Milyen ebéd ötletet tudnátok mondani a hétre?
Holnap piac és egzotikus ételeket szeretnék enni és elkészíteni.
Amit eddig ettünk minden nap az paprikás és csirke, krumpli, hagyma, lecsó. Ebből lett elegem és minden zöldség olcsó szeretnék valami újítani. A karfiol tök az biztos hogy az étlapra kerül. :) Van ami egyéb?
Currys zöldséges tészta: különféle zöldségeket (ma nálam gomba, paprika, cukkini, hagyma) kevés zsiradékon átpirítani nem puhára, só-bors-curryval füszerezni, kevés tejfölt bele és öszse melegíteni. Fött tésztát belekeverni, összeforrósítani. Lehet sajttal megszórva is enni, de anélkül is finom. Ha húst is akarsz bele, akkor az elején csíkokra vágott csirkemellet vagy karajt süss át, utána folytasd a leírt módon.
Zöldséges csirke: legalább 6-8 féle zöldséget kis darabokra vágni, sóval, borssal és tetszés szerinti zöldfüszerekkel összekeverni. Csirkecombokat (vagy feldarabolt csirkét) megsózni és a zöldségekkel megegyezöen füszerezni. Tüzálló tálba a zöldségek felét beletenni, a húst ráfektetni és befedni a maradék zöldséggel. Sütöben elöször fedö alatt 40-50 percig párolni, utána a húsdarabokat felülre téve átsütni.
7x használtad a zöldség szót.
Olyan zöldséget keresek ami nem európai mint a padlizsán, spárga. Vagy mondjuk a karalábé, avokádó, uborka, brokkoli, karfiol, kelbimbó, pagoda, rebarbara, Szárzeller, gumós édeskömény, rukkola, fekete paradicsom, kék burgonya, feketegyökér, patiszon!
Ez kevés ahoz képest aminek még a nevét sem halottam.
Pl melyik az a zöldség aminek tüskéi vannak kék bellül rózsaszínes 1kilós darab, és paprikást vagy tortát csinálnak belőle? Mondták a nevét de nem tudom. Azt megkostólnám. Van valami ötlet a holnapi ebédre ami nem olyan egyhangú unalmas? Valami amit még nem kóstolhattam?
Hús is jöhet...
Bocs, hoyg a zöldségre nem használtam alternatívákat, de mivel szerintem gyüjtöfogalom, ezért nem gondoltam, hogy zavarni fog.
Mindkét tippemet bármilyen egzotikus zöldségfélével el tudod készíteni, éppen ezért nem adtam meg konkrét fajtákat.
Mellesleg éppen te említetted a kérdésedben a karfiolt, ami nem éppen ritka dolog.
Narancsos-szezámmagos karfiol, ha már karfiol úgyis lesz :)
Tökből pl. kaliforniai paprikás sütőtökkrémleves vagy pl. fűszeres túrókrémes sütőtökkockák pirított baguette szeleteken (forrón tálalva persze:)
Szójaszószos-mézes-fokhagymás mázas padlizsánkarikák chilis rizzsel
Aszalt paradicsomos sült avokádó rukkolasalátával
Édeskömény krémleves pirított dióval
Citromos-olívaolajos pirított articsókák
"mint a padlizsán, spárga. Vagy mondjuk a karalábé, avokádó, uborka, brokkoli, karfiol, kelbimbó, pagoda, rebarbara, Szárzeller, gumós édeskömény, rukkola, fekete paradicsom, kék burgonya, feketegyökér, patiszon!"
Azt azért vágod, hogy a nagy részének nincs szezonja? :D
Padlizsán: vége felé jár a szezonja, épp valamelyik nap szedtem le az utolsó 2 termést a növényünkről. Lett belőle rakott bulgur. Bulgur megfőzve, fele elterítve a jénai alján rá a mártás (hagyma, fokhagyma, padlizsán, cukkini, gomba, hámozott paradicsom konzerv, fűszerek), rá sajt, majd ismétel. Ezen kívül: ajvár, zakuszka, padlizsánkrém, muszaka, amit szeretünk belőle.
Cukkini: szintén szezonvég. Idén készült belőle cukkinis kenyér, cukkinis tészta (alap: hagyma, fokhagyma, cukkini, megpárolva, dúsítható bazsalikommal, tejszínnel, baconnel, husival...), cukkinikrém, török rakott krumpli, töltött cukkini több variációban.
Pagoda karfiol (főszezon valamennyivel később): párolva, olívaolajjal, chilivel. Akár magában, akár tésztára. Angolul romanesco (vagy romanesco broccoli), úgy több receptet találsz.
Avokádó: nálunk Spagetti alla Sante és guacamole formátumban megy. Guacamole gyakran inkább bazsalikommal, mint korianderrel/petrezselyemmel.
Kelbimbó: nálunk leggyakrabban párolva, köretként, kis majoránnával ízesítve.
Brokkoli: leggyakrabban krémleves formátumban, vagy tésztaszósznak (sajttal, baconnel)
Karfiol: zöldséglevesben, karfiollevesnek (majoránnával, tejföllel, citrommal ízesítve) vagy sütve, rózsáira szedve és: jó minőségű cukrozatlan kakaóporral és cayenne chilivel megszórva VAGY mártásba forgatva (tejföl + olaj + fokhagyma + só, bors paprika + pici liszt) és úgy tepsiben megsütve.
Sütőtök (mivel annak van most szezonja): krémlevesnek, currynek, rizottónak, kenyérkencének, ennek itt ni: [link] Holnap őszi chilis bab lesz belőle.
Érdemes lenne még ránézned a csicseriborsóra, vörös lencsére, különféle babokra - bár egész évben kaphatóak ezek inkább őszi-téli zöldségek.
Spárga: tavasz. (Zöldet érdemes venni, több az íze, kevésbé kell pucolni. Krémlevesnek, párolva, pizzára, spárgás rakott krumpli, lasagne formátumban)
Rebarbara: nyár eleje. (Savanykás, leginkább sütikbe rakják vagy lekvárba, gyümölcsökkel társítva.)
Patiszon: nyár.
Rukkola: ha piacolni szeretnéd, az is inkább tavasz-nyár. Megél az ablakpárkányon, cserépben is. (Nyersen, salátában, pizzára halmozva, olaszos melegszendvicsben.)
Zöld hüvelyű zöldbab: nyár, ősz eleje. Valamiért az emberek inkább a sárgát veszik, pedig ez is nagyon finom. Mi szoktuk: párolva, köretnek, levesnek (zöldbab a hangsúlyos, répa, gyökér, zeller, hagyma, habarás).
Spenót: érdemes kipróbálni nem főzelék formátumban is, teljesen más az íze. Nálunk szokott menni: spenótos nokedli sajtszósszal, spenótos tészta sütőben sütve, gombával, csirkemell falatkákkal: [link] lasagne formátumban: vagy gombával és paradicsomos szósszal vagy zöld spárgával és ricottával.)
Fekete paradicsom: nyár. Ugyanúgy működik, mint a nem fekete, az íze egy picit másabb; édesebbnek füstösebbnek írja az internet és folyton minőségi vörösborokhoz hasonlítják - tény, hogy az egész család megveszik érte. A fura színű paradicsomok más vitaminokat tartalmaznak, mint a piros, már csak ezért is érdemes enni őket.
Alapvetően nyersen érdemes fogyasztani, főleg, ha piacon veszed aranyárban (meg tudod, vitamin :P). Nálunk készült belőle: színes paradicsomos pizza (fűszeres-ricottás alap, fekete, piros, rózsaszín és sárga parák), ketchup, ivólé, tésztaszósz, töltött paprikához szósz. De én megtermesztem otthon a kertben.
Érdekesség: ha akarsz ilyenekkel szöszölni vannak törpe növésű balkonparadicsomok, 5 literes cserépben már elélnek. Magról nevelni sem nagy valami, de szokták árulni a leggyakoribb fajták palántáit piacon:
Vilma - piros
Azték - sárga
Vénusz - narancssárga
Bajaja - piros
Egzotikus ételt hazai zöldségből is lehet, pl. kínaihoz csirke kell, répa, (szár)zeller, paprika (piros, kaliforniai, vagy kápia), indiai sabjiba lehet tenni sütőtököt, krumplit, paprikát, padlizsánt, répát, karalábét, ezeknek csak a fűszerezése különbözik a megszokottól.
Egzotikus zöldségeket meg lehet ugyan úgy elkészíteni, mint a megszokottat, például édesburgonyát köretnek, főzve, vagy sütve, padlizsánt, cukkinit, patiszont töltve, padlizsános lecsót (persze kérdés, hogy mit nevezünk egzotikus zöldségnek, spárga, karalábé, karfiol, társai szerintem nem egzotikus)
Ha konkrétan írod, hogy mi az a zöldség, amiből főzni szeretnél, tudok neked receptet írni, ha meg azt írod, hogy mit szeretnél főzni, akkor tudok ajánlani hozzá zöldségeket, de így kicsit el vagyok veszve.
Bocsánat kicsit kötekedős vagyok.
Úgy érzem nem találtam meg amit keresek.
Azt keresem mi az amit még nem ismerek.
Kihívást és új ízt keresek.
Ha már önkritikát gyakoroltál, akkor megpróbálok segíteni, talán van benne olyan, ami megfelel neked is.
Széles metélt vörös bab raguval
Hozzávalók
1 fej vöröshagyma
3 db sárgarépa
3 db petrezselyemgyökér
0,5 csokor petrezselyemzöld
40 dkg konzerv vörösbab
6 evőkanál passzírozott paradicsom
3 kiskanál étkezési keményítő
2 evőkanál Rama margarin
50 dkg széles metélt tészta
2 kiskanál Delikát ételízesítő
1 kiskanál borsikafű
0,5 kiskanál bazsalikom
1 kiskanál fűszerpaprika
1 csipet fokhagymapor
1 csipet őrölt fekete bors
Elkészítés
A hagymát lereszeljük, a zöldségeket előkészítjük: a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret félkarikákra vágjuk, a petrezselyemzöldet felaprítjuk.
A hagymát a margarinon aranybarnára pirítjuk.
Hozzáadjuk a sárgarépát, és a petrezselymet, kevés vízzel puhára pároljuk.
Míg a zöldség puhul, a tésztát sós vízben kifőzzük.
Ha a zöldség megpuhult, hozzáadjuk a leöblített vörösbab konzervet, passzírozott paradicsomot a szárított fűszereket, és a petrezselyemzöldet.
Összeforraljuk, és fél deci vízzel, és a keményítővel kissé besűrítjük a ragut, majd a tésztára szedve tálaljuk.
Tipp: Saját készítésű tésztát is használhatunk.
Tipp: A ragut ízlés szerint "megbolondíthatjuk" egy kávéskanál vörösborecettel.
Louvana - ciprusi rizsleves
Ez egy mindennapi, egyszerű téli ciprusi leves. Nagyon sokszor megfőztem már, általában hétfőn vagy pénteken, mikor a család "átmegy" vegába. Mivel jó sűrű, olívaolajos-oregánós pirított kenyérrel és olívabogyóval szoktuk enni, jó laktató, nem kíván második fogást.
hozzávalók / 6 adag
500 g felesborsó
250 g rizs
2 l zöldség alaplé (vagy víz és leveskocka)
1 nagy fej vöröshagyma (apróra vágott)
4 ek olívaolaj
só ízlés szerint
bors ízlés szerint
10 db fekete olajbogyó (a tálaláshoz)
elkészítés
A sárgaborsót jól leöblítjük, hideg vízben feltesszük főni, hozzátesszük az ételízesítőt, amikor már félig puha, hozzáadjuk az átmosott rizst.
Puhára főzzük, sűríteni nem kell semmivel, a sárgaborsó és a rizs ahogy fő, a keményítő tartalmuk miatt a leves magától sűrősödik be.
Egy kisebb serpenyőben az olívaolajon csipet sóval megkaramellizáljuk a hagymát, és a kész levesbe öntjük, összekeverjük, megkóstoljuk, ha kell, sózzuk, borsozzuk.
Pirított kenyérre locsolunk pár csepp olívaolajat, erre oregánót szórunk, ezzel és olajbogyóval, citrommal (aki akar facsarni a levesbe) kínáljuk.
Káposzta a la bolognese
hozzászólások (5)
story
Amikor nyakig vagyok valamiben, mint például most a nyárban, a bútorfestésben, konyha újjászületésben stb, előfordul, hogy kevesebb időt szentelek a tervezésnek. Így elmarad a menü gondos kimunkálása is, pedig annak is megvan az előnye....
story folytatása
hozzávalók / 6 adag
1 nagy fej káposzta
0.5 kg darált sertéshús
3 közepes db paradicsom (lédús)
1 nagy fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 levél bazsalikom (apróra vágva)
1 tk kakukkfű
2 ek erythritol
só ízlés szerint
bors ízlés szerint
3 ek kókuszolaj
elkészítés
Egy nagy lábasban vagy wokban 3 ek zsiradékon megpirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, hozzátesszük a darált húst, a zúzott fokhagymát, sózzuk és borsozzuk, és megszórjuk a kakukkfű egy részével.
Amíg pirul, felkockázzuk a paradicsomot, és a bazsalikom leveleit is apróra vágjuk.
Ha már barnás színt kapott, hozzáadjuk a paradicsomot, a bazsalikomot, a két evőkanál eritritet, majd felengedjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Felforraljuk, mérsékeljük alatta a lángot, és fedőt teszünk rá.
Amíg lassan fővöget, laskára vágjuk a káposztát, és már hozzá is tehetjük a raguhoz, fedő alatt pedig kb. 15 perc alatt készre főzzük.
Ha már puha a káposzta, kikapcsoljuk alatta a gázt, még kóstoljunk rajta egyet, és ha szükséges, sózzuk,borsozzuk, és szórjuk meg még egy kis kakukkfűvel!
Currys-zöldséges lencse
Hozzávalók 4 személyre:
200 g lencse
1 babérlevél
2-3 gerezd fokhagyma
1+1 közepes fej hagyma
400 g karfiol
400 g brokkoli
150 g sárgarépa
2 ek. olaj
2 kk. curry vagy kurkuma
1 kk. ételízesítő
2 dl tejföl
1 csapott ek. rizsliszt
só, bors
1 szelet piros húsú paprika
1 menta- vagy petrezselyembóbita
1. A lencsét átválogatjuk, leöblítjük, 1 órára beáztatjuk hideg vízbe, majd az áztatólében feltesszük főni. Hozzáadjuk a babérlevelet, a meghámozott fokhagymát és az egyik fej hagymát, só nélkül, félig lefedve puhára főzzük (35-40 perc).
2. Közben a karfiolt és a brokkolit kisebb rózsákra bontjuk, megmossuk, lecsepegtetjük. A sárgarépát meghámozzuk, felkarikázzuk. A maradék 1 fej hagymát finomra vágjuk, és üvegesre fonnyasztjuk az olajban. Megszórjuk a curryvel/kurkumával, hozzáadjuk a sárgarépát és az ételízesítőt, 2 percig pirítjuk. Aláöntünk 3 dl vizet, felforraljuk, aztán beletesszük a karfiolt és a brokkolit (ha mélyhűtött, fagyos állapotban), fedő alatt 12-15 percig főzzük.
3. A lencsét leszűrjük. Elkeverjük a tejfölben a rizslisztet, a zöldségekhez adjuk, 2-3 percig főzzük-sűrítjük. Beleforgatjuk a lencsét, utánasózzuk, frissen őrölt borssal illatosítjuk, és éppen csak átforrósítjuk. Nem túl mély tálba szedjük, tetejét néhány paprikacsíkkal és menta- vagy petrezselyembóbitával díszítjük. Köretként vagy hústalan egytálételként kínálhatjuk.
Tippek:
– Mivel a lencse főzőleve értékes ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz, érdemes megtartani (akár a mélyhűtőbe eltenni) és leves készítéséhez később felhasználni.
– Ha a lencsét előző este, illetve 8-12 órával a főzés előtt beáztatjuk hideg vízbe, mindössze 15-20 perc alatt megfő.
Coq au vin - Julianna
Az az igazság, hogy ahány régió, sőt, ahány ház, annyi recept létezik. Kiválasztottam egyet, amit még boldogult anyósomtól tanultam, remélem, jó lesz!
Hozzávalók:
Egy - kb. 2 kilós - kakas, ha nem kapsz ilyet, vágass egyet a hentessel kettőbe, hogy kijöjjön a 2 kiló. Ne próbáld magad "nyiszálni", hacsak nincsenek remek késeid!
(A másik feléből nagyon finom húslevest lehet csinálni!)
1,5 liter burgundi vörösbor
2 db. nagy sárgarépa karikákra vágva.
1,5-2 db. apróra vágott hagyma.
2 db. szekfűszeg
2-3 gerezd apróra vágott fokhagyma.
Bors.
1/2 pohár konyak vagy armagnac, de ez utóbbi nagyon drága.
1,5-2 evőkanál olaj (Ha lehet, oliva).
2-3 deka vaj.
40 dkg füstölt szalonna vagy császárhús (nyers).
30 dkg gomba.
4 dkg liszt.
Kakukkfű
Babérlevél
Petrezselyem (Ezt a hármat kötözd össze egy vékony madzaggal).
Só.
Elkészítés:
1. Egy nagy tálba készítsd elő a felvágott kakasdarabokat, a répát, a hagymát, a fokhagymát, a szekfűszeget, a borsot és a három összekötözött füvet. (NE sózd meg!)
2. Öntsd rá a bort és a konyakot.
3. Hagyd állni kb. 6 órán át, könyharuhával vagy fedővel letakarva, de semmiképpen nem a frigóban.
4. A 6 óra elteltével szedd ki és csöpögtasg le a húsdarabokat, szűrd le a páclét, utóbbi kettőt tedd félre, később szükségsd lesz rájuk.
5. Egy nagyobbfajta lábosban melegítsd meg az olívaolajat és a vajat.
6. Rakd bele a húsdarabokat, és forgasd őket, míg szép, aranyos színt nem kapnak. Akkor szedd ki, és tedd egy tányérra.
7. Ugyanebbe a lábosba tedd bele a felvágott szalonnát vagy füstölt császárhúst és a hagymát, kevergesd, amíg áttetszővé nem válnak.
8. Tedd hozzá a lisztet és a félretett páclét.
9. Lassan kevergesd, vigyázva, hogy ne legyenek benne csomók, és tedd a lábosba a húst és a répát.
10. Sózd meg, fedd le és hagyd kislángon főni kb. 2-2,5 órát, időnként megkeverve.
11. Kóstold meg, és ha kell, tegyél bele ízlásetek szerint még sót vagy borsot, ha nem elég az eddigi.
12. Tedd hozzá a felvágott, és előzőleg zsiradék nélkül kissé megfonnyasztott gombát, és hagyd még 30 percig kislángon főni.
13. Hagyd kihűlni, majd tedd a frizsiderbe másnapig. (Ha esetleg kis zsírréteg alakul rajta, azt hidegen szedd le.
14. Csak másnap egyétek, hogy a különböző anyagoknak legyen idejük összeérni.
Krumplipürével, angolosan főtt krumplival, esetleg pertrezselymes rizzsel tálalhatod.
Nem egy egyszerű recept, de azért kitartást és a végén jó étvágyat kívánok hozzá! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!