sehogy, mivel a rágónak olyan titkos a receptje, mint a coca-colának.
2010. szept. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
A liszt sikér tartalmát kell kimosni, az lesz az alapja. Egy gumis kicsit nyúlós anyagot fogsz kani. Külömböző fixáló és ízesítő anyagokkal éred el a végső célt. Ez útóbbiról már nincs infóm.
2010. szept. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
Van természetes anyag is amit rágóként lehet használni. Egyszer mutatták és kipróbáltam. A története röviden:
Jártam Erdélyben és a vendéglátómmal kimentünk az erdőbe. Ott mondta, hogy neki gyerekként mutatták, hogy a fenyőfák törzsén rengeteg gyanta kifolyás található. Azt nehogy megrágja, mert a fogára ragad, viszont vannak egyes hasoló képződmények elvétve a fenyő törzsén, amit lehet hosszan rágni és az íze is kellemes. Miközben mentünk a fenyvesbe, Bözsike nézegette a fenyőket, keresgélt. Egyszer csak felkiáltott, "Na nézz ide, ezt kóstold meg!" és tényleg.. Nagyon kellemesen fenyő illatú és ízü nem ragadós anyag volt, amit azóta sem tudtam magam megtalálni. Bözsike sem tudta megmondani, miből ismeri meg. Amikor erre rákérdeztem megvonta a vállát, "csak megismerem" mondta. Esetleg erről többet tud valaki mondani?
2010. szept. 18. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Amúgy milyen íze van a fenyőnek? Tényleg érdekelne :)
2010. szept. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
A fenyő törzsén levő és rágónak használható anyag fenyő illatu és ízü volt. Ez nem a klasszikus gyanta mert az ráragad mindenre. Olyasmi volt az íze mint amikor egy fenyőfa törzsét jól mefogdosod és annak érzed az illatát, csak nem volt olyan intenzív. Ezzel együtt kellemes volt az aroma anyaga. Ez már nagyon régi dolog, legalább 15-20 évvel ezelőtt történt.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!