Kóser só hol kapható Magyarországon?
fura, hogy a Tejfalussy-s linkek eltűntek....
A kérdező felmagasztalása meg itt maradhat...
"Amúgy bárki utána olvashat és ha jó neki egyen jódozott sót E-536 kálium-ferroCIANID adalékanyaggal. A kálium-ferrocianid a ferrocianidok káliummal alkotott vegyülete. A ferrocianidok vas és cianidionok kapcsolatából jönnek létre. Nyílván finom :)"
NyÍlván 5-ös voltál kémiából általánosban, édes fiam...
Tessék, itt a konteód leleplezése egy klinikai gyógyszerész tollából:
"A valóság az, hogy az étkezési só tényleg tartalmazhat (ferro)cianidot, mégpedig kálium-ferro-cianidot (E 536), kalcium-ferro-cianidot (E 538) vagy nátrium-ferro-cianidot (E 535) (lásd a a Magyar Közlöny 2009. évi 158. számának 39604 oldalát). Azonban a ferrocianid közel sem azonos a cianiddal (sem a cianáttal, amit tévesen említ az írás), és a fő különbség az, hogy előbbi vegyületek egyáltalán nem mérgezőek kis dózisban, míg a cianidok (pl. a ciánkáli, azaz a kálium-cianid) halálos mérgezést is okozhatnak. Bár köznapi nevük hasonló, mint Dr. Gunda Tamás E-számokról szóló kiváló honlapjárólmegtudhatjuk, a három komplex cianid só (Na4Fe(CN)6 · 10 H2O, K4Fe(CN)6 · 3 H2O és Ca2Fe(CN)6 · 12 H2O) kémiailag nagyon különbözik a kálium-cianidtól (KCN). Ezek a vegyületek (megfelelő, ésszerű mennyiségben) nem mérgezőek, melegítve sem, hiába terjesztik ennek az ellenkezőjét a rémhírkeltésben gyakorlottak. A ferrocianidok szinte teljes egészükben távoznak a vizelettel és széklettel. Hogy a komplex cianidok mennyire nem veszélyesek, az abból is kiderülhet, hogy a B12 vitamin is ebbe a vegyületcsoportba tartozik... "
Te meg a logikádra alapozva kezdjél H2O helyett H2O2-t inni hidratálási célból. Hát ugyanazokból az elemekből áll, nem árthat!!
15: igen-igen, a ködpiszkáló a másik hasznos blog, az általam idézett alimento mellett! :)
Szerintem még a szkeptikus fórumon is találhatnánk "kincseket" a témáról. :-D
"A rózsaszínű só vasoxiddal szennyezett, az igazán tiszta só hófehér."
Amellett, hogy ez baromság, tudod mire használják a vas-oxidot az élelmiszeriparban? Ételfestékként. Teljesen biztonságos és rengeteg termékben megtalálható, az egyik leggyakoribb adalék.
De a rózsaszín só nem ettől, hanem százmillió éves algatelepektől kapja a színét, ami történetesen csak Pakisztán területén fordul elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!