirospaprika
ghí a sütéshez
Áztassuk a feles sárgaborsót vízben egy fél napig. Majd csöpögtessük le a sárgaborsót, és zúzzuk össze péppé. Formáljunk belőle golyócskákat, és forgassuk meg az előre előkészített tálacskákban, melyekben külön-külön csípős paprika, asafoetidapor, és só található.
Készítsünk tésztát a lisztből, és a ghíből, és tegyünk hozzá annyi joghurtot, amennyi szükséges. Tegyünk hozzá sót is. Vizet ne használjunk. Formáljunk golyókat a tésztából, és nyújtsuk ki kerek lapokká. A fűszerekben megforgatott sárgaborsógolyókat helyezzük a tésztalap közepébe, és hajtsuk rá a körlap másik felét. Nedvesítsük meg a széleket, és ragasszuk össze. Közepes lángon süssük ki a kacsorikat bő forró ghíben.
KITRI
(10 személyre)
Egy ízben Srila Prabhupád azt mondta erről az ételről: "Egy tál kitri és egy kis joghurt egy szegény ember és egy király számára is tökéletesen kiadós lakoma."
2 dl rizs
4 evőkanál ghí
2 dl feles sárgaborsó
2 kiskanál római kömény
12 dl víz
1 kiskanál mustármag
2 kiskanál kurkuma
1/2 kiskanál asafoetida
1 kis fej karfiol
1 csípős füzérpaprika
3 közepes nagyságú
2 kiskanál friss gyömbér
paradicsom
3 kiskanál citromlé
2 közepes nagyságú
vajszeletek a felszolgáláshoz
burgonya
Öntsük a vizet és a sót egy edénybe és forraljuk fel. Ezután a megmosott sárgaborsót és a kurkumát tegyük a forrásban levő vízbe. Főzzük meg a borsót félig (kb. 15-20 perc), majd az alaposan megmosott rizst is tegyük fel főni a dahllal együtt. Ezután a lángot vegyük le nagyon kicsire, és tegyünk a tűz fölé elosztót, így főzzük további 20 percig.
Ezalatt mossuk meg és vágjuk kis darabokra a zöldségeket. Egy serpenyőben melegítsük fel a ghít, és pirítsuk meg benne a fűszereket a következő sorrendben, friss gyömbér, erős paprika, római kömény, asafoetida és mustármag. Ha a mustármag pattog, tegyük hozzá a felvágott burgonyát, a virágaira szedett karfiolt, és 4-5 percig pirítsuk a zöldségeket. Ezután tegyük bele a felvágott paradicsomot is, és pároljuk addig, amíg a zöldségek megpuhulnak. Ezután tegyük ezeket a zöldségeket a dahlhoz és a rizshez, mely félig puha. Nagyon óvatosan keverjük össze a tetejét a zöldségekkel, és pároljuk, amíg a rizs meg nem fő teljesen.
Amikor kész, vegyük le a tűzről, és vajszeletekkel szolgáljuk fel. Ha van, díszítsük petrezselyemzölddel.
FÁNKOCSKÁK GYÜMÖLCSJOGHURTBAN
(MALPURI)
(6 személyre)
2 dl porcukor
2 hüvely őrölt kardamonmag
2 dl liszt
1 kis kanál reszelt szerecsendió
6 dl joghurt
ghí a sütéshez
2 dl eper vagy meggy
1/2 kiskanál őrölt ánizs
Keverjük össze a fűszereket és a lisztet, majd morzsoljunk bele egy kis ghít. Adjunk hozzá egy kevés joghurtot, és gyúrjunk lágy tésztát.
Egy kiskanállal szaggassuk ki a tésztát, és dobáljuk forró ghíbe. Lassú tűzön süssük aranyosbarnára.
A joghurtot, a cukrot és a felaprított gyümölcsöt keverjük össze alaposan, és hűtsük le. A kisütött tésztát áztassuk a joghurtban, de csak röviddel a tálalás előtt tegyük bele, nehogy nagyon elázzon.
Megjegyzés: bármilyen lágy húsú gyümölcsöt felhasználhatunk, de egyszerre csak egyfélét.
Csak egy-két finom indiai vegetáriánus recept.
Sok sikert az elkészítéshez, és jó étvágyat hozzá!
Itt is van néhány japán klasszikus...
Suhsi
hozzávalók 4 főre
250 g friss, nyers lazac
200 g sushi rizs
2,7 dl víz
20 ml mirin
vagy mirin helyett rizsecet vagy szaké (5%-os almaecet is használható) - ehhez fél ek kristálycukor, fél tk só
3 nori lap
wasabi
elkészítés
A sushi pontos elkészítéséről itt találsz képes leírást és segítséget.
Mossuk át a rizst, amíg a leve már nem fehér. Tradícionálisan: minimum hétszer kell átmosni kevergetve, óvatosan dörgölve, hogy leváljon róla minden keményítő, majd háromszor keverés nélkül leöblíteni.
Tegyük fel főni a vízzel. Kis lángon, fedő alatt, épp annyira, hogy csak kicsit forrjon, de ne zubogjon. Ha a levét elfőtte, vegyük le a gázról, tartsuk továbbra is lefedve, úgy, hogy a fedő alá egy konyharuhát teszünk. Hagyjuk így állni 30 percig, de ha lehet még tovább, hogy tovább puhuljon. Akkor kész, ha már nem gőzölög, amikor leemeljük róla a fedőt - vagyis kihűlt.
Az mirint kicsit langyosítsuk fel, ha nincs, akkor a rizsecetet vagy szakét keverjük el a cukorral és sóval, ez lesz a sushi-zu.
Borítsuk a rizst egy olyan lapos tálba vagy edénybe, amiben szét tud terülni, majd apránként rácsorgatva, óvatosan, egy faspatulával forgassuk össze a cukros keverékkel, eközben hűl is. Ha kész, tegyük félre egy órára száradni. Ne fedjük le!
Ha jól dolgoztunk, egy olyan rizst kell kapnunk, ami ragad, és ha bevizezzük a kezünket, akkor jól formálható.
Összeállítás:
A norilapot (18 x 21cm), a rövidebb oladala mentén kettéhajtva, vágjuk félbe. Nyílt lánggal kicsit megkapathatjuk, hogy még ropogósabb legyen. Óvatosan...
Tegyük sushitekerő gyékénytekercsre (makisu), a fényesebbik oldalával lefelé fordítva (ez lesz a külseje) és fedjük be rizzsel úgy, hogy a norilap egyik hosszanti oldalán egy 1 cm-es csíkot hagyjunk szabadon. Itt fog majd összetapadni a tekercs, amikor feltekerjük. Mielőtt a rizshez nyúlunk, mindig vizezzük be a kezünket, különben össze-vissza ragad majd. De ezt is módjával tegyük, mert a túlságosan vizes kéz miatt a nori elázhat és nyúlós, szottyos lesz.
A rizs közepén a hüvelyujjunkkal húzzunk egy vékony csík wasabit. Vigyázat! Nagyon erős.
Erre középen egy csíkban fektessük a fél centi széles, kisebb csíkokra vágott halat. A lazacot, ha frissen vettük és nem fagyasztva, előtte fagyasszuk le és csak miután újra kiengedett használjuk fel!
Fogjuk össze a bambuszlapot, tekerjük fel, majd néhány erős mozdulattal húzzuk szorosabbra a bambusztekercs fogását. Ezt párszor ismételjük meg, amíg a tekercs jól össze nem tapadt, és formát nem nyert.
Tekerjük ki, a közepénél vágjuk ketté. A két felet tegyük egymás mellé, és vágjuk 3 egyenlő részre. Ez adja a hagyományos hatos maki csomagot.
Tálaláshoz tegyünk szóajszószt egy lapos tányérkába, mellette egy csepp wasabival. Tradicionálisan ezt aztán elkeverik a szójaszószban, és ebbe mártják a sushit.
Onigiri
(Rizsgombóc)
Onigiri (rizsgombóc)
Sima (nem sós) vízben főzd meg a rizst. ("Ragacsos ázsiait", nem pergős magyart - ez nagyon fontos, mert különben szétesik, nem marad egyben.)
Elkészítés:
Kézzel formálj háromszög alakú, 5-6 cm-es gombócokat. Ha kész, tekerd körbe préselt moszatlapocskákkal (norival) - ezt csak közvetlenül evés előtt tedd rá, mert különben átázik a nori.
A rizsgombócot többféle módon ízesítheted:
- Lehet kapni direkt japán rizsfűszert, különféle ízesítéssel. Ezt keverd bele a főtt, forró rizsbe, utána vizes, de nem sós kézzel formázd háromszög alakúra.
- Kipróbálhatod a savanyú szilvát (umeboshi), amit bele lehet dugni a gombóc közepébe, és utána formázhatod. A szilva nagyon sós, ezért külön sót nem kell használnod!
- Vehetsz tonhalkonzervet is, amelyet keverj össze majonézzel, és töltsd a kész falatkákba.
Yakitori (csirkesaslik)
Hozzávalók:
4 egész csirkemellfilé
1 db póréhagyma
1,5 dl teriyaki szósz
Elkészítés:
Vágd a csirkemellet falatnyi darabokra, szeleteld fel a hagymát. Tűzd fel fapálcikára felváltva a húst és a hagymát, és mártsd a teriyaki szószba, majd roston vagy grillen süsd meg. Rizzsel tálalhatod.
Yakisoba
Hozzávalók:
20 dkg soba tészta
1 szál sárgarépa vékony csíkokra vágva
1/4 fej káposzta
15 dkg csirke- vagy pulykamellfilé vékony csíkokra vágva
sötét szójaszósz (keveset használjunk belőle, mert nagyon intenzív íze van)
tonkatsu szósz
só
bors
metélőhagyma
Elkészítés
A wokban forrósíts fel 2 ek. olajat, add hozzá a káposztát és a sárgarépát, és önts rá egy kis szójaszószt. Közben főzd meg a soba tésztát ( a zacskó hátoldalán rajta van a főzési utasítás). Amikor a káposzta és a répa kissé megpuhult, add hozzá a csíkokra vágott húst, valamint a
3-4 ek. tonkatsu szószt. Amikor a hús is megpuhult, akkor már csak a tésztát add hozzá. Forgasd össze, sózd, borsozd, és az egészet szórd meg egy kis metélőhagymával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!