Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Hogyan kell kifőzni a gabonace...

Hogyan kell kifőzni a gabonacefrét?

Figyelt kérdés
ki lehe úgy főzni, mint a gyümölcscefrét, van hasonlóság közötte feje szíve farka, elő, közép utópárlat?

2015. ápr. 13. 18:57
 1/7 A kérdező kommentje:
[link] ezt próbálnám ki.
2015. ápr. 13. 18:58
 2/7 anonim ***** válasza:
Egészen szimpi a recepted. Lepárlásnál természetesen ugyanugy vannak a frakciok.
2015. ápr. 14. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszi!
2015. ápr. 14. 17:08
 4/7 Phoney ***** válasza:

Egyszer kaptam kóstolóba olyan házi rozspárlatot, amit ugyanúgy választottak el, mint a pálinkát. Nem volt ihatatlan, de annyira erős lisztíze és olajos állaga volt, hogy kb. 7× annyi vodkával felhígítva lett belőle kiegyensúlyozott ízű és állagú ital.


Itt tehát NEM cél, hogy a cefre minden ízét-aromáját átmentsd a párlatba, mint a gyümölcscefrénél. A gabonapárlatoknál (pl. whiskyfőzésnél) a pálinkához képest valamivel nagyobb előpárlatot és sokkal nagyobb utópárlatot szoktak elvenni. Az elejénél a pálinkához hasonlóan elveszed, ami kellemetlen, a végén pedig utópárlatra váltasz, amikor lisztízű párlat jön. Mivel aránylag sokat veszel el, a fejét-farkát később nyugodtan fel lehet önteni egy kármentő lepárlásra, de abból ugyanígy el kell venni, ami nem jó, és annak a maradéka már selejt.

2015. ápr. 15. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igaz, a gabonának nincs aromája, legalábbis nem olyan mint a gyümölcsnek:) "utópárlatra kell váltani mikor lisztes" akkor sokat kell kóstolni.. ha elveszem a fejét farkát, csakis azokat kell a 2. lépcsőben lefőzni, igaz?
2015. ápr. 15. 21:03
 6/7 Phoney ***** válasza:

Elsőre (pl. az adott üstöt vagy alapanyagot nem ismerve) minden párlatnál csak kóstolással lehet tökéletes elválasztást csinálni, ez igaz a gyümölcspálinkára is. A különbség az, hogy gabonánál hamarabb jön az utópárlat.


Ezt úgy szokták, hogy amikor már várható az utópárlat (gabonánál mikor már 60°-nál gyengébb szesz folyik le), akkor 10-20 külön pohárba gyűjtik a lefolyó szeszt, és utólag válogatják ki, hogy meddig jó.


Az első főzéskor ugyanúgy főzöd, mint a gyümölcsöt, a második főzéskor az alszeszt lefinomítod a megfelelő elő- és utópálatelválasztással, a kármentő lepárlásban pedig az elő- és utópárlatot főzöd le pont ugyanúgy, mint a második főzésnél, csak az ekkor keletkező elő- és utópárlatot már kidobod.

2015. ápr. 16. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már éthető. Egy kérdésem lenne még, hogy itt mennyi az elvárható mennyiség ami lejön? 100kg szilvacefréből jóbb esetben lesz 14 liter pálinka, gabonacefréből mi az elvárható? főleg, hogy kell kármentő utánfőzés is.
2015. ápr. 16. 20:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!