Tényleg csak parasztok csinálnak ilyet?
Az a kérdés zagyvaság, amire a válaszolók is rámutattak, de nem volt kedvem végig olvasni az összes választ.
Ez a kérdés se lett jobban fogalmazva, feltételezem a paraszt pozitív értelemen értendő, mezőgazdasági munkás.
A felsorolt tevékenységek között vannak olyanok, amelyek mindig is "úri mulatságok" voltak, pl a vadászat.
A disznó vágás pedig igényelt egy speciális tudást, amit néhányan megtanultak, és igen, 18 éves kor alatt kezdték tanulni.
Ma már vidéken is kevés állatot tartanak, kevesen tanulják meg azok feldolgozását, nincs hozzá alany.
A vadászat költséges hobbi, azt a minimálbér közeli bérekből élők nem engedhetik meg maguknak, de a vadászathoz meg kell tanulni a vad kizsigerelését is.
A horgászat is agyon van már szabályozva, és többen járnak már "műanyag" tavakra, mint természetes vizekre... aki enni is szereti a halat, nyilván megtanulja meg is pucolni, de elég furcsa irányban tart a horgászat.
Kés használat... persze, azt valamilyen szinten megtanulja a gyerek, de nem úgy, ahogy azt szerintem te gondolod. Zsebkés, bicska már régen nem általános használati eszköz, a drága kések, tőrök "gyűjtése" meg szintén inkább a tehetősebbek hobbija lett.
Vissza kanyarodva a kérdés elejére, a különböző tevékenységeket akkor tanulja meg az ember, ha arra szüksége van, annak hasznát veszi.
Néhány évtizeddel ezelőtt még a városokban élők is tudtak baromfit kopasztani, pedig lehet egyetlen csirkét sem tartottak.
Csak akkoriban nem a 6 hét alatt felpumpált, nagyüzemi tápos csirke volt a menő, hanem a piacon vásárolt "tanyasi", amit élve adtak-vettek.
Igaz, hogy azok 3-4 hónaposan érték el a rántani való méretet, ami a mai világban már sok szempontból nem éri meg, nincs is már régen baromfipiac.
Sőt, mivel vidéken is kevés helyen tartanak háziállatot, ott is egyre kevesében tudnak tyúkot, kacsát libát megpucolni, nem volt mivel megtanulni... már elmúlt 30 éves is az a korosztály, aki közül vidéken, kertes házakban élve sem tanulták meg, mert nem tartanak állatokat.
1-es vagyok, 4-es tök jókat írt. Anyu vidéki lány, még kisiskolás koromban is kaptunk néha egész tyúkot az otthon maradt tesóitól (egyszer egy élőt, na azt még kopasztani is kellett) vagy egész tyúkot vett a piacon, otthon dolgozta fel, halat karácsonyra a piacról élőt vettünk, otthon ölte meg és dolgozta fel. Keresztanyuék Bp egyik kertesházas külső kerületében laktak, még kistini koromban is voltak tyúkjai. Náluk és vidéki rokonoknál is láttam többször hogy lesz a szaladgáló tyúkból ebéd, mondjuk azért nekünk már a nyakelvágást nem akarták feltétlenül megtanítani. :D
De a tyúk és a hal kibelezésére, feldolgozására, szétbontására engem is megtanított anyu, elméletileg még megy, gyakorlatilag ma már valószínűleg nem menne, mert akkor, kb. 35 éve 1x-2x csináltam a felügyelete mellett/néztem/segítettem neki. Azért egy konyhakész (kibelezett) csirkét vagy tyúkot szét tudok még darabolni vagy a csontos csirkemellet kicsontozni, szétszedni, ennyi maradt, de ezt is egyre ritkábban, kényelmesebb megvenni a piacon külön a combot, mellet stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!