Szeretitek a házi szalámit?
Ne légy türelmetlen, jövök.
Azzal kezdem, hogy a szalámi készítés, a töltelékáru készítésének a magasiskolája. Nem az összetevők, hanem a technológia miatt. Egyetlen hiba, és dobhatod ki az egészet, ami az "erkölcsi" mellett komoly anyagi veszteség is.
Próbálok kitérni a csapdákra, amikbe én már beleestem.
Azzal kezdem, hogy a szalámi gyártást őszig felejtsd el.
Tél elején gyártsd, amikor hideg idő jön. Hallgass rám!
Kezdjük a fűszerezéssel:
10 kg húshoz:
-só 22 dkg
-paprika 26 dkg (csípősség egyéni ízlés)
-bors 2 dkg
-fokhagyma5 dkg
A húsmennyiséghez KIMÉRT fűszereket keverd össze, a fokhagyma kivételével. Ezt zúzd össze, önts rá 2-3 deci langyos vizet, és lezárva egy éjszakát áztasd, majd a levet leszűrve add a masszához.
A húsról.
Kerüld a multikban forgalmazott divatos "kolbászhúst", még ha mégoly csábító is az ára. Vegyél lapockát, (ha vastagabb a buksza, combot), és tokaszalonnát, mégpedig
7 a 3 arányban.(tokát lebőrözni)
A hosszúkásra darabolt húst rácson 6-8 órán át le kell szikkasztani, csorgatni. Ez fontos.
Ezután a kimért fűszerekkel elkeverve, 4-5 mm-es rostélyon ledarálni. Darálás után néhányszor lazán átforgatni, nem gyúrni, törni.6-8 órát pihentetni.
A töltés történhet 75mm-es műbélbe, vagy culáréba (sertés végbél, kapható készen)
A töltés fontos, hogy légmentesen történjen, ill. tűvel meg kell szurkálni a belet, hogy a levegő eltávozzon. kötés után a szálakat felakasztjuk, majd cukros-vizes kézzel egyenként átsimítjuk. (szép színt ad, ezenkívül eltömíti a szurkálás lyukait)
A füstölés.
Legjobb szakemberre bízni, kb. 100 forint kilónként a költség.
Ha ilyen nincs, akkor 20 °C alatti füstön, (tehát kizárólag külső tűztérből) addig kell tartani amíg az áru szép zsemleszínű lesz, és a FOGÁSA SZÁRAZ. Ez 3-5 nap alatt érhető el, a füst intenzitásától függően.
A füstölés végeztével szellős, hűvös, fagymentes helyre akasztjuk, gyakran ellenőrizzük a penészesedést.A hangsúly a szellősségen van, a helyiséget járja a levegő!!
Fogyasztását 2-3 hónap múlva kezdheted, de nyárig eláll megfelelő helyen.
Ha kérdésed van, segítek, ha tudok.
Csak megjegyzem, hogy télen elég sok "disznóságot" gyártok eladásra, de a szalámit macerásságánál fogva csak saját részre, ill. repire az azt megillető embereknek.
Kedves utolsó hozzászóló! Nagyon szépen köszönöm a kimerítő leírást. Megfogadom a tanácsod, és késő őszig várok a szalámi készítéssel. Minden teljes mértékben érthető, amit leírtál. Jártas vagyok a konyhában, nagyon sok disznóvágáson voltam már, hurkát, kolbászt már töltöttem, de szalámit még nem készítettem. Valahogy mindig macerásnak tűnt, és a családom is úgy volt vele, hogy hagyjuk a fenébe, vegyük meg a boltban. Bevallom őszintén, igazán jó házi szalámit még nem ettem, pedig néhány ismerősöm által készített szalámiszerűséget már kóstoltam, de valahogy egyik sem volt az igazi. Túlságosan puha volt, nem pedig az a jó száraz szalámi. Vagy a házi nem is lesz olyan száraz? Na meg a fűszerezés is olyan semmilyen volt.
De a lényeg, hogy az éven mindenképpen megpróbálkozok vele, hátha sikerem lesz. Még egyszer nagyon szépen köszönöm a válaszodat, kedves vagy, hogy időt szakítottál rá, hogy mindezt leírd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!