Melyik az erősebb a vodka, vagy a pálinka?
17.51:
Elég baj, ha ezt tanítják egyetemen (habár elhiszem, mert szeszügyben minden szinten nagy a tudatlanság), mivel a pálinka törvény szerint nem is lehet 90%-os (max. 86), és mellesleg a pálinkánál hagyományosnak tekinthető kétszeres kisüsti lepárlás eleve nem is eredményezhet 80-90%-os párlatot. Azt állítani pedig, hogy a kisüsti pálinka eleve nem minőségi, elég röhejes volna. Jellemzően az olyan kereskedelmi pálinkát főzik 80% fölé, amit az ocsmány cefre ellenére is ihatóvá akarnak tenni (a karaktert feláldozva), jellemzően ezek kerülnek boltban 2000-2500/félliterbe.
Az "ocsmany cefrebol" sosem lesz jo palinka, reszemrol ihato sem.
Azert fozik magas terfogat %ra, hogy ne az utoparlattal higitsanak, magyarul ne legyen jellegzetesen savanykas izu.
Ezutan behigitjak deszt vizzel olyan % osra, amin a palinka jellemzo ize kellemesen kierzodik(megfeleloen lekvaros illatu stb) sajnos ezt nem mindenkinek sikerul elerni.
Ami palinkakat onszantambol jellemzoen fogyasztok, sajnos 3 dl 5-6000 , nagy banatomra...tehat nem gyakran tortenik....
A kerdesben nem kerdeztek mikor finom, hogy jobb.
Akarhogy nezem, a vodka vagy palinka az olyan eros, amilyenre keszitik. Amugy a gabonabol erosebb szeszt lehet kesziteni....
Ee nem lehet kijelenteni, hogy a vodka vagy a palinka erosebb, me az adott italtol fugg.
A matheus palinkak pedig jellemzoen jobban ervenyesulnenek kevesbe erosen, de persze ez egy szemelyes velemeny. Erre s van kereslet, radasul vegre pehet kapni is.
2008 vagy 2009 es tolgyfahordoban erlelt almajukat akarkinek ajanlhatom.
Bar az en kedvencem, ugyanezen ev gyulai nyar fantazia nevu cuve palinka a hajdani Baro Harruckern a mai Gyulai manufakturatol szarmaztatva.
01:12:
Ez mind szép, de attól, hogy korrekt utópárlatot vesznek el egy pálinkából, még nem lesz 80%-os (őszintén szólva tényleg elég kellemetlen, ha egyetemen ilyet tanítanak). Ha egy pálinka ilyen erős, akkor az (korrekt utópárlat-elvétellel) legalább 3×-osnak megfelelő lepárláson esett át, pl. valamilyen egymenetes rendszerben vagy lepárlóoszlopon. A teljesen ocsmány cefréből nyilván nem lehet ihatót főzni, az viszont az egyik legköztudottabb dolog a szeszfőző szakmában, hogy az erősebb (főleg a 90-hez közelítő) párlat semlegesebb, és a karakterével együtt bizonyos ízhibákat is elveszít, és – függetlenül attól, hogy te meginnád-e – így ihatóbb pálinka készülhet a nem annyira fényes cefréből.
Az természetesen nem igaz, hogy „a gabonabol erosebb szeszt lehet kesziteni”, mivel a vodkafőző toronyban a szilvacefréből pont ugyanúgy 95,6%-os finomszesz lesz, mint a gabonából.
Így van, nem lehet olyat kijelenteni, hogy a vodka vagy a pálinka erősebb, de a vodka lehet olyan erős is, amilyen a pálinka nem.
Ha továbbra is hihetetlen, akkor ezen a fórumon jópár otthonfőzőt találsz díjazott pálinkákkal, velük megbeszélheted ezt az „a minőségi pálinkát 80-90 térfogatszázalékosra főzik le” dolgot:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!