Mi az a sólet és miért hívják így?
"A zsidó vallás előírásai is nagyban közrejátszotak e tartalmas étel megszületéséhez - a szombati pihenőnapon ugyanis a mózesi törvények szerint tilos a tűzgyújtás, s hogy mégis valami meleg étel kerüljön az asztalra, a sóletet már előző napon beteszik a sütőbe (vagy korábban a kemencébe), s az lassú tűzön másnapra készül el, ezáltal talán a hozzávalók még jobban összeérnek, páratlan ízt adva az ételnek, s növelve annak élvezeti értékét. A szó maga francia eredetű, hisz a 10-11. században Észak-Franciaországban alakult ki, szó szerinti jelentése „chaud lit“= meleg ágy; miután az ételt a kemencéből (illetve a speciális sóletkemencéből) kivették, vastag takarókkal, dunnákkal bugyolálták be, hogy tálalásig megtartsa melegét."
a tőzsgyökeres zsidó kaja
francia eredetű szó a chaud/forró/-ból, a zsidók nem főzhetnek szombaton, de hogy legyen valami meleg kaja, bebugyoláltak egy fazék sóletet
amúgy meg valami hagymás bab libahússal, mert ugye a zsidók nem ehetnek disznót meg talán csirkét se
Sólet füstölt tarjával
Hozzávalók: 60-70 dkg nyers füstölt tarja, 40 dkg nagy szemű bab, 1 fej vöröshagyma, 10 dkg zsír (legjobb a libazsír), 4 tojás, 1 teáskanál pirospaprika, 1 gerezd fokhagyma, törött fekete bors, 10 dkg árpagyöngy.
A sóletet a legjobb előzőleg beáztatott cserépedényben készíteni. A szintén előre beáztatott babot és árpagyöngyöt levétől leszűrjük, hozzáadjuk a megtisztított és nagyon apróra vagdalt vöröshagymát, szétzúzott fokhagymát, és beleöntjük a cseréptálba. A babban kis fészket mélyítünk, és belefektetjük az előző nap hideg vízbe áztatott füstölt húst. Köré rakjuk az alaposan megmosott héjas, nyers tojásokat. Meghintjük pirospaprikával és borssal, ráöntjük a felolvasztott zsírt, és annyi vizet, hogy az egészet ellepje. A cseréptálat lefedjük, és hideg sütőbe téve, 15 percig takaréklángon, további 20 percig valamivel erősebb lángon, majd 3 órán keresztül közepes lángon sütjük. Ezután a sütőből kivesszük, villával óvatosan felkeverjük, a füstölt húst pedig kivéve belőle, felszeleteljük. A tojásokat meghámozzuk és félbevágjuk.
Tálaláskor a sonkaszeleteket és a tojást a bab tetejére helyezzük.
Ha nem cserépedényben készítjük, akkor lehetőleg vastag falú fazékba tegyük a hozzávalókat. Ilyenkor a sütőt elő lehet melegíteni, és a babon lévő víz kétujjnyival több legyen, mint amennyi ellepi. A fazék fedőjét alufóliával takarjuk le, hogy semmi illat, íz el ne illanhasson a fazékból.
én a "sólet" szó eredetét a következő képen magyarázom: Toulouse és Castelnaudary ( Franciaország délnyugati részén) készítenek egy cassoulet nevű ételt amit épp úgy mint a sóletet cserépedényben és kemencében készítik, bab, hagyma, húsok,kolbászok hozzáadásával.
A "cassole" szó = hasáb kúp formájú cserép tál kicsinyítője a cassoulet. Nyelvi könnyebbség miatt a nép elhagyta az elejét és ebből lett a magyar nyelvben sólet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!