Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » A tojás nem tejtermék szerinte...

MCsperX kérdése:

A tojás nem tejtermék szerintem. Akkor miért mondta ma a másodikos gyerekem tanítója, hogy a tojás tejtermék?

Figyelt kérdés

Állítólag van egy olyan nyelvtani szabály, hogy minden tejtermék j-vel írandó. Tej, joghurt, sajt, stb. és ebbe sorolta be a tojást. Én már magától a szabálytól is a falra mászom, annyira erőltetett, de ez a tojásos dolog betett. Egyébként is mi van a lyukas sajttal?? ;-)

Egy nyolcévesnek a tanító néni az Isten, akinek a szava Szent és Sérthetetlen, ezért a lányom komolyan megsértődött, hogy tíz percig röhögtem, és szerinte én tudok mindent rosszul. Példálózhattam akármivel, hogy akkor a kaki is tejtermék, vagy hogy a lócitrom se gyümölcs, de semmi haszna....


2013. jan. 4. 21:45
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
60%
Ezt a tejes dolgot én még nem hallottam. Mankóként viszont emlegetni szokták azt a módszert, hogy próbáljuk kimondani a szót ellel. Ha úgy is van értelme, akkor biztosan pontos jé. Pl. Hogyan írjuk a tojást? Próba: tolás. Értelmes szó. Tehát pontos jé. Hogyan írjuk a fojosót (sic!). Mondjuk ki el hanggal: folosó. Ilyen szó nincs, tehát valószínűleg el-ipszilon.
2013. jan. 4. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
71%

Lehet, hogy a tanerő sem figyelt órán, s a te(j)atojást félrehallotta.


Egyébként nem szerepel sem az említett tejtermékes szabály, sem az előbbi módszer az MTA kézikönyvében. Ezek csak olyan kis segítségek, ha kétségei vannak az embernek írás közben. Számonkérni sem lehet.


A magyar helyesírás szabályai 89. pontja foglalkozik vele.


89. Köznyelvünk hangrendszerében már nincs meg a régi ly hang, írásunk azonban megtartotta az ly [e.: ellipszilon] betűt, ezért számos szóban hagyományosan ly a j hang jele.

Az ly írására pontos szabályaink nincsenek, mert azok a szavak, amelyek ly-nal írandók, nagyon sokféle eredetűek, különböző jellegűek. Kétség esetén szótárban kell megnézni, mely szavakban írunk ly-t, melyekben j-t. Bizonyos fogódzóink mégis vannak; ezeket tartalmazzák a következő alpontok.

a) Szó kezdetén csak a lyuk szóban és toldalékos alakjaiban írunk ly-t: lyuk, lyukban, lyukból, lyukak, lyuggat, lyukad, lyukaszt, lyukas stb.

b) Ha a j hang a szó végén fordul elő, a jelölésmód tekintetében különbség mutatkozik az egy szótagú és a több szótagú szavak között.

Az egy szótagú szavak közül a következők írandók ly-nal: boly, foly(ik), hely (főnév), mély, moly, súly, süly; gally.

A névmásokban ly-nal jelöljük a j hangot: ily, ilyen, mely, amely, mily, milyen, oly, olyan, amelyik stb.

A két (vagy ennél több) szótagú szavak legnagyobb részében ly-nal jelöljük a szó végén ejtett j-t: bagoly, csekély, fogoly, harkály, kevély, kristály, mosoly, pehely, tavaly, zsindely; akadály, osztály, ragály, tartály; Gergely, Mihály, Ipoly; stb. De: lakáj, papagáj stb. – A szó végén j-vel írandó szavak között többségben vannak az aj, ej végűek: duhaj, karaj (és karéj), óhaj, olaj, robaj, sóhaj, talaj, tolvaj, zsivaj, dörej, zörej stb. De: karvaly, tavaly stb.

c) Jellegzetes szócsoportot alkotnak a lya, lye végződésű szavak: boglya, csigolya, gereblye, hülye, ibolya, korcsolya, nyavalya, pocsolya, pólya, skatulya, zsöllye stb. De: bója (vízi jelzőeszköz), cserje, héja (madár), perje (fű) stb.

2013. jan. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

De ezek nem értelmes szavak:

loghurt, lajt, luhász, haló, legy, lómódú, lámbor, reltély, muszál, Ludit, telföl,. Csak úgy példaképp.

2013. jan. 4. 22:41
 14/21 anonim ***** válasza:
0%

Hol van a "TÚRÓ" szóban pontos "J"?

A tanítónéni bekaphatja:)

2013. jan. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
72%

Azért írtam az egyikre, hogy biztos, a másikra, azt hogy lehet, s az egészre, hogy mankó végszükségre.


Ha el hanggal is értelmes, akkor biztosan pontos jé.

Ha nem értelmes, akkor, lehet, hogy ly. Nem biztos, lehet.

Egyik sem szabály. Szabály az a szövegtenger, amit ide bemásoltak, de azt egy kis lurkó torkán nem lehet lenyomni.


De nem is ezt kérdezed, hanem hogy miért mond hülyeséget a tanító. Az a bibi ezzel a helyzettel, hogy azt el tudod neki magyarázni, hogy nem őt nevetted ki, hanem a tanítóját, de akkor meg neki lesz oda a renoméja.

2013. jan. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
31%

Én meg ettől a "ha ellel értelmes, akkor j"-től másztam mindig is a falnak. Egy: szerintem alig van ami így értelmes, egy csomóra csak ráfogják. A másik meg az, hogy a Luk spec. kivételesen értelmes, mégis ly. Nálam ez nem hogy fogódzó volt, de még jobban bekavart, azok az ismerőseim pedig akik ezt a szabályt alkalmazták, rendre rosszul használták a j-t, mert mindenre ráfogták, hogy szerintük úgy is értelmes. Persze biztos van, akinek segít, de szerintem a többséget inkább bezavarja. Amúgy a mankók általában tényleg jó dolgok, de meg kéne tanítani a kivételeket is. Ha ezt nem teszi, akkor inkább maradjon csendben.

Hogy a kérdésre is válaszoljak: a tojás valóban nem tejtermék. Az, hogy a lányod most mit hisz, tényleg nem lenne nagy gond, mert hamar rájön, hogy a tanítónéni téved, itt a gond az, hogy az ember hogy bízza egy olyan, értelmiséginek kikiáltott személyre a gyereke nevelésének egy részét, aki még azt sem tudja, hogy a tojás nem tejtermék? Ha ezt nem tudja, amihez csak józan paraszti ész kell, akkor mi jöhet még? Szerintem elkeserítő... Szerintem jogos elvárás, hogy ne marhaságokat tanuljon a gyerek az iskolában

2013. jan. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
53%
Nem arról volt szó, minden J betűs szó tejtermék...
2013. jan. 5. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
24%

Majd.. meg kell tanulnia, hogy honnan jön a tojás.

Ahogyan célszerű lesz megtanulnia azt is, hogy a tojás ehető, a tejtermékek csak betegségeket okoznak.


Idősebb korában befogadóbb lesz, amikor már nem a tanító néni lesz az "Isten" :)

2013. jan. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! Végül beszéltem a tanító nénivel, hogy tisztázzák ezt a tojásos dolgot. Elnézést kért, és mondta, hogy valóban ő tévedett, mert a j-betűs szavakra koncentrált tanítás közben, és ezért a tojás "becsúszott". Úgyhogy megoldódott a dolog, és másnap megbeszélte az osztállyal, hogy a tojás nem tejtermék.
2013. jan. 13. 20:12
 20/21 anonim ***** válasza:
45%
Pedig tej a tojás! :-D
2013. jan. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!