Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Miért lesz a második lepárlás...

Miért lesz a második lepárlás közben a kristálytiszta pálinka egy pár liter után opálos? Higitásnál miért vesziti el a kristályosságát? Milyen a megfelelő desztilált víz higitáshoz?

Figyelt kérdés
2012. júl. 2. 21:08
 1/9 anonim ***** válasza:
Mégegyszer engedd át, szerintem kitisztul. Amúgy lehet, hogy az a kristálytiszta az nem tiszta etil, hanem etil-metil keverék...Nekem is zavaros volt, átengedtük mégegyszer és letisztult. A megfelelő desztilált víz az amelyiket az autóknál is használnak, bármelyik autósboltban találsz és jó lesz. Hagyatkozva a szatmári kolegákra, ismerősökre "apă distilată, sau apă minerală Borsec". Tehát, a desztilált vízen kívül a Borszék ásványvíz is jó a hígításra, nem lesz zavaros tőle. Valószínüleg olcsóbban jössz ki.Bár nemtudom Magyarországon lehet-e kapni...
2012. júl. 3. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Phoney ***** válasza:

A pálinka a kicsapódó kozmaolajok (vízben nem oldódó egyéb alkoholok) miatt lesz opálos. Ha ott vannak a pálinkádban, akkor mindegy, hogy milyen vízzel hígítod. Egy hibátlan pálinka csapvíztől se lesz opálos. A kozmaolajos pálinkát az alszesz hidegszűrésével lehet a legkönnyebben kivédeni, a 2. lepárlás előtt.


Az első lepárláskor csak azért marad tiszta, mert a gyenge alszesz eleve fel sem oldja a kozmaolajokat, így nincs kicsapódás sem.


(Ez a jelenség azonos a louche-hatással, csak azt növényi olajoknál szokták emlegetni:

[link] )

2012. júl. 4. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Keletföld ***** válasza:

A jó pálinkát egyszer lefőzik, majd még egyszer átfőzve - "letisztázzák". A második főzésnél illik némi előpárlatot, népi nyelven nevezve "rézelejét" venni, miután általában az tartalmazza az illóolajok és az erjedéskor keletkező csekélyke metanol nagy részét.

Ha a párlat tiszta, de tömény - és miért is ne lenne az - hisz a második főzet már nagyjából 75-85%-os töménységű, ami valójában ihatatlanul erős. Ezért aztán vízzel szokás higítani egy szeszfokoló (aerométer) segítségével.

A főzetet általában 48-51%-ra állítják be, ez ugyanis az elfogadott szabvány. Ha a víz német keménysége nagyon magas (Budapesten például többnyire 16NK, akkor bizony előfordulhat, hogy a vízben lévő vízkő kolloid állapotában rendesen opalizálja az alkoholt. Ez aztán teljesen szűrhetetlen és persze esztétikailag nagyon zavaró tud lenni.

A legjobb megoldás az, ha desztillált vízzel vagy valami jófajta, alacsony kálciumtartalmú vizekkel (pl. a fennebb említett borvizek-kel - pl. Erdélyben) higítják meg.

2012. júl. 4. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
Énis ugyanezzel a problémával küszködök! KB 120Liter cefréből lejött 18 liter alszesz kb 60 fokos. Beállítottam 25 re majd finomítottam levettem 1,5 dl rézelejét majd 2dl előpárlatot ami már kristály tiszta volt. Majd lejött 8 liter kb 80 fokos pálinka ami kristály volt, majd 3 liter opálos utópárlat 40 fokos. A 80 fokos pálinkámat nem tudom higítani mert opálos lesz pedig hőm. egyforma keverés közben cseppenként adagolom a Szentkirályi mentes vizet a párlathoz és opálosodik. Ez cseresznyéből készült a cseresznye illata alig kivehető inkább intenzív alkohol érzik. Az elő ill. utópárlaton az érzik amit a szakkönyvek is írnak. Nem tom mit csináljak!!
2013. júl. 10. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Keletföld ***** válasza:

A pálinka a cefréből főzés előrehaladtával egyre jobban vizesedik. Először jön a szinte 100 %-os szesz, aztán szépen egyre-egyre lejjebb adja. Mert ő már csak ilyen.

Egy vonaldiagrammon elég szépen lehetne ábrázolni a folyamat trendjét. Amikor már sok benne a víz, (de még meggyújtható) akkor elkezd opálossá lenni.

Nos, általában akkor kellene abbahagyni a főzést! De sokan nyomatják tovább, merthogy még meggyújtható.

Nem kell!

Az alkohol nagyjából 10%-ig gyújtható meg, azonban nem érdemes 20% alá menni, mert akkor a víz hozza magával a káros dolgokat is. (kissé savanya íz, meg hát az esztétikum.)

A jó pálinkát elvileg jó erősre lefőzik (60-70%), aztán majd csak utólag "fokozzák be" 45-51%-ra.

Hozzátett víznek azonban nem mindegy hogy milyennel, mert a csapvíz Magyarországon igencsak kemény (15-16 NK-s). A kemény vízből pedig kiválik a benne oldott vízkő (CaHCO3;CaCO3) az alkohol hatására - mintegy kolloidált formájában - s azzal "beopalizálja" az egész főzetet.

Na, azt meg aztán kiszűrni - csaknem lehetetlen vállalkozás!

2013. júl. 20. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A kozmaolajat le kell színelni.Itatós már nem nagyon van ,de jó a kéztörlőpapír is.
2014. jan. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Halmiki válasza:
Nekem is sikerült opálos pálinkát készítenem. Aztán találtam egy szűrőt, ami ezt maradéktalanul megszüntette: [link]
2016. márc. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Scherer jancsi válasza:
Tudnék adni egy ötletet, ha nem sürgős a dolog és wlég idő áll a pálinka elfogyasztására, mondjuk három hónap és, ha megfelelő hűvös helyen tároltuk a főzetet,az opált okozó kopzmaolaj kicsapódik és lerakódik a tárolóedény aljára fehér színű leplet alkotva,A kereskedelemben kapható papír kávéfiltert egy tölcsérbe kell helyezni, és azon átszűrni ezt a pálinkát, A szűrőben fennakadnak a kolloid szemcsék és a pálinka kristálytiszta lesz!Egy szűrő egy liter pálinka leszűrésére alkalmas. Jó pálinkázást!
2016. aug. 27. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A hetes válaszolónak:

Ha azt írod, hogy nálam lehet kapni szuper szűrőket, akkor sokkal korrektebb lett volna a hozzászólás. Ugye? :)

2017. máj. 29. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!