Milyen bort ajánlanátok ajándékba 3000 forint alatt?
Egy listával még tartozom, azon termelőkről, akik, úgy gondolom, hogy izgalmas, egyedi, klassz tételeket raknak le a polcra évről évre, és akik kiemelten viszik előre a magyar bort.
Előljáróban leszögezem, hogy a lista egészen biztosan nem lesz teljes, és erősen szubjektív is, szóval így fogadd :)
Kiemelten pár név:
Bott/Bodó házaspár és Karner Gábor. Az ő boraikat bármelyik évben bátran leveszem a polcról, méghozzá bármelyik tételt, és biztos vagyok benne, hogy nemzetközi színvonalú ital lesz a palackban.
A magyar bor, akármennyire is "világhírű" Magyarországon belül, nemzetközi kontextusba helyezve sok gyengeséggel küszködik - minőségstabilitás, stílusirányzatok, technológiai tisztaság és hasonlók terén. Ezekbe részleteiben most nem mennék bele - kivéve, ha kifejezett igény van rá -, de fontosnak látom kiemelni, hogy a nemzetközi színvonal, mint jelző, igencsak kiemelkedőt jelent, és valamerre erre kéne elmozdulnunk.
Akiket mindenképpen megemlítenék, borvidékekre osztva (egyszer már csináltam egy ilyen összefoglalót, de most nem találom):
- Egri borvidék: Havas & Tímár, Orsolya pince, Kohári pince, Nyolcas pince, Bukolyi Marcell.
- Mátrai borvidék: A tőkések kiemelten: Losonci Bálint, Szecskő Tamás, Karner Gábor. Aztán Centurio borbirtok (Ludányi Balázs), Benedek pince, N.A.G. pince (Németh Attila Gábor)
- Soproni borvidék: Luka Enikő
- Somlói borvidék: Somlói Apátság Pince, Kolonics pince, Györgykovács Imre
- Hajós-bajai borvidék: Sziegl pince
- Szekszárdi borvidék: Dániel pince, Bősz Adrián
- Villányi borvidék: Wassmann pince, Ruppert Ákos, Iványi Zsófi, Rácz Miklós Tamás
- Soproni borvidék: Luka Enikő
- Badacsonyi borvidék: Bakó Ambrus, Villa Tolnay, 2HA
- Balatonfüred-Csopaki borvidék: Szent Donát birtok, Homola pincészet (neki is a forgalomban nehezen fellelhető, magasabb kategóriájú tételei)
- Balatonboglári borvidék: Légli Géza
- Zalai borvidék: Bussay pince
- Tokaj-hegyaljai borvidék: Bott pince, Homonna Attila, Tokaj Nobilis, Gizella Pince
Így tényleg rendkívül elnagyoltan. És akkor olyanokat nem raktam ide, mint Nyári Ödön, mint Kiss Tomi, vagy mint Gál Tibi, vagy épp Csutorás Feri, nem kerültek ide olyan ifjú tehetségek, mint Homoky Dorka stb stb. De mindegyiküket odaképzelheted. És még sok mindenki másnak is helye lenne. Szóval ismétlem: nem a teljesség igényével.
Szubjektív „nem szimpatikus” okok miatt is maradtak le nagy nevek, hogy mást ne mondjak Szepsy (jöhet a rothadt paradicsom és záptojászápor a kihagyása miatt), vagy épp Ráspi. Szóval nagyon leveskocka-kivonatolva csak ízelítő jelleggel vedd a fentieket.
Én kóstoltam a Frittmann genarosát, de nem igazán értettem, hogy mire gondolt vele a költő. Se nem harsány, élénk, se nem elegáns, egyensúlyos, se nem vastag, rusztikus, se semmi. Egy vékonyka bor, ami az égvilágon semmivel nem ragadja meg az ember figyelmét. Hozzáteszem, a 2014-es verziót kóstoltam, lehet ez súlyosbította a helyzetet.
A cserszegije amúgy korrekt a Frittmannak, legalábbis a most futó 2015-ös rendben van. A Juhász pince szokott klassz, üdítő nyári cserszegit csinálni, Gyöngybor néven - ez, ahogy a neve is mutatja, egy gyöngyözőbor.
Aztán a Benedek pince (lsd: fent) csinál a megszokottnál némileg vastagabb, őszintébb (értsd: nem használ aromásító fajélesztőt) cserszegit, nekem tetszett, érdemes kirpóbálni.
Az átlag cserszegikkel (értsd: kb mindegyikkel, ami 1500 alatt van, sőt, úgy egyáltalán a cserszegik 99,9%ával) az a gond, hogy vékony, ámde lendületes, üdítő bornak szánják őket. Hasonlóan (sőt, gyakorta hajszálpontosan tökugyanúgy) vannak elkészítve, mint az irsaik. Csak az irsaival szemben a cserszeginek igencsak komoly savai vannak - ami egyáltalán nem baj, sőt. Csak éppen azt a savmennyiséget (és összetételt) egy vékonyka test nem nagyon szokta elbírni, ezért, aki érzékenyebb erre, az a cserszegit túl savasnak fogja érezni, míg egy irsai, ami jóval haloványabb savak terén, pont tetszeni fog neki. A cserszegire viszont lehetne jóval-jóval nagyobb kabátot is szabni, mint szokás. Meggyőződésem szerint gyönyörűen tudna muzsikálni egy-két-három fokkal komolyabb borként megcsinálva is. Na, ilyen kevés van viszont. Iszonyat kevés. Fajtaborként egyetlen pincéről tudok, aki bevállalta a komoly cserszegit, és még egyről, amelyik házasításba rakta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!