Miért nincsenek a japánoknál tejes dolgok/édességek?
Ismerősöm járt kint, és furcsállta, hogy irdatlan kevés az olyan édesség, vagy tejtermék ami rendes tejből van.
Vett "japán tejet", de azt mondta olyan borzalmasan savanyú volt, hogy képtelen volt meginni.
A japán rizslabda is tejberizsből van nem? Azért ilyen ragacsos?
Miért van ez így a japánoknál? A tej náluk nem elterjedt mint Európában, vagy hogy?
Mert Európában rengeteg tejes dolog van, itt hozzátartozik a mindennapokhoz.
10/10. Tévedsz, hogy a tejes dolgok nem egészségesek. Ha kihagyod az étkezésből, könnyen csontritkuláshoz vezetnek. Nem véletlen, hogy a gyerekeknek és időseknek kell fogyasztani tejet.
Ahogy az első leírta, Japánban sok a csontritkulásos, éppen a tejhiány miatt. Ettől még élhetnek sokáig, mert nem halálos betegség.
keleti népek kozött sok nem tudja megemészteni a tejet (fosnak)
Még akár ez is lehet az ok
"keleti népek kozött sok nem tudja megemészteni a tejet (fosnak)
Még akár ez is lehet az ok"
Ez azért van, mert tejet adó állat híján nem alakult ki évszázadok óta a tejivás hagyománya, így nincs meg a gyomrukban az az enzim, ami képes a tej összetevőinek lebontására - igen, ahogy mondod, fosnak :)
De ez csak egy okozata annak, hogy sosem ittak tejet, annál, aki japánként kisgyerekkora óta iszik, kialakul, idővel képes lesz megemészteni.
Nem igazán értem a kérdést, sem a válaszokat. Japánban van tej, vannak tejes dolgok, tejes édességek és még tejelő állatok is. o__O Igen, voltam Japánban, ha kérdezné valaki.
A "japán rizslabda" nem tejberizsből van. Attól olyan ragacsos, hogy rizsfőzőben, más arányokkal főzik a rizst, mint ahogy nálunk megszokott.
"Japánban van tej, vannak tejes dolgok, tejes édességek és még tejelő állatok is. o__O Igen, voltam Japánban, ha kérdezné valaki. "
Persze vannak, minimális mennyiségben. Ha voltál ott, tudhatnád (én éltem is ott). Japánban két nagy sík terület van, melyeknek gyakorlatilag a 80%-a beépített. Ezek lennének az egyetlen alkalmas területek a tehéntartásra...
Ami tej van, az többnyire import, és drága. A többi tejtermékkel is így van ez. De a marhahús is nagyon drága, ugyanezért.
Azt is hozzátenném, hogy a normál árban lévő tej általában szója/rizs/mandulatej vagy hasonló készítmény, de ezt egy átlag turista valószínűleg nem tudja, mivel el sem tudja olvasni miből áll.
Japánban mintegy 1.300.000 marha van összesen hivatalos nyilvántartások szerint, míg a hasonló népességű Mexikóban 6.600.000, Oroszországban 6.900.000, de pl. Törökországban is 3.600.000, holott a lakosság a japán lakosságénak csupán a FELE.
Remélem érted, mire akarok kilyukadni. "Van" japánban, csak olyan kevés, hogy szinte nincs...
Oké, én kicsit másként látom.
Japánban a legnépszerűbb (nem hagyományosan japán) édesség, ami folyton-folyvást szembejött velem, az a SAJTtorta. (kicsit furcsa lehet egy olyan országban, ahol nincs tej, meg sajt :P)
Reggeli italnak sikerült mindig valami tejes dolgot választanom, mert én ehhez vagyok szokva gyerekkorom óta. Sikerült innom kakaót, macchás tejet, sárgadinnyés tejet, banános tejet, meg hatszázmillió féle tejet. (ez is fura egy olyan országban, ahol köztudottan nincs tej)
A Starbucks-ban is sikerült maccha lattét, meg normál tejeskávét innom (ez persze szintén lehetetlen, ha egyszer nincs tej).
A bio almaecetet tudjátok mivel kínálták kint az utcai árusok? Nem akarom azt mondani, hogy tejjel, mert az ugye náluk nem lehet, de... a fene vigye el, persze, hogy tej volt.
Nem akarom sorolni, de azt hiszem a lényeg érthető. Én nem érzékeltem tejhiányt, sem marhahúshiányt (nem tudom mond-e valakinek valamit a wagyu, meg a kobe marha, de ennyit arról, hogy nincs japánban szarvasmarha...). Persze lehet, hogy hozzánk képest elenyésző a tejtermékek száma, de mi meg nem vagyunk tele tengeri herkentyűkkel, meg egyéb Japánban megszokott dologgal.
Mit nem lehet megérteni azon, hogy van, csak kevés??? Örülök, hogy ki tudtad nézni a wagyu és a kobe szavakat a wikipédiáról, de látom addig nem sikerült elolvasni a dolgokat, hogy egyik sem őshonos, hanem ázsiából került japánba telepítéssel. Ettől függetlenül a számuk továbbra is alacsony.
Egyébként nem tudom, hányszor kell még leírnom, hogy van tejtermék, van sajt, de nem olcsó és ami japán gyártású, az nem is igazán jó. Bár a krémsajtot elég nehéz elszúrni. Pl. egy kis 100 grammos cheddar sajt lazán belekerül 700 yenbe is, az meg ugye 1400-2100 ft között mozog, árfolyamfüggő. Túró jellegű dolgok, mint pl. ricotta 900 yen körül vannak...a philadelphia krémsajt konkrétan 4-500 yen között mozog, azaz majd' 1000-1500 ft.
U.i.: ennél olcsóbban japán gyártmányú "sajtokat" lehet kapni, de azok európai standard szerint nem is minősülnek sajtnak a készítés módja miatt. Meg amúgy ehetetlenek is...
Szeretnél még vitatkozni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!