Melyik a kedvenc (alkoholos) italotok?
A röviditalok (tehát a sör, bor, pezsgő, vermut NEM) alapvetően vannak a növényi és gabona alapú égetett szeszek.
A gabonapárlatokból nem készül sok fajta ital, de azok elég változatosak lehetnek. Ide tartozik a whiskey/whisky és a vodka. Előbbit az importáló ország és az elkészítés módja alapján különböztetünk meg. Utóbbiból nincsenek igazán "fajták", csak ár- és minőségkategóriák. Egyszer már írtam róla egy rövid jellemzést, olvasd el, ha szeretnéd: http://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__bor-sor-rovidit.. . Egyébként csak hogy a kérdésre is válaszoljak, nekem ez a kedvenc alkoholos italom.
A növény alapú párlatok sokfajták lehetnek. Az alapvető különbség hogy milyen növénnyel (gyengébb márkák esetén filléres növénykivonatokkal persze) párolják le, vagy miből főzik őket. Ez alapján megkülönböztethetőek az ún. gyomorkeserűk (bitterek), ami tulajdonképpen egyenlő a növényi likőr megnevezéssel. Ezek általában sokfajta (gyógy)növény keverékét tartalmazzák. Nagyon ismert márkái az Unicum, Becherovka, St. Hubertus, stb.
A másik eset az, hogy gyümölcsből cefrézik és főzik le az italt, ennek a neve természetesen gyümölcspárlat. Ide tartozik a magyar pálinka, olasz grappa, török és balkáni raki/rakia, német és osztrák schnaps, csak hogy a legismertebbeket említsem.
Itt érdemes még megemlíteni a gint, az abszintot és tequilát, illetve az ánizs alapú szeszes italokat. A gin borókabogyóval (vagy annak kivonatával) lepárolt és ízesített szesz. Az abszint 4-5 alapvető növényt és illóolajokat tartalmazó gyógynövénypárlat, bár igazi, eredeti abszintot itthon nem igazán tudsz vásárolni, főleg nem 12-15e forint alatt. A tequila a kék agávé nevű növényből készült ital, bár sokan még mindig azt hiszik, hogy kaktuszból készül. Mexikó nemzeti itala; alapvetően 5 fajtája van (érteléstől függően). Európában a két legkevésbé érlelt fajtája terjedt el, ezeket silvernek és goldnak nevezik. Előbbit sóval és citrommal, utóbbit naranccsal és fahéjjal fogyasztják (a jellegtelen/rossz íze miatt). Az ánizs alapú szeszes italoknak igazából a fő követelménye hogy legnagyobb részben ánizsot tartalmazzanak. Erre példa a görögök nemzeti itala, az Ouzo, vagy különböző török Raki párlatok.
Persze vannak olyan italok, amelyek nem sorolhatóak bele ebbe az alapvető 2 kategóriába. Ilyen például a borpárlat/brandy (amit a legtöbb magyar még ma is konyakként emleget) a rum vagy az édes likőr. Előbbi 2 a bor lepárlásával készül, a különbség csak annyi köztük, hogy a borpárlatot nem kötelező érlelni, de a brandyt igen. Érdemes megemlíteni a Metaxát, ami bor, borpárlat és víz keveréke. (Ezért sem a borpárlat, sem a brandy kategóriába nem sorolható, általában csak különlegességként említik.) A rum cukornádmelaszból készült ital, fűszerezni csak ízetlen karamellel lehet. Sok rum van egyébként ami csak utánzat, mert adnak hozzá fűszereket, ilyen az itthon is elterjedt Portorico például. Az italnak van egy alfaja is, az Inlanderrum, amely eredetileg osztrák rumutánzat volt, ma már igazi rumból készül, de szintén ízesítik, így nem számítható igazi rumnak. Ilyen a Spitz rum például, amit itthon sokan kedvelnek nagy alkoholtartalma miatt (75% körül van, nem tudom fejből). A likőröknek sok fajtája van, fentebb már említettem a növényi- és ánizslikőröket. Vannak azonban a szintén említett édesített likőrök (például krém- és tejszínlikőrök), melyeket főként cukorral vagy csokoládéval ízesítenek. Nagyon elterjedt márka a Bailey's, ami lényegében ír whisky és kávélikőr keveréke. Persze vannak még más likőrfajták, például gyümölcs alapúak is. A likőr lényege tehát összességében a valamilyen plusz élelmiszerrel való ízesítés, ami legtöbbször cukor.
Az hogy mi számít jónak vagy rossznak, minden embernél más és nagyon eltérő italfajtánként. Érdemes a neten olvasgatni egy-egy drágább márkáról, mielőtt az emberi belefekteti a pénzét.
Kedves négyes hozzászóló!
Érdekes, tanulságos összefoglaló, fel is pontoztam de két megjegyzésem lenne:
A felosztásod elég furcsa, számomra konkrétan nem is értelmezhető. Két kategóriába sorolod az égetett szeszeket: "növényi és gabona alapú égetett szeszek." Ezzel nekem az az egyetlen gondom, hogy a gabonafélék is növények. Egy bármilyen gabona pont ugyanolyan növényi alapanyag, mint egy fehér üröm, vagy bármelyik gyümölcs, vagy az agávé.
A másik pedig az, hogy szerinted id nem fér bele a brandy/borpárlat, pedig hát akárhogy is, azok szőlő alapú italok, és mint olyanok, szintén növényiek.
1.: Bólé
2.: Porter
3.: Triplet
4.: Rozéfröccs
5.: Csokilikör
amiknek jó ízük van: baileys, csokis mogyis fütyülős, mindenféle koktél meg likőr
ami hatásos (nekem, mert én jól bírom a piát): absinthe :D
- krémlikőrök (csoki, kv, tojás)
- gyümölcslikőr(legkedvencebb az áfonya)
- vörös pezsgő (de inkább édeset)
- sörök közül az aromás barna, néhány ízesített (Nem vagyok én apáca a legkedvencebb), ezen kívül a búza
- édes vörösbor (bár ettől sok lesz a savam, így hanyagolom)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!