Hogy lehet meg külömboztetni a fözöttpálinkát a pancsolt (tisztaszesz-visszahigitva, aroma) italtol?
Ha te nem ismered a különbséget, akkor nincsen biztos módszer.
A házi vagy bérfőzetett pálinkától aránylag egyszerű megkülönböztetni, mert ezek a pálinkák általában testes, harapós vagy legalább olajos érzetűek, „van bennük anyag” – attól függetlenül, hogy finomak-e vagy nem. Ezzel szemben a tisztaszesznek vékony, száraz, vodkás állaga van (bár csípős az is lehet), és az aroma csak az ízén változtat.
De pl. egy rommá deflegmált/finomított pálinka szintén lehet olyan vékony, mint a finomszesz. Ilyenkor bizonyos gyümölcsöknél még az íz természetességén se tudsz elmenni, mert pl. a körte vagy a málna mesterségesben is nagyon hasonló tud lenni az igazihoz.
Persze, amikor az ember tudja, hogy mit iszik, akkor baromi egyértelműnek tűnik, hogy melyik melyik, de ha csak úgy elédlöknek egy poharat, hogy na akkor ez most málnaaromás tisztaszesz vagy szétfinomított málnapálinka, akkor könnyű téveszteni.
Ennél is sokkal nehezebb, ha valódi pálinkát pancsolnak finomszesszel, illetve jobbfajta aromával javítják fel az ízetlenre sikerült pálinkát. Ezt lehet olyan okosan csinálni, hogy íz alapján senki a világon nem mondja meg (azon túl esetleg, hogy ez a pálinka nem a legjobb).
Ja, és nemcsak tisztaszesszel hanem más párlattal is lehet pálinkát pancsolni. Pl. ha valaki cukorcefrét főz és jól ízesíti, azt szintén nem ismeri fel akárki.
Persze ha ízlik, akkor igazából tök mindegy. Ha nem ízlik, akkor meg hiába igazi pálinka.
ma 06:54
Nem minden pálinkának van szaga szárazteszten, és ha van is, nem feltétlenül olyan, amilyet leírtál. (Persze, ha igazán jó pálinka, akkor így van.) De ha kellemes gyümölcsillat helyett valami büdöset érzel, általánosságban az is igazi pálinkát jelez, legfeljebb nem túl jót. De esetenként a kommersz illata is megmaradhat a bőrödön, csak jó esetben felismerhető a „rágóumis” műjellege.
Igen Phoney, ezért írtam, hogy "valószínűleg". 100%-ig biztos csak abban lehet az ember, amit maga készített. Egyszer ugyanabból az almából csináltunk egy adag cukor nélküli cefrét és egy adag 3% cukorral napfényesített cefrét. Minden más eljárás azonos volt. A végeredménynél, ezzel a teszttel, még a laikus barátaim is egybehangzóan illatosabbnak jelezték a cukor nélkül készült pálinkát, úgy, hogy nem tudták mikor melyiket szagolják.
Érdekességként még elmondom, hogy ízre viszont a 3% napfényt tartalmazó párlatot tartották jobbnak. Selymesebbnek, lágyabbnak érezték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!