Extra szűz olíva olajnak miért csípős és olyan kesernyés az íze?
Az olívaolajra komoly maffia épült rá. Valódi olajat jószerivel csak Olaszországban, közvetlenül a magángazdaságtól lehet venni.
Az olasznak mondott bolti majdnem mindig spanyol. Ez lenne a kisebb baj. A nagyobb az, hogy már 1% olívaolaj is elég ahhoz, hogy ráírják.
A bolti olajok minősége azonos márkákon belül sem egyenletes.
Főzésre-sütésre egyébként nem nagyon szabad használni csak finomítottat, mert annak magasabb a füstpontja. Ha elegendő alacsonyabb hőfok is, az még elmegy. Most illene ide írnom, hogy az mennyi, de most nem tudom.
Az extraszűz olajak gyakran csípősek.
Idézek:
Ha egy olaj nagyon erős vagy intenzíven gyümölcsös, az azt jelenti, egy hivatalos kóstolón hatból hat pontot adnának neki a csípősségre, vagy a keserűségre, esetleg mindkettőre.
Innen: [link]
http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__bio-eletmod__5653476..
Úgy látszik ennek ilyennek kell lennie.
extra szűz,műanyag flakon,olcsó .. ez a 3 szó ha egy mondatban szerepel,akkor nem extra szűz,de még csak nem is középminőségű, szűz az olaj!
A silány minőségűek pedig undorító ízűek.
Jó olivát nem kapsz 2000 ft/ liter alatt. Sötét ÜVEGBEN ,nem műanyagban van.
Függetlenül attól, hogy a műanyag flakon és az olcsóság már egyenesen determinálja, hogy minőségi kifogások merülhessenek fel, itt van egy interjúrészlet egy hivatásos olívaolaj-kóstoló szakemberrel, amiből kiderül, hogy akár fajtajelleg is lehet a csípős és keserű íz:
"Az íznél három tényezőt szokás pontozni: a gyümölcsösséget, a keserűséget, valamint a csípősséget. Mindhárom jegyből megkülönböztetünk enyhe, közepes és intenzív kategóriát. Vannak kifejezetten gyümölcsös olajok, amelyeknél keserűség és csípősség alig érzékelhető, és vannak, amelyeknél az utóbbi két tényező elég markánsan jelen van. Fontos tudni, hogy a keserűség és a csípősség megléte vagy hiánya önmagában nem minőségi elvárás, vagy hiba. A világ legjobb extra szűz olívaolajai között akadnak kesernyések és/vagy csípősek, és akadnak lágyak is. Ezek más-más elbírálás alá esnek, akárcsak a száraz vörösborok, vagy az édes desszertborok. A keserűség alapvetően inkább mandulás, vagy rügyes kesernye, nem az epeízre kell gondolni. A csípősség jellemzően abból adódik, hogy a bogyót zölden, vagyis nem a maximális érettségi fokon szedik. Persze vannak kifejezetten csípős olajú fajták. Tehát vigyázat: aki nem tájékozott a különféle fajták, régiók tekintetében, lehet, hogy még nem is tudja, hogy milyet szeret."
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!