Miért ilyen drága a méz?
Genetikai kutatás mutatta ki, hogy az IAPV (Israeli Acute Paralysis Virus) nevű vírus áll a házi méheket világszerte pusztító CCD (Colony Collapse Disorder) járvány mögött. A jelenséget évtizedek óta észlelik már a tudósok, de csak az utóbbi években vált katasztrofálissá a hatása. A CCD tünete, hogy a méhek tájékozódási képessége összezavarodik, nem találnak vissza a kaptárhoz, és a végkimerülésig repkednek az utat keresve - eközben a királynő a kaptárban méz híján éhen hal, és az egész kolónia kipusztul.
2004 óta amerikai méhállomány a felére csökkent, egyes méhészetekben a veszteség a 90 százalékot is eléri. Európában 2006 őszén észlelték először a jelenséget.
A kutatók tanácstalanok a méheket támadó vírus elleni védekezés ügyében. A CCD hatása a mindennapi életre egyelőre csak a méz árának meredek emelkedésében érezhető, de ha a haszonnövények beporzása is elmarad, az katasztrofális következményekkel járhat. Egy állítólagos Albert Einstein jóslat szerint (amit városi legendának tartanak), ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig.
Azért ez a betegséges dolog csak féligazság.
Észak-Amerikában nagyon lecsökkent a méhcsaládok száma, de nem csak az említett betegség meg a rovarölőszerek miatt, hanem azért is, mert adott gazdasági körülmények között nem éri meg 1000 vagy még több méhcsaládos, több alkalmazottas vállalkozásokat működtetni, ezek megszűntek.
Magyarországon viszont jelen gazdasági körülmények között nagyon megéri, 5 év alatt több, mint duplájára nőtt a méhcsaládok száma. (Az élet minden területén növekedő adóterhek miatt sokan kényszerűségből felfejlesztették az állományukat, valós munkahelyek számának csökkenése miatt sokan főállású méhészek lettek, stb.)
A világpiaci mézárak növekedése ellenére nálunk nem nagyon nő a kilónkénti ár.
A méhészek meg a médiák szeretik ugyan azt emlegetni, hogy méhek beporzása híján nem lesz termés (legutóbb még a kenyér hiányával is riasztgattak, pedig a búzát ugye nem rovarok porozzák, hanem a szél), de az az igazság, hogy rengetegféle rovar porozza pl. a gyümölcsfákat is. (Az persze vitathatatlan, hogy a méhek a legjobbak, mesterségesen magasan tartott populációjuk miatt.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!