Szerintetek kiejtés szerint pizza, vagy pidza?
Mindkettő jó. Én egy-két évvel ezelőttig piddzának ejtettem, azóta igyekszem a pizza kiejtést használni. Vannak tudálékosok, akik szerint ez „bunkó”, „parasztos” forma, nekik mindig elmagyarázom, hogy a linzert sem lincernek, a teát sem tínek ejtjük, pedig ezek is átvett étel-, illetve italnevek.
(Ugyanez a helyzet a tortijja kontra tortilla kiejtéssel.)
Még egy dolog: a 7-es és 8-as válaszoló sprite-os hasonlata abszolút helytelen, ugyanis a tulajdonnevek írásmódját nem változtatjuk meg a kiejtés alapján.
Üdv:
a Korr-Rektor
"nekik mindig elmagyarázom, hogy a linzert sem lincernek, a teát sem tínek ejtjük, pedig ezek is átvett étel-, illetve italnevek. "
Viszont amikor bekerültek a nyelvünkbe, így ejtettük őket. A pizzát a mai napig dz-vel ejti a nagytöbbség, még nem igazán elterjedt a z-s verzió (én pl. eddig még életemben nem hallottam).
A tortilla meg világ életében tortijja volt és az is marad, lévén hogy a ll a spanyol nyelvben dupla j-t jelöl.
Kedves 12-es, én vagyok a "Sprite"-os válaszoló.
Azt tudod, hogy egyébként a pizza elnevezést az olaszok levédették, ergo ha nem is lett "márkanév", valami nagyon hasonló dologgá vált?
De rendben, akkor felejtsd el a sszprájtot, és gondolj a tonic-ra, ami nem márkanév. Nem beszélve pl. a külföldi ételekről, mint creme brüllé (ez nem márkanév, de mégis krém brüllé-nek ejtjük), minestrone (ezt ugye minesztrone-ként emlegetjük), mascarpone (ez is maszkarpóne és nem mascarpone), panchetta (pancsetta), de hogy ne menjünk el az egészen újonnan behozott dolgokig: a beiglit is bejglinek ejtjük, és nem B-E-I-G-L-I-nek.
A teát kb. minden európai állam átvette, és mind máshogy is ejtik. Tee, Tea stb. mi pl. teának.
A linzer nagyjából az egyetlen kivétel.
13-asnak:
A tortillát nagyon sokan tortillának, és nem tortíjjának ejtik, sőt a tiramisut is s-sel mondja a többség, nem sz-szel.
14-esnek:
A crème brûlée (helyes írásmódja ez, esetleg creme brulée, ha a mellékjeleket nem tudjuk kitenni), a minestrone, a mascarpone, a pancetta (helyes írásmód így, nem ch-val) kifejezéseket valóban eredeti formájában írjuk és ejtjük. Ezek nem régóta vannak jelen a magyar nyelvben. Nem kizárt, hogy vagy a kiejtés, vagy az írásmód előbb-utóbb megváltozik.
Az általad említett tonik nem jó példa, hiszen k-val írandó (c-vel csak a márkanevekben szerepel, pl. Kinley Tonic), itt az írásmódot igazítottuk a kiejtéshez.
A bejgli sem jó példa, hiszen a beigli írásmód helytelen. A kifejezés a német beugen (hajlítani) szóból ered. Az ei-s változat a magyar helyett egy nem létező fonetikát követ.
Azt az állításomat nem cáfoltad, hogy az angol tea szónak az írásmódját meghagytuk, és a kiejtését igazítottuk hozzá, tehát ugyanabba a sorba illeszthető, mint a linzer vagy akár az előző hozzászólásomban említett tiramisu.
"A tortillát nagyon sokan tortillának, és nem tortíjjának ejtik, sőt a tiramisut is s-sel mondja a többség, nem sz-szel."
Tehetek én róla, hogy helytelenül ejtik?
Megint ott vagyunk, hogy a helyes ejtésmód a tortijja és a tiramiSZu, ha valaki nem tudja, nem az én bajom, ettől még így lenne helytálló.
A tonikos cáfolónak: a tonik is c-vel íródott egykoron, és akkor is k-val ejtettük, ahogy azt kell...
Már miért lenne helytelen a tortilla és a tiramisu kiejtés? Visszaérkeztünk az alapkérdésemhez: a linzert lincernek, a teát tínek mondjuk? Vagy a hotdogot hátdágnak?
Mivel a magyar nyelv egyik jellegzetessége (és értéke), hogy úgy ejti ki a szavakat, ahogy le vannak írva (vagyis fordítva, hiszen előbb volt a beszéd, mint az írás), az idegen szavak írásmódját vagy kiejtését előbb-utóbb megváltoztatjuk. Vannak persze kivételek, de azért ez a jellemző.
Azért, mert ma még nem ez az elterjedt!
Lehet, hogy 10 év múlva majd a tortiJJára néznek furcsán, de ma még így helyes. Majd fokozatosan átalakul, de az is lehet, hogy nem. Én gyakorlatilag még életemben nem hallottam LL-el kiejtve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!