Mennyit érhet egy több mint 163éves pálinka? Hol érdemes meghirdetni?
4 éve vettünk egy régi ingatlant. Mikor bontásra került a pince, a volt tulaj említette (most 86 éves), hogy az aljába a nagyszüleik elástak egy rekesz tömény szeszt (azt, hogy miért, már nem emlékszik).
Mivel nem tudták, hogy pontosan hol, és milyen mélyen van, így nem is foglalkoztak vele (60nm volt a pince alapterülete).
Az a lényeg, hogy bontás és betemetés előtt felástuk az egész alját, ahol többek között előkerült ez a rekesz szesz. Voltam vele régiségkereskedőnél, 3-nál, de mindegyik mást ajánlott, a 10.000Ft/palacktól egészem 60.000Ft/palackig. Biztos vagyok benne, hogy többet ér, be is vizsgáltatom ha biztosan tudom, hogy el tudom adni, persze nem bagóért. Az a baj, hogy nem elég egy üveget, mindegyiknek az életkorát külön-külön meg kell állapíttatnom, csak onnantól már bontottnak számít, és így jócskán veszít az értékéből. Ráadásul az üvegekbe is bele van kaparva a dátum. Én itt nem vevőt keresek rá, csupán az érdekel, ha hitelt érdemlően be tudom bizonyítani, hogy több mint 160 évesek a palackok + bennük az ital, akkor mennyiért tudnám eladni őket?
Hát de ha azt se tudod mi van benne, akkor hogyan vársz rá bárminemű árszabást?:) A legvalószínűbb, hogy teljesen értéktelen, de az is lehet, hogy egész értékes. Ez nem úgy megy, hogy "húú, hát idős tömény, akkor ez évente ennyivel és ennyivel ér többet".
Csak hogy érthetőbb legyen, vegyük a borokat, de ugyanez igaz kb az összes italra. Attól, hogy egy bor mondjuk 50 éves, még nem biztos, hogy értékes, sőt a legtöbb esetben az értéke konkrétan 0 Ft, egyszerűen azért, mert maga a bor már egy rakás sz**r ami benne van. Az alkohol nem törvényszerűen jobb az idő múlásával, sőt, a legtöbb csak rosszabbodik és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy lehet már alapból sem volt túl jó. Ezen felül a minőség nagyban függ a tárolástól is.
Másrészt azért írtam viccesen, hogy annyit ér amennyit adnak érte, mert az eszmei érték a valódi értéktől egy olyan szűk piacon mint az italgyűjtés, óriási eltéréseket hoz. Magyarországon még a borokra is alig van kereslet + rengeteget számít az egész piacon a bizalom.
Száz szónak is egy a vége, anélkül hogy tudnánk mi van benne, lehetetlen árat mondani rá.
Jól értem, ezek azonosíthatatlan, feltehetően házi palackozások?
Önmagábal azzal, hogy 160+ éves, még nem ér egy vagyont. Egy jó régiségkereskedő biztosan talál majd valami gazdag idiótát, akinek üvegenként 60e-nél többért is el tudja adni, de nem vagyok benne biztos, hogy neked valaha is ajánlanak majd ennél többet. Ami ebből a korszakból százezrekbe kerül üvegenként, az dokumentált történelmi főzdék terméke. Az ilyenek értéke ugyanis innen származik (ti. hogy egy szelet múlt a jobb fajtából), a 160 éves palackos tárolástól nem javulnak semmit.
Tovább rontja a helyzetet, ha sok hiányzik a palackokból (ilyen régi italnál szinte mindig van párolgás), illetve ha nem tudni, milyen ital van benne. Ha 163 éve ismeretlen okból elástak egy rekesz töményet, az ipari krumpliszesztől kezdve szilvapálinkáig sokminden lehet, a minőségéről nem beszélve.
Mindenkinek ment a zöld kéz.
Igen, sajnos házi palackozás, ismeretlen ital (az biztos, hogy nem bor).
Ismertek olyan személyeket, akik numizmatikával foglalkoznak, és nem akarják átverni a másikat? Többek között előkerült pár érme is, 12db három krajczár 1849-es évszámmal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!