A barna sör miért drágább mint a világos?
Ez így hülyeség, egy csomó világos színű sör van, ami drága, pl.: Duvel, Chimay Tripel, Westmalle Tripel... vagy mondjuk a Brewdog Hopfiction Pale Ale is idesorolható.
Helyesen a kérdés az lenne, miért drágább a barna lager mint a világos lager?
Megsúgom, alapvetően nem drágább, csak nálunk van így. A történet ott kezdődik, hogy a mainstream nagyüzemi világos lagereket olcsósítják(pótanyagok, mint például a kukorica, alacsony balling fok, erjedési eljárás gyorsítása... stb.) ahogy csak tudják, míg a nagyüzemi barna lagereknél ez kevésbé van meg. Ehhez még hozzájön az, hogy a magyar átlagfogyasztó kvázi prémiumnak minősít minden olyan sört, aminek barna a színe.
Nem is kell olyan messzire menni, és mindjárt normálisabb árak lesznek. Szlovákiában az árak leginkább balling fok alapján nőnek és csökkennek egy adott márkán belül, így simán előfordul, hogy egy márkának a barna lagerje ugyanannyiba kerül, mint a 12-es pilsnere, vagy egyes esetekben a 12-es pils drágább is, mint a barna lager, mert sok 11 balling fokos barna lager van(pl.: Urpiner Steiger). De, hogy az ugyanolyanra is mondjak példát: Budweiserből az Original és a Dark ugyanannyiba kerül, hisz mindkettő 12 balling fokos. Megjegyzem, ezeket a magyar piacon is egységesen árazzák.
Ezzel a frappáns átvezetővel térjünk vissza a magyar piacra és vizsgáljuk meg az árakat. Soproni 1895 és Démon ugyanannyiba kerül, mindkettő 200 forint. De oké, lehet mondani, hogy a Démon egy híg szar(és igaza is lenne, aki ezt mondja), ezért ez még nem boldogít minket. Ugyanakkor a Dreher Hidegkomlós és a Bak már kvázi egy árban vannak, azt nem tudom, ezek közül melyiket veszik szívesebben a fogyasztók, de ha ezek közül kéne választani, akkor a Bak-ot venném. Aztán Intersparban 250-ért ott van a Zahringer Schwarzbier, az Eichbaum Schwarzbier meg az Eichbaum Red, és ezek is egy árban vannak a Hidegkomlóssal, sőt szerintem sok prémiumnak kategorizált szar pale lagerrel(Heineken, Stella, Carlsberg... stb.) Szintén Intersparnál maradva a DAB-ból a Dark ugyanannyi mint a hellesük. Ja és majd elfelejtettem, a Straro Granat is 200 forint szokott lenni, hadd ne soroljam fel, hány mainstream világos lagerrel van ez egy árban.
Hogy miért viszik a szemetet? Mert idehaza a sört általában alacsonyabb rangú italnak kategorizálják, ezért az ár az egyetlen szempont. Jó, nem azért vannak magukat igényesnek gondoló fogyasztók, akik vagy a "4% alá nem megyek, mert az nem sör" vagy "én minőségi sört veszek csak, Heineken-t meg Stellát" csoportba tartoznak. De az íz nem igazán szempont, úgyis mindenki stockholm szindrómához hasonlatosan hozzászokott a vizes, mellékízekkel teli világos lagerekhez, aki meg nem, az megveszi a Heineken-t, mert annak nincs rossz íze... naná, mert semmilyen nincs neki. Ilyen fogyasztói körben a barna lager valamiféle misztikus kuriózummá vált, felborult az az egyensúly, ami a szlovák és cseh piacon megvan. És akkor aki már komolyabb búzasöröket, belga és angol ale-eket, na adj isten kraft söröket fogyaszt, az egy sznob fa*z.
"de már van minőségi termék, ami szépen lassan eléri a megfelelő státuszát."
Valóban, az kimaradt, hogy azért szépen lassan kapaszkodik a minőségi sör felfelé a rögös úton. Épp a minap városunk(vidék, de megyeszékhely) főterén jártam a karácsonyi vásárban, és nagy meglepetésemre felfedeztem egy magyar kraft söröket és karácsonyi belga ale-eket árusító bódét! (Vettem is négy Delirium Noel-t kehellyel díszdobozban. :)) Ilyen tavaly nem volt(meg nyilván azelőtt se), eddig a különböző pincészetek és pálinkafőzdék standjai uralkodtak italtéren, most viszont bővült a kínálat. :)
3-as voltam... ja és kösz, hogy hasznosnak találtad a válaszom. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!