Szerintetek mennyi ideig lesz ilyen drága, szinte majdnem minden, kis hazánkban?
- "Most elképesztő alacsony áron" - Nem kicsit pofátlanság ezt állítani, mikor mindenki tudja, milyen drága Magyarországon minden? Elsősorban az élelmiszerekre gondolok, hiszen enni-inni kell! El sem tudom mondani, hogy mit gondolok mikor a fentebb olvasható sorokat olvasom egy áruház reklámújságjából.
- Most mondanám, hogy akkor vegyük az eggyel silányabb termékeket. De szerintem még a "noname" (neve sincs) márkák is rohadt drágák! Mit gondoltok?
- Miért kell ilyen magasnak lennie az áfának? Lassan az áfa magasabb mint a termék amit maga ér!
Véleményeket szívesen várok ezzel kapcsolatban! De lehet, hogy én látom rosszul a helyzetet :) Akkor viszont felvilágosítást kérek.
24/F
Jó hát nyilván ebből akarnak plusz bevételi forrást, hogy megemelik az áfá-t stb. De már a szarért is vagyonokat fizet az ember.
Én úgy csinálom, ha kell egy műszaki cikk vagy valami akkor inkább kigyűjtöm a pénzt rá. Lassan igaz de biztosan. Így mikor fizetni kell már a teljes összeget fizetem ki. Hitelre soha nem vennék semmit mert eljöhet majd az az idő mikor részletekben már nem tudnám fizetni és akkor mi lesz? Gyűjtöm és fizetem!
71%-os térj már észhez kérlek, és verd ki a fejedből ezt a fideszes propagandaszöveget, mert egyrészt egy szava sem igaz, másrészt rohadtul unalmas, mert egésznap ez dől a tv-ből és a rádióból. Siralmas, hogy van, aki ezt beeszi.
A multik ugyanúgy adóznak, mint minden cég, ebbe most nem szeretnék annál részletesebben belemenni, mint hogy anno a betelepedésükkor valóban x év adókedvezmény fejében tették a lábukat Magyarországra, ami egyrészt már lejárt, másrészt sosem volt szó teljes adómentességről. Az adókülönbség abból adódik, hogy ezeknek a cégeknek nem hazánkban van a székhelye, így egészen más törvények érvényeske árjuk sok tekintetben, és igen, kiviszik a profitot az országból. Amennyiben ez téged zavar, kérlek ezentúl ne tedd be a lábadat a tescon és társain kívül egyetlen pláza-üzletbe sem, ne vásárolj külföldi autót (lol), se szépészeti terméket, és ne is menj külföldre nagyarlni...na hagyjuk már. A multik kezdetben azért jöttek (hívásra) magyarországra, mert szükségünk volt rájuk - a magyar piac képtelen volt kiszolgálni az igényeket, és ráadásul tetemes mennyiségű munkahelyet is teremtettek (jóval többet, mint amennyit megszüntettek a kisboltok tönkretételével). Adóznak az eladásaik, a dolgozóik bére után, fizetik a tb-t, a nyugdíjat, forgalmaznak magyar termékeket, normális árakat biztosítanak.
Miért is utáljuk őket? Mert valami hülye a fejünkbe verte, hogy ez így nem jó...? Azt kellene itt megérteni, hogy a magyar üzletláncok KÉPTELENEK voltak kiszolgálni a vásárlóközösséget, ezért vannak multijaink.
Árak: meg ne haragudj már, de az osztrák, német, svájci, francia, vagy a fene tudja milyen termékek gyakran nem cska hogy olcsóbbak, de minden esetben JOBBAK is a magyar termékeknél. Ilyen feltételek mellett szerinted miért érné meg az embereknek magyar terméket vásárolni? Hogy legyen fenntartható eg ypiac, ha minőségileg és árügyileg sem nyújt megfelelő kínálatot, valamint választék sincs elég? Bemész a Lidl-be, feleannyiért kapsz minőségi sajtválogatást, mint amennyiért a CBA-ban gumijellegű trappista sajtot - de az legalább magyar ugye (?). Innentől kezdve szerintem nincs min vitatkozni.
Nem vagyok ellene a magyar termékeknek, szívesen venném, de ha egyszer minőségileg és árügyileg sem megfelelő - nem veszem (igaz, már nem élek itthon, tehát mindegy is).
Dolgozók bére: szép álom, hadd ne nevessem el magam. Vannak barátnőim, magyarországon kisboltban dolgoznak. Az órabérük megközelítőleg feleannyi, mint egy multis eladóként. Komolyan azt hiszed, hogy a szemét multi éhbérért dolgoztatja az alkalmazottakat, a magyar vállalkozóknál meg kánaán van? Mert ha igen, veszettül naiv vagy. Egyik sem különb a másiknál. Ahol csak tud, farag a dolgozó bérén!
A külföldi mítoszokat eloszlatván: egy jó ideje Németországban élek már. A németek nem azért nem vesznek külföldi termékeket, mert ennyire odafigyelnek - hanem azért, mert a gyümölcsöt, zöldséget leszámítva náluk szinte NINCS külföldi termék. A német mezőgazdaság, állattartás, húsipar, tejtermékgyártás, stb. bizony elég széleskörű ahhoz, hogy kiszolgálja az egész országot. Németországban NEM LÁTSZ a polcon nem német terméket (kivéve persze a különleges francia sajtokat, vagy egy svájci fondüt, esetleg karácsonykor egy kis libamájat...), és nem azért, mert nem engedik be az országba, hanem mert NINCS RÁ SZÜKSÉG, mivel a hazait megtermelik, olcsón, jó minőségben, így könnyebb. Németországban is vannak multik (sőt, az igazat megvallva cska azok vannak, ugyanis a kisbolt fogalma ismeretlen) - de a különbség az, hogy az összes multi német... innentől nem kell magyaráznom a dolgokat ugye.
Az, amit a magyaroknak meg kellene értenie az egész helyzet kapcsán az az, hogy amíg irreálisan magas árakat követelünk a silány magyar termékekért a multikra mutogatva, addig nem jutunk sehova. Magyarország sosem volt sajnos teljesen önellátó, és nem is valószínű, hogy képes arra. Az első lépés viszont az lenne az önállóság elérésében, hogy mezőgazdaságilag értelmes, felelősségteljes döntéseket hozzunk - például azzal kapcsolatosan, hogy ne exportáljuk a magyar gabonát és importáljunk helyette olcsóbbat külföldről, és hasonló intézkedések - de ebbe most nem megyek bele részletesebben. A probléma gyökere mélyebben van elásva, mint a legtöbben gondolnák, és nem lehet annyiban kimeríteni, hogy "mert tönkreteszik a magyar kisboltokat a szemetek"!
Szép és jó lenne, ha ezen az egész szar helyzeten tudnánk segíteni egy olyan aprósággal, hogy magyar termékeket vásárolunk - de nem tudunk. Ahhoz, hogy ennek bármi eredménye is legyen, a népességnek tömegesen kellene elkezdenie célirányosan magyar termékeket vásárolnia, másrészt pedig a magyar termelést kellene úgy kiszéletsíteni, hogy ilyen igényeket el tudjon látni. Nem csak mennyiségileg, de minőségileg és változatosságban is.
A dolog másik része valóban az adók és az árak. Míg más országokban 20%-os vagy még alacsonyabbak az élelmiszeradók, nálunk csak emelkednek. A német Lidlben 99 cent ugyanaz a vaj (280 ft), ami a magyarban 450 ft. És ennek nem a szállítás az oka, hiszen Németországon belül vannak nagyobb távok, mint maga a Németország-Magyarország táv. Ennek kizárólag az adó az oka, és a magyarországi árazás...
Egyébként úgy általánosságban elmondható, hogy Németországban szinte minden élelmiszer olcsóbb, mint itthon. És a vicc az egészben az, hogy ott a multi bizony úgy gazdálkodik, hogy minden egyes dolgozónak 1200-1400 euró közötti bére van, szemben az itthoni minimálbérrel. A logikus lépés ugye az lenne, hogy a magyar árak így akár olcsóbbak is lehetnének - hiszen a dolgozók bérének a 3/4-ét megspórolják itt. Ennek ellenére drágábbak... el lehet rajta gondolkodni, miért (megsúgom: nem azért, mert ekkora köcsögök, hanem azért, mert Mo.-n az élelmiszeradón kívül rengeteg más adó is magasabb, mint kint. Magyarán mi szivatjuk saját magunkat).
A véleményem: amíg dilettáns barmok vannak kormányon, addig sajnos csak romlani fog a helyzet. Az a baj, hogy kilátásban sincs jobb...
1.Nincs tv-m és nem vagyok fideszes, se mszp-s. Én ezt látom és tapasztalom. Abban az egyben értek veled egyet, hogy a magyar kormány úgy rossz, ahogy van.
2.Piacról nem hallottál még? Nálunk ott minden olcsóbb mint a multikban, és én ott is vásárolok. Igen, engem zavar hogy kiviszik Magyarországról a pénzt és mindenféle hulladékot árulnak, amit külföldön nem vesznek meg.
3.Javaslom beszélgess el egy mezőgazdasággal foglalkozó egyénnel hogy miért is állnak a csőd szélén. Nekem van egy ilyen barátom, szegény mindig a zálogházba jár és nem azért, mert nincs termés...
4. Kolléganőm a tescoban dolgozot éhbérért. Ezért jött el hozzánk, magyar kisvállalathoz.
5. Nem a multikat kellett volna behívni, hanem a gazdaságunkat fejleszteni, kiváló termőföldjeink vannak.
Én elmondtam a véleményem, úgy sem tudsz meggyőzni az ellenkezőjéről, felesleges vitázni és lenézni a másikat.
2. Hallottam már a piacról, de ezt értelmetlen volt leírnod - a piac a kistermelők számára van fenntartva, képtelen 10 millió ember kiszolgálásra. Tárgytalan. Ráadásul a választék sem széles. Nyilván jobb, finomabb a házi hús, tojás, zöldség, de rengeteg élelmiszer (és egyéb kellék) nem szerezhető be a piacon, tehát ne hasonlítgassuk a nagykereskedelemhez, mert egyrészt értelmetlen, másrészt sosem volt az a célja vagy a funkciója, ami a másiknak.
3."hogy miért is állnak a csőd szélén" - azért állnak a csőd szélén, mert a magyar mezőgazdaság által megtermelt termékeket nem közvetlenül a termelő adja el (ellentétben a környező országokkal), hanem egy középső láncszem, aki olcsón vásárolja fel, majd drágán adja tovább. így a mezőgazdásznak nincs elég haszna, az emberek viszont drágán veszik meg. Ebben az a sajnálatos, hogy itthon nincs lehetőség/akarat/munkaerő a mezőgazdaság olyan irányú fejlesztésére/bővítésére, hogy ezt a középső elemet kiküszöböljük...
4. Nem kívánom minősíteni - általánosságban nagyáruházban, kisáruházban is minimálbért kap a dolgozó, mindegy, hogy magyar vagy sem. Ha nálatok többet, örüljenek, de nem ez az átlag.
5. Kellett volna bővíteni - igen, de tudod ehhez megfelelő, célirányosan szakképzett munkaerő, vállalkozás és gépek is kellenek. Mivel ezekkel nem rendelkeztünk, a helyzetre a lehető leggyorsabb megoldás más segítsége volt. Teljes mértékben igaz az, hogy a magyar mezőgazdaságot, állattartást, stb.-t fejleszteni KELLENE, de ha a magyar gazdák nem tudnak olyan arányban beruházni, hogy az hasznos legyen, akkor ez sajnos nem működőképes. De mint mondtam, magyarország SOSEM volt teljesen önellátó, mindig is rengeteg importcikkünk volt, magyarán az, hogy cska magyar árukkal töltsünk megy egy magyar áruházláncot szinte kivitelezhetetlen, akkor is, ha bővítjük és fejlesztjük a gazdaságunkat.
Meddig??!!
Te sem vagy nagyon jártas a makro gazdaságban... :)
Akkor egy kis történelem lecke:
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy emberiség.
Ez az emberiség társadalmakba rendeződött.
Voltak a gazdagok, kb 5 (!)% akik a kis bolygónk összvagyonának a 80 %-át tulajdonolták. (Ez ma is így van)
Az emberiség az ókorban is, a középkori feudalizmusban is, az új korban is, mindig úgy működött, hogy a népességnek mindig csak annyit hagytak, amiből meg tudott élni, és a következő termelő generációt fel tudta nevelni.
Mindig is voltak kisebb eltérések, voltak kicsit jobb módúak, és nagyon szegények, de az igazán gazdagokhoz képest ez nem jelent különbséget.
És a lényeg, hogy a mechanizmusban nem okoz fennakadást. Sőt, csak úgy fenntartható, ha a felelősebbeknek többet csurgatnak vissza a világ vezetői.
Aztán telt múlt az idő, a nagy hatalmak egyre jobban terjeszkedtek, földrésznyi területeket kezdtek uralni, ami konfliktushoz vezetett.
Értsd : világháborúk.
Ennek az lett a vége, hogy kettévágták a világot, és fegyverek nélkül háborúztak. (Hidegháború)
Volt 2 eltérő társadalmi, gazdasági berendezkedés.
A nyugati, a piacgazdaság, hogy mindenki boldoguljon ahogy tud, és a kemény piaci verseny dönti el kiből mi lesz, és a konkurencia szab gátat a terjeszkedésnek.
És a keleti, a kommunizmus, ami megtagadta a magántulajdont, minden az államé volt, és az állam osztotta vissza a megtermelt javakat, elméletben igazságosan. Itt kevésbé voltak óriási társadalmi különbségek, kevesebb volt a gazdag, ugyanakkor mély szegénységben élő is kevesebb volt. Illetve normális vezető mellett nem is volt. (Persze akadtak normálatlan vezetésre alkalmatlan vezetők.)
A lényeg, hogy a 2 világrend meg akarta mutatni, hogy mekkora Kánaánt tud teremteni, mekkora a jólét, hogy az ő rendszere a működőképesebb.
Ebben a rendszerben nőttek fel a szüleid, és egy kicsit te is elkaptad még a végét.
Aztán a nyugati minta győzött.
Ez triplán rossz hír.
Egyrészt mi a keleti rendszerben éltünk, és évtizedeink mentek rá egy fenntarthatatlan társadalmi-gazdasági rendszer kialakítására, amit most el kellett törölni, és újra építeni valami mást, amiben egyáltalán nem vagyunk jók.
Másrészt a keleti rendszer az utolsó másodpercig finanszírozni akarta a hatalmas jólét látszatát, így nem csak önmagától ment tönkre a rendszer, de a mesterséges életben tartás akkora pénzeket emésztett fel, ami még évtizedekre visszaveti az egész egykori keleti blokkot.
Harmadrészt, (és itt jön képbe a kérdésedre a válasz) elmaradt a konkurens társadalmi berendezkedés. Beindult az igazi globalizáció, (gyakorlatilag az arab világ tart még ki, de ők sem sokáig) az egész Földön egységes rendszer lesz.
Senkinek nem érdeke már kirakati jólétet színlelni, ahogy a klasszikus mondja: "Azokat az időket elfújta a szél."
Úgyhogy lassan, de biztosan, visszatérünk a jó öreg felálláshoz, hogy az embereknek csak annyi pénze lesz, hogy a következő generáció munkásait fel tudják nevelni.
Lesznek kicsit gazdagabb államok, lesznek szegényebbek, de a lényeg ez marad.
Pont, mint a középkorban.
Csak a díszlet változik. Most már van mobil, meg lcd tv, meg net.
Ez csak arra való, hogy az emberek ne ilyeneken gondolkozzanak, amiket most leírtam.
De globálisan nézve ugyanott tart az emberiség, mint 1000 éve.
Hogy meddig lesz így?
Nem sokáig, mert még mindig túl jól élünk, úgyhogy nagy valószínűség szerint még durvulni fog a helyzet.
Aztán úgy marad.
A 14-es tökéletes választ adott:
A probléma fő okai:
magas áfa,
rengeteg és magas munkabért terhelő járulékok,
rossz mezőgazdasági és élelmiszer-ipari politika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!