Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Csemegeszőlőből lehet bort...

Csemegeszőlőből lehet bort készíteni?

Figyelt kérdés

Telkünkön van néhány szőlőtőke, ennek egy része nagyon

finom, a másik része vastaghéjú, ez valószínűleg borszőlő.


Van hely a kertben, hogy néhány szőlőtőkét telepítsek, de nem tudom, hogy milyen fajtát válasszak. Lenne kedvem bort készíteni saját célra, de egy részét jó lenne megenni.


Szóval olyan szőlőt keresek, ami enni is jó, de bort is lehet belőle készíteni.


Mellesleg érdekelne, hogy a kimondottan csemegeszőlő fajtákból lehet-e bort készíteni, és miben különböznek a borszőlő fajtáktól?



2013. ápr. 5. 18:29
 1/6 anonim ***** válasza:
Nagyon gyenge bor lesz belőle!A szőlő savassága cukorfoka is gyenge ezért nem is nagyon erjed meg, nem véletlen csemegeszőlő hisz a legtöbb jó borszőlő enni nem jó, lásd szürkebarát. A kecskecsücsű szőlőt meg zabálni lehet de bornak gyenge lesz!
2013. ápr. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez elég egyértelmű válasz volt :). Akkor valószínűleg valamilyen fehér borszőlő fajtát ültetek, mert evésre terem elég a régi tőkéken is.


Fehér borszőlő fajtából melyiket ajánlanád? Ami fontos lenne, hogy ne legyen túl érzékeny, esetleg rezisztens fajta legyen.

2013. ápr. 5. 19:15
 3/6 doboszoli ***** válasza:

Minden szőlő alkalmas bornak, de nem mind alkalmas csemegének.

A cukorfok néhány kivételtől eltekintve,(mint pl. a régi Szlankamenka, ami a legjobb évben sem ment 15 fok fölé) időjárás, tőketerheltség, és csak nagyon kis részben a fajta függvénye. A savasságot (sav-cukor arányt) is döntően ezek határozzák meg, de ez csersavval könnyen korrigálható.

"Vegyes hasznosításra" ajánlom a klasszikus saszlát,(Chassleas), Irsai Olivért, Hamburgi muskotályt, Kozma Pálné muskotályt, a nagyon korai Csabagyöngyét, ami meglepően jó, és erős bort ad, valamint rá tudsz keresni, vagy 40 féle új fajtára.

2013. ápr. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, valóban vegyes felhasználásra keresek szőlőt, az Irsai Olivérről már olvastam, a többinek utánajárok.


Igazából a leírások nem nagyon terjednek ki arra, hogy melyik az a borszőlő, ami magában ehetetlen, és melyik az, ami evésre is alkalmas. A telkünkön nem tudom, milyen fajta van, de valószínűleg mindkettő borszőlő, ennek ellenére az egyik fajta élvezhető, a másiknak viszont olyan vastag a héja, hogy köpködni kell a héját. A puhább héjú viszont rendszerint sokkal édesebb, tehát szerintem bornak is finomabb lenne, de ehhez nem értek.

2013. ápr. 5. 20:33
 5/6 doboszoli ***** válasza:

A cukortartalom érzékszervi megítélése,(kvázi becsülése) nagy gyakorlatot kíván, még ekkor is nagyot lehet tévedni.

Minden esetben használj mustfokolót.

2013. ápr. 6. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Közben olvastam én is, hogy a csemegeszőlőknek általában kisebb a savtartalma, ezért tűnik édesebbnek a borszőlőknél, és kevesebb lé nyerhető ki belőlük.
2013. ápr. 6. 20:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!