A méz növényi vagy állati származású ételnek minősül?
A definíciók tényleg sokat számítanak, csak kérdés, hogy adott definíció mennyire pontos, vagy helyes. De ez más definíciókra is igaz, most inkább hagyjuk.
Kérdező a wiki idézetre újra felhívnám a figyelmedet. Láthatóan nagyon átfutósan olvastad.
"mézharmatból gyűjtik a méz alapanyagát az előgyomrukba. Ott a garatmirigy váladékával különböző enzimekkel keveredve vegyileg alakítják át."
Ebből is kiemelném: "vegyileg alakítják át". Tehát mint szó volt róla, a méhek nem mézet esznek! Mást esznek! A mézet a méhek készítik!
Kis szövegértésre had hívjam fel a figyelmedet, mert már világosan ott van, csak rendesen el is kell azért olvasni. Tényleg fontos odafigyelni.
Az hogy növényi alapanyag meg be (a méhekbe ugye), az nem jelenti azt, hogy ugyanaz jön ki. Vegyileg is átalakítják >>> tehát a méhek készítik a mézet.
Megint talán szájbarágósan :) (nem sértésnek)
A méhek NEM mézet esznek >>> a mézet a méhek készítik VEGYILEG. Ezért állati eredetű.
A köpködős kenyér - én is láttam egy filmben - pont egy vegyes eset, egy átfedés >>> ezért nem jó példa. Van benne ugye növényi alapanyag és a nyáluk ami emberi eredetű. A kivételek nem alkalmasak a többségi tények tisztázására. A hasonlat és példa szokásos példákkal használható. Itt is a szövegértésre kicsit felhívnám a figyelmet, mert más a példa, más a hasonlat és más egy kivételes eset.
Ezt is kicsit akkor a kenyér esete miatt egy példával... Egy ország népességét le lehet írni az általános, többségi jelenségeikkel. De kivételekkel ugye nem! Mert pont nem fogja bemutatni az adott ország népességét a kivétel.
Másik példa: "Andi általában szombaton takarít, de most kivételesen vasárnap takarított." Ebben az esetben is Andi takarítási szokásait az általános szokása mutatja helyesen be, vagyis a szombati takarítása. A kivétel nem mutatja meg azt, hogy általában mikor takarít. Hiszen pont ebben más a kivétel, hogy kivételes, vagyis nem az általános.
Ugyanígy a köpködős kenyér is meglehetősen kivétel, és inkább egy külön kérdésként lenne célszerű.
Kérdező, az a köpködős balhé csak egy tucatnyi, párszáz fős indián törzsre volt jellemző, valahol az Amazonasi dzsungelben, és ők is csak a felnőtté avatás szertartásán fogyasztották, egy évben egyszer, sok esetben ekkor is csak a sámán meg a néhány felavatott. Igen, létezik ilyen is, de azért messze nem ez az általános.
Skatulyázni legfőképp az általános, mindennapi dolgokat skatulyázgatjuk, nem a perifériális eseteket.
#14: Tegyük fel, hogy nem kenyérről van szó, hanem erről az italról, amit készítenek úgy is, hogy megrágják az alapanyagot, majd kiköpik. A gombócokban a keményítőt a nyál bontja le maltózzá, majd a további feldolgozás során képződő alkohol fertőtlenítőszerként kiirtja a nyálból bejutott mikroorganizmusokat.
Lehet, hogy tévedek, de ez az állati vagy növényi eredetű étel besorolás főleg a vegán/vegetáriánus szokásokban vagy előírásokban jön elő. Ott pedig (ha jól tévedek) az állati eredet arra utal, hogy állatok részeiből készül, mint pl. a marhaszegy vagy csirkemell.
Úgyhogy szerintem a kérdés pl. a tej állati származásához hasonló, ami nem igényli az állat megölését, az állat csak előállítja azt, amit begyűjtünk. Sőt, ha nagyon megerőszakoljuk, minden növényevő állat húsa is lehet növényi eredetű. Persze tudom, nem az, csak a kérdést próbálom másik irányból közelíteni.
Köszönöm a további válaszokat is.
Ez a chicha lehetett amire gondoltam.
"Lehet, hogy tévedek, de ez az állati vagy növényi eredetű étel besorolás főleg a vegán/vegetáriánus szokásokban vagy előírásokban jön elő. ..."
Ez logikus.
"Sőt, ha nagyon megerőszakoljuk, minden növényevő állat húsa is lehet növényi eredetű."
Ez már túlzás. Viszont a húsevő növényeket ezek alapján simán lehet növényi származásúnak minősíteni.
"Ez már túlzás."
Persze hogy az, direkt írtam is.
"Ez logikus."
Ha valóban vega jellegű a kérdés, akkor szerintem kár ennyire tudományos irányba elmenni. Úgysincs egzakt tudományos válasz a kérdésre. Mindenkinek a saját meggyőződése szerint kell megválaszolnia.
A besorolásoknak vannak fajtái, és nem csak a vegán szempontjából létezik besorolás, mert hát nem csak vegánok vannak, akik ezzel valaha is foglalkoztak volna. Van biológiai, élelmiszeripari is.
Itt a kérdés szempontjából teljesen lényegtelen, hogy a vegán szempont szerint mi minek minősül - kivétel ha vegán maga a kérdés. Leginkább az élelmiszeripari besorolás jöhet szóba és a biológiai.
Ha vegán hátterű a kérdés, akkor sajna a méz kiesik, mert a méhek emésztése során keletkezik és kémiailag hozzátesznek és átalakítják, azt amit esznek mézzé. Vegánoknak lehet, hogy tilos, de a pontos vegán fokozattól is függ. Mert a vegánoknál is van több fokozat - most nem is tudom pontosan felsorolni - de van ahol tilos a tojás, van ahol nem. Van ahol tilos a tej, máshol megengedett. És van ahol csak az állat megölése a lényeges, hogy az ne legyen - ott a méz meg ugye szóba jöhet, mert a méhek nem pusztulnak bele a méz kivételébe. A kérdésből ez így pontosan nem derül ki, hogy vegános-e a kérdés és milyen jellegű vegán.
"Sőt, ha nagyon megerőszakoljuk, minden növényevő állat húsa is lehet növényi eredetű."
Nem is túlzásnak mondanám, hanem a táplálék összetévesztését azzal ami táplálkozik. Mert ugye nem azonos egy tehén a fűvel. Szóval nem túlzásnak mondanám, hanem badarságnak. (bocsi a kifejezésért)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!