Alkoholos italokat, hogy illik felszolgálni?
NEm kell megsértődni kérdező, mert igazuk van. Több száz ital van, nem tudhatjuk melyikre vagy kíváncsi.
Ha azt írom hogy a vörösbort vörösboros pohárba adjuk, akkor előrébb vagy? A fehérbor fehérborosba, a rozét pedig rozéborosba. A vörösbort szobahőmérsékleten, a fehérbort és rozét 8-10 fokon (a Tokaji különlegességeket kicsit melegebben 10-14 fokon) szolgálunk fel.
Whiskyt old fashioned pohárba szokás kiadni, old fashioned poharat még használhatunk akkor is, ha valamilyen tömény italt kértek jéggel. Csak akkor adunk hozzá jeget, ha a vendég kér. (ezt persze megkérdezzük)
Pezsgőt kehelybe, vagy flőtébe szolgálunk fel. Eddig a flőte volt az elterjedt, most kezd a kehely divatba jönni.
Érdemes még krusztázást említeni. Például tequila silvernél krusztázzuk a poharat sóval és citromlével. (finoman benedvesíted a pohár száját citromlével, majd sóval beszórod, és így körbe rajta ragad a só a pohár száján: ezt a legegyszerűbb, ha fél centi citromlébe a pohár száját beleállítod, utána pedig sóba állítod, így lesz szép egyenletes a krusztázott pohár)
Borajánlást érdemes szintén elővenni, ami jóval összetettebb annál, amit most írni fogok, de alapoknak, nagy vonalakban tökéletes.
1. Ha több fogásos a menü, akkor aperitifet a menü teljes egészéhez ajánlunk (ami megfelel a karakternek), és egymás után ilyen sorrendben jöhetnek: fehér-rozé-vörösbor-pezsgő, de vissza fele nem lépünk az ízek miatt. Ha a főételhez vörösbor volt, akkor a desszerthez nem ajánlunk fehérbort, hanem inkább egy édes vöröset, esetleg pezsgőt, ha az illik hozzá.
2. A halhoz nem ajánlunk vörösbort, maximum valami alacsony tannintartalmút (Pinot Noir)
Marhahúshoz, vadhúshoz karakteres, testes vörösborokat illeszthetünk, nehéz tévedni ezen belül. Egy bikavér elég karakteres a marhahúshoz, viszont vigyázni kell, hogy ezután már nehéz lesz "jobb" bort ajánlani. (tehát nem érdemes előételhez, inkább a főételhez a bikavért) De szóba jöhet a Kékfrankos, ami passzol a paprikás ételekhez. Vagy egy Cabernet Sauvignon, esetleg Franc.
Bárány húshoz, nyúlhúshoz fehérbor, vagy rozébor dukál, száraz, vagy félszáraz.
Sajtokhoz - ez magyar vendéglátásban igen ritka - elég változó, füstölt sajtokhoz barriqou borok (pl Chardonnay), vagy Cabernet Sauvignon, brie sajthoz, camamberthez olaszrizling, márványsajthoz - kéksajt - kékfrankos.. tehát majdnem ahány féle sajt, annyi féle bor..
Amit érdemes megjegyezni, hogy kaviárhoz töményet is ajánlhatunk, például vodkát, vagy pálinkát. (étel jellegét tekintve inkább a vodka)
Desszerthez félédes, édes borokat, illetve pezsgőket ajánlhatunk.
Egy két kifejezés amivel jó tisztába lenni:
barriqou bor - a "barrikolt" bor frissen kiégetett tölgyfahordóban érlelik, így kap egy kis "füstös", "karcos" ízt
brut - legszárazabb pezsgő cukortartalom 5g/l alatt
sec - száraz pezsgő 5-15g/l közt
demi sec - félszáraz pezsgő 15-25g/l közt
demi doux ("dömi dú") - félédes pezsgő 25-45g/l közt
doux ("dú") - édes pezsgő 45g/l feletti cukortartalommal
De ez mind csak érintőleges adat/információ, a vendéglátás jóval összetettebb, ahány fogás, annyiféle bor ajánlás, ahányféle szőlő, százszor annyiféle bor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!